لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۱۷

شماری از گروه‌های اپوزیسیون سوری با هدف دست یافتن به مواضعی مشترک، به دعوت روسیه از روز دوشنبه ۶ بهمن در مسکو گردهم آمده‌اند تا سپس با هیات دولتی سوریه گفت‌وگو کنند.

«اتئلاف ملی مخالفان»، گروه اصلی مخالف بشار اسد، مستقر در استانبول، از شرکت در نشست مسکو خودداری کرده‌است.

دقیقاً مشخص نیست که چه تعدادی از مخالفان که خبرگزاری‌های روسیه آن‌ها را نمایندگان گروه‌های اپوزیسیون بشار اسد معرفی کرده‌اند در جلسه روز دوشنبه شرکت دارند.

خبرگزاری روسی اینترفکس به نقل از میخائیل بوگدانف، معاون وزیر خارجه روسیه گزارش داده‌است که ۲۷ تا ۲۸ نفر از این افراد اکنون به مسکو آمده‌اند و قرار است هیات دولت نیز به ریاست بشار جعفری، نماینده دائمی سوریه در سازمان ملل روز چهارشنبه به مسکو بیاید.

میخائیل بوگدانف همچنین گفته‌است «اگر چهره‌های شرکت‌کننده در نشست امروز و فردا، ۶ و ۷ بهمن، بتوانند برای تشکیل یک هیات واحد به توافق برسند، و با هیات دولت بحث‌های سازنده‌ای داشته باشند، برنامه‌ای برای دیدار سرگئی لاورف، وزیر خارجه روسیه نیز با آنها در نظر گرفته شده‌است.»

نشست مسکو در حالی برگزار می‌شود که بخش‌های وسیعی از شمال شرق سوریه در تصرف گروه «حکومت اسلامی» یا داعش سابق است و «ائتلاف ملی مخالفان»، گروه اصلی «میانه‌روی» اپوزیسیون نیز که مورد حمایت آمریکا و ترکیه است، روسیه و ایران را حامی حکومت بشار اسد خوانده و از شرکت در نشست مسکو خودداری کرده‌است.

ایران از پیش، حمایت خود را از مذاکرات این هفته در مسکو اعلام کرده و حسین امیر عبدالهیان، معاون وزارت خارجه در دی ماه گذشته برای گفت‌وگو درباره همین طرح روسیه به مسکو رفت.

به گزارش رویترز آمریکا رسماً از مذاکرات جاری در مسکو حمایت نکرده اما بطور علنی نیز با آن مخالفت نکرده‌است و جان کری، وزیر خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرده که این مذاکرات مفید باشد.

هشام مروان، معاون «اتئلاف ملی مخالفان» نیز به این خبرگزاری گفته که آمریکا به آنها گفته‌است «تصمیم با شماست، می‌خواهید برود یا نروید.»

در همین حال به گزارش آسوشیتدپرس، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه‌ای با مجله «فارین پالسی» که روز دوشنبه، ۶ بهمن، چاپ شده، «ائتلاف ملی مخالفان» را «عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی» غرب و «مزدوران» آنها توصیف کرده و گفته‌است که معلوم نیست که اگر با آنها مذاکره هم می‌شد، نتیجه‌ای حاصل می‌شد.

بشار اسد با اشاره به توافق آمریکا، ترکیه، قطر و عربستان برای آموزش بیش از ۵۰۰۰ تن از مخالفان موسوم به «میانه‌رو» برای جنگ با «داعش» در سوریه، این توافق را «غیرقانونی» خوانده و افزوده‌است که تنها اتفاقی که می‌افتد این است که «این عده وارد سوریه می‌شوند و سرانجام به داعش می‌پیوندند.»

بشار اسد همچنین تایید کرده که هیاتی از سوی او این هفته به مسکو می‌رود اما افزوده است «مطمئن نیست که افراد حاضر در آنجا نمایندگان مردم سوریه باشند.»

پس از شکست تلاش‌های قبلی با میانجگری کوفی عنان و اخضر ابراهیمی، نمایندگان ویژه سازمان ملل در امور سوریه با عنوان نشست‌های ژنو ۱ و ۲، مذاکراتی که از امروز در مسکو آغاز شده، اولین تلاش برای گفت‌وگوی میان طرفین در سوریه است.

استفن دی میستورا، نماینده فعلی سازمان ملل در امور سوریه در نشست این هفته در مسکو شرکت ندارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG