لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۲۴

تهران واشینگتن را به داشتن معياردوگانه متهم کرد


منوچهر متکی، وزير خارجه جمهوری اسلامی ايران
در واکنش به گزارش سالانه وزارت خارجه آمريکا که در آن ايران متهم به حمايت از تروريسم شده است، تهران می‌گويد که واشینگتن صلاحيت داوری در مورد ديگر کشورها را ندارد.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، منوچهر متکی، وزير خارجه جمهوری اسلامی ايران که برای شرکت در گردهمايی با شرکت کشورهای جنبش عدم‌تعهد در هاوانا، پايتخت کوبا، به سر می‌برد روز پنجشنبه در يک نشست خبری به موارد مطرح شده در گزارش سالانه وزارت خارجه آمريکا پاسخ داد.

آقای متکی گفت که آمريکا در جايگاهی قرار ندارد که بتواند در مورد ديگر کشورها اظهارنظر کند.

گزارش سالانه وزارات خارجه آمريکا، ايران را متهم می‌کند که «به‌طور پنهانی» با تأمين تسليحات، آموزش و کمک‌های مالی از تروريست‌ها و گروه‌های ستيزه‌جوی اسلام‌گرا از جمله حزب الله، حماس، ستيزه‌جويان طالبان در افغانستان و آشوب‌طلبان عراقی، حمايت می‌کند.»

وزير خارجه ایران در پاسخ به موارد مطرح شده در اين گزارش اظهار داشت که «ايالات متحده آمريکا به دلیل همه آنچه که در زندان‌ گوانتانامو روی داده است و به خاطر حمايت از اسرائيل، نژادپرستی و اشغالگری، صلاحيت اتهام زدن به دیگر کشورها را ندارد.»

وی در ادامه افزود: «سياست معيارهای دوگانه ايالات متحده در جهان شناخته شده است. از همين رو آمريکا حرف جديدی برای گفتن ندارد».

وزارت خارجه آمريکا در گزارش سال ۲۰۰۸ خود در مورد تروريسم که روز پنجشنبه انتشار يافت اعلام داشته که ايران «مهم‌ترين دولت حامی تروريسم است.»

در اين گزارش همچنين آمده است که «ايران دير زمانی است از تروريسم برای پيشبرد امنيت ملی و منافع سياست خارجی خود، از جمله بقاء حاکميت، استيلای منطقه‌ای، مخالفت با صلح بين اعراب و اسرائيل، و مقابله با نفوذ غرب به ويژه در خاورميانه، بهره می‌گيرد.»

اين گزارش همچنين سپاه قدس، بخش برون مرزی سپاه پاسداران، را ابزار اصلی جمهوری اسلامی در حمايت از تروريسم دانسته است.

XS
SM
MD
LG