لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۴۱

تعداد قربانیان گردباد اوکلاهما به بیش از ۹۰ نفر رسید


آخرین گزارش‌ها حاکی است که تعداد کشته‌شدگان گردباد ایالت اوکلاهمای آمریکا به ۹۱ نفر رسیده که ۲۰ تن از آنها کودک هستند. بنا بر این گزارش‌ها انتظار می‌رود که تعداد نهایی قربانیان این سانحه بیش از این باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این گردباد شدید در مسیر حرکت خود همچنین ۲۴۰ نفر را زخمی کرده است که دست‌کم ۶۰ نفر از آنها کودک هستند.

گزارش‌های اولیه تعداد کشته‌شدگان این سانحه طبیعی را ۵۱ نفر ذکر کرده‌ بودند، اما سازمان پزشکی قانونی آمریکا روز سه‌شنبه، ۳۱ اردیبهشت، از پیدا شدن ۴۰ جسد دیگر در میان آوارها خبر داد.

این گردباد که عرض آن حدود یک کیلومتر و سرعت آن ۳۲۰ کیلومتر در ساعت گزارش شده شامگاه دوشنبه شهرک‌های حومه جنوبی اوکلاهماسیتی را درنوردید و در این شهرک‌ها خرابی عظیم به بار آورد. در برخی نقاط نیز آتش‌سوزی‌هایی گزارش شده‌ است.

گردباد اوکلاهما در مسیر خود در شهرک «مور» مستقیماً به ساختمان یک دبستان اصابت کرد که تخریب کامل این ساختمان را دربر داشت و تعداد کودکان کشته شده در این دبستان هنوز به طور کامل مشخص نیست.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، منطقه بزرگی را در اوکلاهما به عنوان «منطقه فاجعه‌زده» اعلام کرده و به مقامات دستور داد تا کمک‌های فدرال را روانه این منطقه کنند.

گردباد اوکلاهما مرگبارترین گردباد آمریکا از دو سال پیش به این سو است. دو سال پیش وقوع گردبادی در جاپلین ایالت میسوری ۱۶۱ کشته برجای گذاشت.

پیش از این در سال ۱۹۹۹ نیز گردباد دیگری منطقه اوکلاهماسیتی را درنوردیده بود که سرعت آن ۴۸۶ کیلومتر در ساعت گزارش شد. وزش آن گردباد ۸ هزار خانه را ویران کرد و دو کشته برجای گذاشت.

به خاطر تعداد زیاد گردبادهایی که در مطقه اوکلاهماسیتی رخ می‌دهد این ناحیه به عنوان «گذرگاه گردباد» معروف شده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG