لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۳

مرده‌ها چهار سال دیگر فرصت دارند


بحران تکميل شدن ظرفيت بهشت زهرا، از تابستان سال جاری به طور جدی در رسانه‌های ايران مطرح شد.(عکس: فارس)

در حالی که رییس گورستان تهران یک ماه پیش اعلام کرده بود که این گورستان از اواخر آبان ديگر جای خالی برای مردگان ندارد، معاون استاندار تهران اعلام کرد که با اضافه کردن ۵۰ هکتار از زمين های ضلع شرقی بهشت زهرا که مجاور منطقه ای به نام باقرشهراست، مشکل پر شدن ظرفيت گورستان تهران چهارسال آينده برطرف شده است.


پيش ازاين شورای شهر باقر شهر با در اختيار گذاشتن اين زمين‌ها به بهشت زهرا مخالفت کرده بود.


اما بنا به گفته‌ يوسفعلی درون پرور معاون امور عمرانی استاندار تهران بر اساس توافق به دست آمده با شورای شهر باقرشهر، ۵۰ هکتار از مجموع ۱۶۰ هکتار زمين واقع در شرق بهشت زهرا به گورستان تعلق می‌گيرد .


پيش از اين مديرعامل سازمان بهشت زهرا به خبرگزاری فارس گفته بود:اگر شهرداری تهران، زمين‌های جديدی در اختيار اين سازمان نگذارد، ممکن است از اواخر آبان، ديگر مرده‌ای در بهشت زهرا پذيرش نکنيم، چرا که تا به الآن هم از فضاهای غيرممکن استفاده کرده ايم.»


معاون استاندار تهران هم چنين از احداث گورستان در ۴ نقطه تهران ازجمله سه راه افسريه، اتوبان ساوه و آزادراه تهران- شمال خبر داده است.


در حالی که پيش از اين بنا به گزارش‌ها، ساخت گورستانی در شرق تهران با مخالفت ارتش و سازمان حفاظت محيط زيست، نيمه کاره رها شده است.


به گزارش خبرگزاری های ایران ارتش که مالک زمين‌های منطقه «تلو» در شمال شرق تهران است، در نامه ای به شهرداری تهران اعلام کرده بود که به دليل مسايل امنيتی و نظامی اجازه ساخت گورستان در اين منطقه را نمی‌دهد.


سازمان محيط زيست نيز با اين استدلال که «تلو» روی خط گسل قرار دارد و در صورت بروز هر حادثه‌ای، آب غسالخانه وارد رود خانه جاجرود می‌شود و توليد آلودگی می‌کند، به جمع مخالفان پيوست تا اين مساله همچنان حل نشده باقی بماند.


همچنين طرح ايجاد گورستانی برای ساکنان غرب تهران، اسلامشهر و کرج در منطقه «گرمدره» واقع در شهرستان کرج نيز به دليل واقع شدن اين گورستان در محدوده شهری منتفی شد.


معاون استاندار تهران از احداث گورستان در ۴ نقطه تهران ازجمله سه راه افسريه ، اتوبان ساوه و آزادراه تهران- شمال خبر داده است

پيش از اين شورای شهر باقرشهر، توسعه بهشت زهرا را برای اهالی اين شهرک نگران کننده می دانست، درحالی که محمود رضاييان، مدير عامل سازمان بهشت زهرا، با اين عنوان که ۴۰ درصد کارکنان بهشت زهرا از ساکنان باقرشهر هستند، گفت که اين زمين ها به نام شهرداری سند خورده و واگذاری آن به سازمان بهشت زهرا کاملا قانونی است.


بحران تکميل شدن ظرفيت بهشت زهرا، از تابستان سال جاری به طور جدی در رسانه‌های ايران مطرح شد و مسئولان اين سازمان بارها هشدار دادند که گورستان ۳۸ ساله شهر وضعيتی بحرانی دارد، اما تا به حال راهی برای حل اين مشکل پيدا نشده است.


مسئولان بهشت زهرا می گويند:« اگر گورستان‌های جديد در تهران احداث شود، آلودگی‌های صوتی و مشکل ترافيک در محدوده گوستان کنونی تهران به خصوص در روزهای پايانی هفته به طور چشمگيری کاهش می‌يابد.»


XS
SM
MD
LG