لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۳۶

رییس جمهوری موقت آفریقای جنوبی انتخاب شد


گالما مونتلانته، ۵۹ ساله، يکی از رهبران پيشين کارگری و از زندانيان سياسی دوره آپارتايد است. (عکس از: AFP)

پارلمان آفريقای جنوبی روز پنجشنبه کگالما مونتلانته، معاون حزب کنگره ملی را به رياست جمهوری اين کشور برگزيد.


تابو امبکی، رييس حمهوری پيشين اين کشور در پی فشارهای سياسی يکشنبه گذشته از مقام خود کناره گيری کرده بود.


انتخاب کگالما مونتلانته پس از آن صورت گرفت که جاکوب زوما، رهبر حزب حاکم کنگره ملی آفريقای جنوبی، حمايت خود را از وی اعلام کرد.


انتخاب کگالما مونتلانته پس از آن صورت گرفت که جاکوب زوما، رهبر حزب حاکم کنگره ملی آفريقای جنوبی، حمايت خود را از وی اعلام کرد.

حزب اپوزيسيون اتحاد دموکراتيک آفريقای جنوبی نيز جو سرمن را برای سمت رياست جمهوری نامزد کرده بود که نتوانست رای لازم را به دست آورد.


کگالما مونتلانته در رای گیری روز پنجشتبه ۲۶۹ رای به دست آورد و رقيب وی جو سرمن تنها ۵۰ رای را کسب کرد.


با انتخاب کگلما مونتلانته، اين برای سومين بار پس از فروپاشی رژيم آپارتايد است که يک سياه پوست به رياست جمهوری آفریقای جنوبی برگزيده می شود.


گالما مونتلانته، ۵۹ ساله، يکی از رهبران پيشين کارگری و از زندانيان سياسی دوره آپارتايد است. انتظار می رود وی تا سال آينده که انتخابات پارلمانی اين کشور برگزار می شود، در قدرت بماند.


تابو امبکی، رييس جمهوری آفريقای جنوبی که طولانی ترين دوره رشد اقتصادی اين کشور را رهبری و هدايت کرد، قدرت را از نلسون ماندلا در سال ۱۹۹۹ تحويل گرفت.


وی روز يکشنبه با درخواست حزب حاکم آفريقای جنوبی برای استعفا موافقت کرد.


تابو امبکی در حالی استعفای خود را اعلام کرد که به پايان دوره رياست جمهوری وی يک سال ديگر باقی مانده بود.


حزب کنگره ملی، آقای امبکی را به مداخله در روند قانونی رسيدگی به پرونده جاکوب زوما، رقيب حزبی وی و رهبر کنونی کنگره ملی آفريقا، متهم کرده بود. آقای امبکی اين اتهام را بی پايه می داند.


کناره گيری تابو امبکی، راه را به روی جاکوب زوما می گشايد تا سرانجام بر کرسی رياست جمهوری آفريقای جنوبی تکيه بزند. اما به دليل آنکه آقای زوما هم اکنون نماينده پارلمان نيست، نمی تواند به رياست جمهوری اين کشور برسد و انتخابش تا يک سال ديگر که انتخابات پارلمانی برگزار می شود، به تعويق می افتد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG