لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۱۵

افزایش بهای نفت همزمان با بالا گرفتن تنش بر سر بستن تنگه هرمز


حدود ۴۰ درصد نفت جهان از مسیر تنگه هرمز به بازارهای جهانی فرستاده می‌شود.
در پی تهدید محمدرضا رحیمی، معاون رییس جمهور اسلامی ایران مبنی بر اینکه ایران «در صورت لزوم» تنگه هرمز را می‌بندد، بهای نفت در بازارهای جهانی با افزایش روبه‌رو شده و به بیش از ۱۰۱ دلار در هر بشکه رسید.

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سخنان روز سه شنبه محمدرضا رحیمی را «رجزخوانی» توصیف کرده‌است.

اما یک روز پس از اظهارات معاون رییس جمهوری ایران و واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، حبیب‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریای ارتش جمهوری اسلامی نیز در مصاحبه‌ای با «پرس تی‌وی»، شبکه تلویزیونی انگلیسی‌زبان جمهوری اسلامی، گفت که بستن تنگه هرمز برای ایران «مثل آب خوردن است.»

حبیب‌الله سیاری در این مصاحبه افزود: «اما امروز ما نیازی به بستن تنگه هرمز نداریم زیرا دریای عمان در کنترل ماست و می‌توانیم عبور و مرور در این دریا را کنترل کنیم.»

وی این اظهارات را در جریان رزمایشی ۱۰روزه موسوم به «رزمایش ولایت ۹۰» بیان کرد. نیروی دریایی ارتش ایران این رزمایش را از روز شنبه در آب‌های بین‌المللی دریای عمان واقع در شرق تنگه هرمز آغاز کرده است که هنوز ادامه دارد.

تنگه هرمز گلوگاه حیاتی انتقال نفت خام از خلیج فارس به دیگر نقاط جهان است و حدود ۴۰ درصد نفت جهان از این مسیر به بازارهای جهانی ارسال می‌شود.

همچنین سالانه ۱۳ هزار شناور از مسیر تنگه هرمز وارد خلیج فارس می‌شوند و ۹۰ درصد واردات و صادرات ایران نیز از همین مسیر انجام می‌شود.

در پی بالا گرفتن تنش‌ها در مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای ایران، کشورهای غربی اخیراً به تحریم نفت ایران ابراز تمایل کرده‌اند و در همین رابطه محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد روز سه‌شنبه گفت: اگر نفت ایران تحریم شود، «یک قطره» نفت از تنگه هرمز عبور نخواهد کرد.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با «رجزخوانی» توصیف کردن اظهارات محمدرضا رحیمی گفت که «اظهارات او کوشش دیگری است توسط ایران برای منحرف کردن توجهات از مسئله واقعی که همان مسئله ادامه بی‌تعهدی آنها نسبت به تعهدات بین‌المللی هسته‌ای‌شان است.»

یک روز پس از این اظهارات، رسانه‌های جهان از افزایش نگرانی‌ها در بازارهای نفتی خبر دادند که باعث افزایش بهای نفت خام فوریه به میزان ۶ درصد شده و قیمت این کالا را در بازار نیویورک به بشکه‌ای ۱۰۱٫۴ دلار رسانده‌است.

گزارش‌ها حاکی است که نفت خام سبک قابل تحویل برای ماه فوریه نیز در بازار نیویورک با دو سنت افزایش به ۱۰۱٫۳۶ دلار در هر بشکه رسید.

روز ۲۲ آذرماه نیز با انتشار خبری از قول پرویز سروری، نماینده مجلس شورای اسلامی، که گفته بود «ایران به زودی رزمایشی برای تمرین بستن تنگه هرمز برگزار می‌کند» بهای نفت در بازارهای جهانی افزایش یافته‌بود.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، یک روز پس از آن گفت که بستن تنگه هرمز «در دستور کار قرار ندارد.»

وزارت دفاع آمريکا، پنتاگون پیش از این گفته‌است که ايران در صورت مسدود کردن تنگه هرمز به دليل وابستگی شديد به صادرات نفت، به خود ضربه خواهد زد.
XS
SM
MD
LG