لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۳۲

۵۹ خبرنگار در نیمه اول سال جاری میلادی در جهان کشته شدند


بلز لِمپِون،رییس سازمان غیر دولتی کارزار مطبوعات امبلم، در کنار یک روزنامه‌نگار اهل سومالی
سازمان غیر دولتی «کارزار مطبوعات امبلم» روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ۵۹ خبرنگار در نیمه نخست سال جاری میلادی به سبب حرفه خود در جهان کشته شده‌اند.

به گزارش این سازمان بین‌المللی که مقر آن در ژنو است، این آمار در مقایسه با دوره مشابه سال پیش که ۵۳ نفر گزارش شده بود، ۱۰ درصد افزایش داشته است.

بلز لِمپِون، رییس سازمان غیر دولتی کارزار مطبوعات امبلم، علت اصلی مرگ روزنامه نگاران را در کشورهای مختلف جهان را مشکلات داخلی آنها دانست.

بالاترین آمار کشته‌شدگان متعلق به مکزیک بوده که در شش ماه گذشته ۹ روزنامه‌نگار جان خود را در این کشور از دست داده‌اند.

این گزارش می‌افزاید، گروه تبهکار سازمان یافته ای موسوم به «شکار روزنامه‌نگاران»، مکزیک را به خطرناکترین کشور جهان برای روزنامه‌نگاران تبدیل کرده‌است.

پس از مکزیک، هندوراس با هشت کشته، پاکستان با شش کشته و نیجریه و فیلیپین هر کدام با چهار کشته خطرناکترین کشورهای جهان برای روزنامه‌نگاران شناخته شده‌اند.

این بیانیه همچنین می افزاید آمار ارائه شده توسط سازمان «کارزار مطبوعات امبلم»، تنها نیمی از تعداد واقعی روزنامه نگاران را در بر می گیرد که طی مدت یاد شده جان خود را از دست داده‌اند.

همچنین روسیه و کلمبیا با سه کشته و عراق، نپال، تایلند و ونزوئلا هر کدام با دو کشته از دیگر کشورهای خطرناک برای روزنامه‌نگاران محسوب می شوند.

این گزارش همچنین از افغانستان، آنگولا، بنگلادش، برزیل، بلغارستان، قبرس، یمن، کامرون، اکوادور، اسرائیل، جمهوری دمکراتیک کنگو، رواندا، ترکیه و سومالی به عنوان کشورهایی نام برده است که در هر کدام آنها یک روزنامه نگار کشته شده است.

رییس سازمان غیر دولتی کارزار مطبوعات امبلم با تأکید بر ضرورت همکاری میان دولت‌ها و سازمان های بین‌المللی به منظور برقراری ثبات در این کشورها خواستار آن شده است تا عاملان این قتل ها به دست عدالت سپرده شوند.

در حالی که علت اصلی مرگ روزنامه نگاران در مکزیک گروه های سازمان یافته تبهکار معرفی شده‌اند، مرگ روزنامه‌نگاران در هندوراس و تایلند بحران میان دولت مرکزی و مخالفان این کشور معرفی شده است.

همچنین تنش‌های قومی در پاکستان و نیجریه عامل قتل روزنامه نگاران در این کشورها بوده است.

بر اساس آمارهای رسمی طی سال ۲۰۰۹ حدود ۱۲۲ روزنامه نگار در سراسر جهان به قتل رسیده اند و این در حالی است که تعداد تلفات خبرنگاران در سال ۲۰۰۸ ،۹۱ نفر بوده است.
XS
SM
MD
LG