لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۰۰

مبادله اسرای جنگ یمن يک روز پس از آزادی دو آمریکایی توسط حوثی‌ها


شورشیان حوثی در صنعا

یک روز پس از آزادی دو آمریکایی توسط شورشیان حوثی و تحویل دادن جنازه سومین زندانی که در دوره اسارت فوت کرده بود، روز پنجشنبه ۲۴ مهر روند مبادله اسرا از سوی طرف‌های درگیر در جنگ یمن آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مبادله اسرا بخشی از توافق اخیر بین شورشیان حوثی و ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی است که با میانجی‌گری سازمان ملل متحد صورت گرفته است. مشخص نیست که شروع روند مبادله اسرا با آزادی زندانیان آمریکایی ارتباط مستقیمی داشته باشد ولی همزمانی این دو رویداد حائز اهمیت است.

کمیته بین المللی صلیب سرخ در یمن که روند مبادله اسرا را هماهنگ می‌کند اعلام کرد که حدود ۷۰۰ نفر از اسرای دو طرف با هفت پرواز منتقل شده‌اند و تبادل اسرا در روز جمعه نیز ادامه خواهد یافت.

سخنگوی این کمیته در یمن گفت: «ما امیدواریم این اقدام به تقویت اعتماد بین جناح‌های درگیر در جنگ و دستیابی به یک راه‌حل سیاسی برای جنگ که میلیون‌ها نفر از مردم یمن از آن رنج می‌برند، کمک کند.»

یک شبکه تلویزیونی شورشیان حوثی روز پنجشنبه تصاویر فرود سه هواپیمای حامل اسرای این گروه در فرودگاه شهر صنعا را پخش کرد. اسرا به محض پیاده شدن از هواپیما شعار سرداده و پس از خواندن دعا اعضای خانواده خود را در آغوش گرفتند.

شبکه تلویزیونی المسیره، وابسته به شورشیان حوثی گزارش داد که همزمان دو هواپیما از فرودگاه صنعا اسرای دولت یمن و ۱۵ سعودی و ۴ سودانی را که در کنار نیروهای دولتی یمن می‌جنگیدند منتقل کرده‌اند. هواپیمای حامل اسرای یمنی در فرودگاه سیئون در جنوب یمن و هواپیمای حامل اسرای سعودی و سودانی در ریاض به زمین نشست.

هفته گذشته سازمان ملل متحد اعلام کرد که شورشیان حوثی و دولت یمن با آزادی هزار نفر از اسرا توافق کرده‌اند که مرحله اول از تبادل اسرا بین دو طرف خواهد بود.

مارتین گریفیث، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن روز پنجشنبه در گزارشی به شورای امنیت گفت: «روند تبادل اسرا از صبح امروز آغاز شده ولی تمامی چندین هزار نفری را که در طول جنگ یمن اسیر شده‌اند شامل نمی‌شوند. در عین حال، بار دیگر از تمامی طرف‌های درگیر می‌خواهم که تمامی غیرنظامیانی را که غیرقانونی بازداشت کرده‌اند، از جمله روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی را هر چه سریع‌تر آزاد کنند.»

شبکه تلویزیونی العربیه عصر روز پنجشنبه گزارش تصویری فرود هواپیماهای حامل اسرای دولت یمن در فرودگاه سیئون را که در مناطق تحت کنترل دولت مورد حمایت ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی قرار دارد، پخش کرد.

رییس کمیته امور اسرا در تشکیلات شورشیان حوثی به خبرنگاران گفت ۴۷۰ نفر از اسرای این گروه روز پنجشنبه به صنعا منتقل شده‌اند. به گفته او، روز جمعه نیز قرار است ۲۰۰ اسیر شورشیان با ۱۵۰ اسیر دولت یمن مبادله شوند.

وزیر اطلاع رسانی حوثی‌ها تبادل اسرا را یک «گام بزرگ» توصیف کرد و گفت: «امروز نه فقط خانواده‌های اسرا بلکه تمام یمنی‌ها احساس خوشحالی می‌کنند. و آنهایی که شامل این مبادله نشدند مطمئن باشند که ما برای تبادل تعداد بیشتری از اسرا ابزارهای فراوانی داریم.»

تبادل اسرا در موارد قبلی به عنوان نشان دادن حسن نیت تلقی شده و سازمان ملل متحد امیدوار است که دو طرف به تعهد خود مبنی بر آزادی حداقل هزار و ۴۰۰ نفر از اسرا عمل کنند.

به گفته کاخ سفید، روز چهارشنبه شورشیان حوثی ساندرا لولی و میکائیل گیدادا، دو زندانی آمریکایی را آزاد کرده‌اند. دولت آمریکا می‌گوید که خانم لولی حدود سه سال و آقای گیدادا حدود یک سال در اسارت شورشیان حوثی بوده‌اند.

گزارش شده که دولت عمان برای آزادی اسرای آمریکایی میانجی‌گری کرده است.

شورشیان حوثی تاکنون در مورد آزادی اسرای آمریکایی اظهار نظر نکرده‌اند ولی به گفته آنها اسرای این گروه توسط دو هواپیمای عمانی به صنعا منتقل شده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG