لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۱۶

هشدار مجلس: ارجاع پرونده سفر پرهزینه احمدی‌نژاد به قوه قضائیه


سخنگوی کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس روز دوشنبه، ۱۳ خرداد، هشدار داد که اگر دولت محمود احمدی‌نژاد درباره پرونده سفر «پرهزینه»‌اش به نیویورک به این کمیسیون پاسخ ندهد، این پرونده تحویل قوه قضائیه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مجلس، «خانه ملت»، مصطفی افضلی‌فرد، سخنگوی کمیسیون اصل نود، با اظهار این‌ که «نهاد ریاست جمهوری در موعد مقرر به نامه‌نگاری کمیسیون اصل نودم قانون اساسی پاسخ نداد» گفت که صدور جوابیه در رسانه‌ها از سوی روابط عمومی نهاد ریاست جمهوری، خلاف قانون است.

محمود احمدی‌نژاد برای آخرین سفر خود به نیویورک که اوایل مهرماه سال ۹۱ برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل انجام شد برای ۱۶۰ نفر از آمریکا درخواست ویزا کرد که ۱۴۰ نفر از آنها ویزا دریافت کردند.

محمدعلی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل نود، گفته‌ است که در آن سفر ۱۲۵ نفر همراه رئیس جمهور رفتند که «جز هزینه هواپیما، هزینه هر اتاق که در هتل محل اقامت رئیس جمهور در اختیار همراهانش قرار گرفت شبی ۴۰۰ تا ۷۰۰ دلار بود».

نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه، از مدتی پیش نسبت به هزینه‌های این سفر شکایت کرده‌ بود که گزارش نهایی پرونده این شکایت روز یک‌شنبه، پنجم خرداد، آماده قرائت در صحن مجلس شد.

مصطفی افضلی‌فرد، سخنگوی کمیسیون اصل نود، روز سه‌شنبه در ادامه اظهاراتش در این باره گفت که «با عدم پاسخ‌گویی دولت، کارشناسان مجرب کمیسیون با تحقیقات میدانی که انجام دادند متوجه حضور ۱۴ نفر از همراهان رئیس جمهور در نیویورک شدند که ضرورتی برای سفر رفتن آنها با پول بیت‌المال نبود و در همان زمان نیز نتایج این تحقیقات به دیوان محاسبات ارجاع شد».

مصطفی افضلی‌فرد در ادامه در خصوص این پرونده با بیان این که «نهاد ریاست جمهوری به جای صدور جوابیه به قانون تمکین کند»، افزود: «روابط عمومی نهاد ریاست جمهوری به جای فرافکنی و فرار رو به جلو پاسخ استعلام کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس را بدهد.»

وی هشدار داد: «ریاست‌ جمهوری به کمیسیون اصل نود پاسخ ندهد، پرونده سفر به نیویورک تحویل قوه قضائیه می‌شود.»

به نوشته خبرگزاری مجلس، حسن محسنی، مدیرکل روابط عمومی معاونت اجرایی نهاد ریاست جمهوری، نسبت به درج نام همسر و فرزند حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد، در پرونده سفر نیویورک اعتراض کرده و به آن ایراداتی گرفته است.

خبرگزاری مجلس این ایرادات را «غیرقابل استناد» دانسته و دو سند را نیز در خبر خود منتشر کرده که نشان می‌دهد نام طیبه ترکستانی، همسر حمید بقایی، و امیررضا بقایی، فرزند او، در فهرست مسافران نیویورک درج شده است.

روزنامه آرمان روز دهم مهر ۹۱ درباره تفاوت سفر آخر محمود احمدی‌نژاد به نیویورک با سفرهای قبلی او به آن شهر نوشت که «نکته قابل تامل در سفر رئیس جمهور به نیویورک عدم دعوت از نمایندگان مجلس برای حضور در این سفر بود که با واکنش بهارستان‌نشینان مواجه شد».
XS
SM
MD
LG