لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۰۴

اعلام آمادگی ايران برای مقابله با تحريم بنزين


غلامحسن نوذری، وزير نفت جمهوری اسلامی
با قوت يافتن احتمال تحريم صدور بنزين به ايران، وزير نفت جمهوری اسلامی اعلام کرد که تدابير لازم برای تأمين بنزين کشور صورت گرفته است.

غلامحسن نوذری، وزير نفت جمهوری اسلامی، می‌گويد که ايران دارای يکی از عظيم‌ترين منابع نفتی دنيا است و به همين خاطر هيچ کشوری نمی‌تواند بنزين ايران را تحريم کند.

وی بدون ذکر جزئيات چگونگی مقابله با تحريم احتمالی صدور بنزين به ايران، اعلام کرد که تدابير لازم جهت تأمين بنزين انجام شده و هيچ‌گونه نگرانی در مورد تأمين آن وجود ندارد.

نمايندگان کنگره در اوايل ارديبهشت طرح تحريم صدور مواد نفتی پالايش شده از جمله بنزين و گازوئيل به ايران را تدوين کردند. در صورت تصويب و اجرای اين طرح، شرکت های تامين کننده نفت و گازوئيل ايران دسترسی به بازار آمريکا را از دست خواهند داد، مگر آن که ارتباط خود با ايران را قطع کنند.

اين طرح با هدف اعمال فشار بر ايران برای توقف غنی سازی و فراوری اورانيوم تدوين شده و ظاهراً به دليل در تضاد بودن با راهبرد کاخ سفيد برای مذاکره مستقيم با ايران فعلاً وارد روند قانون‌گذاری نشده است.

جليل سالاری، مدير برنامه ريزی تلفيقی شرکت ملی پالايش و پخش فرآورده های نفتی ايران هفته گذشته در همين مورد اظهار داشته بود که «تحريم بنزين تأثير چندانی در تامين و عرضه سوخت مورد نياز کشور نخواهد گذاشت و با يک برنامه ريزی کوتاه مدت و مديريت صحيح می توان با اين تحريم احتمالی مقابله کرد».

ايران يکی از بزرگترين توليدکنندگان نفت خام جهان است با اين همه به دليل کمبود ظرفيت پالايش فرآورده‌های نفتی قادر به تامين تمامی نيازهای داخلی نيست و چهل درصد از بنزين مصرفی را از طريق شرکت‌های خارجی وارد می کند.

اين در حالی است که به گزارش خبرگزاری ايسنا، ميانگين مصرف روزانه بنزين در مرداد ماه به مرز ۷۲ ميليون و ۷۰۰ هزار ليتر رسيده که يک رکود در کشور محسوب می شود.

با ادامه روند کنونی مصرف بنزين تا سال ۱۴۰۰، ايران بايد سالانه هزينه ای بالغ بر ۵۵ ميليارد دلار برای واردات بنزين متقبل شود. اين رقم معادل همه درآمدهای کنونی حاصل از صادرات نفت است.
XS
SM
MD
LG