لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ تهران ۲۲:۱۴

آمازون حساب کاربری چند مقام‌ رسمی ایران را معلق کرد


وب‌سایت خرید آن‌لاین آمازون روز جمعه، ۱۰ اردیبهشت، در تازه‌ترین گزارش فصلی خود اعلام کرد که حساب کاربری تعدادی از مقام‌های رسمی ایران که از این وب‌سایت خرید کرده‌اند معلق شده است.

آمازون در گزارش کاری که هر سه ماه یک‌ بار منتشر می‌‌کند نوشته است که اخیرا تعدادی حساب کاربری شناسایی کرده که به چند سفارت‌خانه ایران متصل‌اند و در سه سال گذشته نزدیک به یک‌صد و ده هزار دلار از این وب‌سایت خرید آن‌لاین کرده‌اند.

بنا به گفته آمازون در این گزارش که در یک وب‌سایت دولت آمریکا منتشر شده، خریداران ایرانی این اقلام کسانی بوده‌اند که بنا بر تحریم‌های آمریکا علیه ایران از انجام هرگونه فعالیت اقتصادی منع شده بودند.

آمازون می‌گوید که دیگر به صاحبان این حساب‌های کاربری چیزی نخواهد فروخت.

در گزارش آمازون آمده است که این کمپانی مطمئن است که بین دی‌ماه ۹۱ و اسفند ۹۴ افرادی خارج از ایران که شامل تحریم‌های آمریکا علیه ایران می‌شده‌اند، از این کمپانی خرید کرده‌اند.

تحریم‌های مورد اشاره در این گزارش دو لایحه‌ای هستند که در ۲۰ مرداد سال ۹۱ توسط رئیس‌ جمهوری آمریکا امضا و اجرایی شدند و شامل تمامی فعالیت‌های مربوط به بخش انرژی، مالی، تسلیحات سنگین، حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر در سوریه می‌شوند.

این خریدها به گفته آمازون از این قرارند: اقلام مصرفی به ارزش بیست هزار دلار که از سفارتخانه‌های ایران در کشورهای ژاپن، آلمان، فرانسه، اسپانیا، اتریش، چین و هیدت دولت ایران در سفری به فرانسه می‌شده است. اقلام مصرفی به ارزش ۸۱ هزار دلار، خریداری شده توسط افرادی که احتمالا از جانب این سفارتخانه‌ها اقدام می‌کرده‌اند. و در نهایت خرید اقلام مصرفی به ارزش ۹۰۰ دلار توسط فردی که نامش در فهرست تحریم‌های مربوط به نقض حقوق بشر در سوریه آمده است.

این خریدها شامل کتاب، موسیقی و دیگر اقلام فرهنگی، وسایل خانه و آشپزخانه، لوازم آرایش و بهداشتی، وسایل برقی، قطعات اتومبیل و وسایل اداری وده است.

وب‌سایت آمازون توضیح نداده است که این افراد مشخصا چه مقام و رتبه‌ای در سفارتخانه‌های ایران داشته‌اند.

در سال‌های تحریم افرادی که داخل ایران بودند به دلیل عدم اتصال سیستم بانکی ایران به شبکه جهانی، امکان خرید از وب‌سایت‌هایی نظیر آمازون یا ای‌بی را ندارند. اما افراد مورد نظر آمازون در خارج از ایران بوده‌اند و شامل تحریم‌های دیگری نظیر حمایت از تروریسم یا نقض حقوق بشر می‌شده‌اند.

XS
SM
MD
LG