لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۱۵

اتحادیه اروپا ۱۲ کشور جدید را به فهرست سیاه پولشویی خود اضافه می‌کند


کمیسیون اروپا اعلام کرده است که به دلیل مشکلات ناشی از بحران کرونا، افزایش کنترل‌های مالی اتحادیه اروپا با تاخیر و از ماه اکتبر به اجرا گذاشته می‌شود.

اتحادیه اروپا قصد دارد ۱۲ کشور دیگر را به فهرست سیاه پولشویی خود اضافه کند.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت گزارش داد بر اساس پیش‌نویس سند جدید اتحادیه اروپا، کشورهای باربادوس، بوتسوانا، کامبوج، غنا، جامائیکا، مغولستان، میانمار، نیکاراگوئه، پاناما، باهاما، زیمبابوه و جزایر موریس به فهرست سیاه اضافه می‌شوند.

این کشورها ضوابط مقابله با پولشویی و منابع مالی تروریسم از نظر مالی که برای اتحادیه اروپا خطرناک تلقی می‌شوند را رعایت نکرده‌اند.

کشورهایی که از پیش در این فهرست قرار داشتند عبارتند از ایران، افغانستان، عراق، سوریه، پاکستان، کره شمالی، وانوتوا، یمن، اوگاندا و ترینیداد و توباگو.

به گزارش رویترز، همه این کشورها منهای کره شمالی به اتحادیه اروپا تعهد داده‌اند که با اصلاح قوانین و افزایش کنترل، عملکرد خود در زمینه مقابله با پولشویی و منابع مالی تروریسم را بهبود بخشند.

طبق قوانین اتحادیه اروپا بانک‌ها، موسسات مالی و مالیاتی موظف خواهند شد حساب‌های مشتریان خود که با این کشورها معامله می‌کنند را با حسابرسی دقیق‌تری کنترل کنند.

در عین حال، شرکت‌های مستقر در این کشورها از دریافت کمک مالی یا وام‌های اتحادیه اروپا محروم خواهند شد.

کمیسیون اروپا اعلام کرده است که به دلیل مشکلات ناشی از بحران کرونا، افزایش کنترل‌های مالی اتحادیه اروپا با تاخیر و از ماه اکتبر به اجرا گذاشته می‌شود.

رویترز همچنین گزارش داده است عربستان سعودی که در حال حاضر ریاست دوره‌ای کشورهای گروه ۲۰ را برعهده دارد، در فهرست امسال نيست.

سال گذشته در پیش نویس سند مشابهی عربستان سعودی در فهرست سیاه قرار گرفته بود ولی در پی فشارهای ریاض، دولت‌های عضو اتحادیه اروپا آن کشور را از متن نهایی مصوبه حذف کردند.

به گزارش رویترز، این دخالت یک مورد استثنایی بود، چون تصمیم‌گیری در مورد این فهرست از اختیارات کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه، است و معمولا کشورهای عضو در این زمینه دخالت نمی‌کنند.

علاوه بر عربستان سعودی، کشورهای بوسنی، لائوس، اتیوپی، سریلانکا، تونس، گویانا و لیبی و همچنین چهار قلمرو ایالت متحده آمریکا شامل پورتوریکو، گوام، ساموئا، و جزایر ویرجین نیز از فهرست سیاه حذف شده‌اند.

قرار گرفتن این چهار قلمرو آمریکایی در پیش‌نویس فهرست سیاه پارسال اتحادیه اروپا با انتقاد شدید واشینگتن روبرو شد.

فهرست سیاه اتحادیه اروپا در حوزه پولشویی تا حد زیادی شبیه فهرستی است که گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف، منتشر می‌کند.

اف‌ای‌تی‌اف، گروهی بین‌المللی که با هدف مبارزه با پول‌شویی در سطح جهانی فعالیت می‌کند، تصویب این لوایح را برای جلوگیری از محدودیت‌های نظام پولی و مالی این نهاد بر نظام بانکی ایران لازم می‌داند.

ایران علاوه بر حضور در فهرست سیاه پولشویی اتحادیه، از اسفند سال ۹۸ بار دیگر به فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی،‌ افزوده شده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG