لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۲۸

سقوط بی‌سابقه قیمت طلا در بازارهای جهانی


بهای طلا در بازارهای جهانی روز دوشنبه در سقوطی که طی ۳۰ سال اخیر بی‌سابقه است طی چند ساعت ۸٫۷ درصد، یعنی بیش از ۱۰۰ دلار در هر اونس، کاهش یافت. بنا بر گزارش‌ها، قیمت طلا پس از این سقوط، طی روز سه‌شنبه کمی افزایش پیدا کرده‌ است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قیمت طلا روز دوشنبه شدیدترین سقوط خود از سال ۱۹۸۳ به این‌ سو را تجربه کرده و ۱۳۳۸٫۰۰ دلار فروش رفت. این بهای فروش، نسبت به روز جمعه ۱۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بنا بر این گزارش، قیمت طلا روز سه‌شنبه با کمی بهبود، در بازارهای جهانی به ۱۳۶۰٫۹۹ دلار رسید.

طلا که بیش از یک دهه رشد قیمت را تجربه کرده‌ بود، از دسامبر ۲۰۱۱ تاکنون ۲۶ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

خبرگزاری‌ها به عنوان علت‌های اصلی سقوط بی‌سابقه قیمت طلا به انتشار داده‌های جدید در مورد رشد ضعیف اقتصاد چین و همچنین تصمیم تازه دولت قبرس برای فروش بخش عمده از ذخایر طلای این کشور اشاره می‌کنند.

چین روز دوشنبه داده‌هایی را منتشر کرد که نشان می‌دهد اقتصاد این کشور در سه‌ماهه نخست امسال تنها ۷٫۷ درصد رشد داشته‌ است که رقمی پایین‌تر از انتظارات تحلیل‌گران است.

در همین حال اعلام شد که بانک مرکزی ایالات متحده، فدرال ریزرو، تصمیماتی گرفته است که می‌تواند منجر به کاهش تورم در این کشور شود که این به نوبه خود بر بازار طلا نیز تأثیرگذار شده‌ است.

وجود چشم‌انداز کاهش تورم به این معنی است که سرمایه‌داران نیاز کمتری به پناه بردن به بازار طلا برای جلوگیری از سقوط ارزش نقدینگی خود دارند.

قبرس هفته گذشته از تصمیم خود برای فروش بخش عمده ذخایر طلای این کشور برای بازپرداخت بسته نجات اقتصادی که از اروپا دریافت کرده خبر داد.

تحلیل‌گران هشدار می‌دهند که ایتالیا و اسپانیا هم ممکن است ناچار شوند همین رویه را پیش بگیرند که این امر چشم‌انداز ضعیفی را برای آینده بازار طلا ترسیم می‌کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG