لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۳۷

«خودداری» احمدی‌نژاد از امضای حکم رئیس جدید نظام پزشکی


علیرضا زالی ششم اردیبهشت ماه از سوی مجمع عمومی به عنوان رئیس جدید سازمان نظام پزشکی انتخاب شد.
حکم تنفیذ رئیس کل جدید سازمان نظام پزشکی ایران برای سومین بار به دفتر ریاست جمهوری اسلامی ارسال شده، اما محمود احمدی‌نژاد هنوز این حکم را امضا نکرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی ششم اردیبهشت‌ماه با رأی بیش از ۷۰ درصد از اعضای مجموع عمومی نظام پزشکی به عنوان رئیس جدید سازمان نظام پزشکی انتخاب شده است، اما محمود احمدی‌نژاد تا کنون از امضای حکم تنفیذ وی خودداری کرده است.

بر اساس قانون حکم تنفیذ رئیس کل سازمان نظام پزشکی باید به امضای رئیس جمهور برسد.

محمود احمدی نژاد به روند تعیین صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست سازمان نظام پزشکی معترض است.

مهر در این خصوص گزارش کرده است که دلیل اعتراض محمود احمدی‌نژاد رد صلاحیت شهاب‌الدین صدر، رئیس کل فعلی سازمان نظام پزشکی ایران از سوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات نظام پزشکی بود. شهاب‌الدین صدر دو دوره ریاست سازمان نظام پزشکی ایران را بر عهده داشت.

در جریان بررسی کاندیداهای انتخابات نظام پزشکی، هیئت نظارت بر این انتخابات صلاحیت شهاب‌الدین صدر، شماری دیگر از چهره‌های نزدیک به محمود احمدی‌نژاد و در عین حال تعدادی کاندیدای اصلاح‌طلب را رد کرد.

پس از آن محمود احمدی‌نژاد ۲۵ بهمن ماه در نامه‌ای به هیات نظارت مرکزی انتخابات نظام پزشکی اعلام کرد چنانچه این هیات در فهرست نامزدهای رد صلاحیت شده تجدیدنظر نکند، وی این انتخابات را «خلاف قانون» و «باطل» می‌داند.

با این‌حال هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات نظام پزشکی از تجدیدنظر در صلاحیت کاندیداها خودداری کرد. انتخابات نظام پزشکی چهار اسفندماه ۱۳۹۱ برگزار و بر اساس آن هیئت‌ مدیره جدید انتخاب شد.

پس از آن محمود احمدی‌نژاد ۹ اسفندماه در هشداری به سپاه پاسداران گفت که این نهاد نظامی نباید در انتخابات نظام‌پزشکی دخالت کند که به دنبال آن این نهاد اعلام کرد که دخالت واحد اطلاعاتی سپاه در روند بررسی صلاحیت‌ها در این انتخابات «قانونی» بوده است.

مراد هاشم زهی، رئیس شورای مرکزی نظارت بر انتخابات نظام پزشکی ۱۷ اردیبهشت ماه به خبرگزاری فارس گفت: «مجمع عمومی جدید سازمان نظام پزشکی علیرضا زالی را به عنوان رئیس جدید این سازمان انتخاب کرد، اما حکم رئیس جدید را باید رئیس جمهور تنفیذ کند و تا آن زمان ادامه ریاست شهاب‌الدین صدر غیرقانونی نیست.»

رئیس سازمان نظام پزشکی برای مدت چهار سال انتخاب می‌شود.
XS
SM
MD
LG