لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۴۵

برگزاری نشست کارشناسان ایران و ۱+۵ برای اجرایی کردن توافق ژنو


مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، مسوول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با رادیو فردا اعلام کرد که کارشناسان ايران و ۱+۵ ساعت سه عصر دوشنبه به وقت وین، نخستین دور مذاکرات خود را آغاز کردند.

معاون وزارت امور خارجه ايران نیز گفته که در این نشست، «ساز و کارهای اجرايی» توافق ژنو بررسی می‌شود.

این دور از مذاکرات قرار است تا روز سه شنبه، ۱۹ آذر، در پايتخت اتريش ادامه یابد و علاوه بر کارشناسان دو طرف، نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در آن حضور دارند تا برای بازرسی‌های آژانس، هماهنگی‌های لازم با آنها نیز انجام شود.
خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، گزارش داده که حميد بعيدی‌نژاد، مديرکل سياسی وزارت امور خارجه، رياست هيات ايرانی را در اين مذاکرات بر عهده دارد و استفان کلمنت، به نمايندگی از اتحاديه اروپا، رییس هيات کارشناسی ۱+۵ است.
بر اساس اين گزارش، مديران کل وزارت خارجه‌های کشورهای آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا همراه با آلمان، اعضای گروه ۱+۵ نماينده کشورهای خود در مذاکرات کارشناسی با ايران هستند. ترو واريو رانتا، معاون مديرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در امور پادمان‌ها نيز ریيس هيات آژانس در مذاکرات خواهد بود.

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، هفته پیش اعلام کرد که رفع تحریم‌های ایران منوط به تایید اقدامات آن توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

آقای مان به رادیو فردا گفت: «ايران بايد آنچه در ژنو بر سر آن توافق شده را اجرا کند. اين اقدامات بايد تحت نظارت آژانس انجام شود و توسط اين نهاد تاييد شود. اين اقدام اول است. و پس از اينکه تاييد شد و آژانس اين تاييديه را به ما منتقل کرد،‌ ما بايد در راستای توافقی که کرديم، اقدام کنيم.»
عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بين‌الملل وزارت امور خارجه و عضو ارشد تيم مذاکره‌کننده ايران با ۱+۵ نيز از حضور «کارشناسان تحريم و بانک مرکزی» در مذاکرات وين خبر داده است.
به گفته پايگاه اطلاع‌رسانی دولت، آقای عراقچی، کارشناسان ايرانی شرکت‌ کننده در مذاکرات وين را از «ديپلمات‌های باتجربه» در وزارت امور خارجه دانسته که «علاوه بر بحث هسته‌ای، در بحث‌های ديگر مانند خلع سلاح، صلح بين‌الملل، مبارزه با سلاح‌های شيمیايی و سازمان کنفرانس اسلامی» نيز فعالند.
معاون وزارت امور خارجه ايران افزوده که در وين بر روی «ساز و کارهای اجرايی توافق ژنو» بحث خواهد شد «تا ان‌شاءالله توافق ژنو در مسير درست خود به سرانجام لازم برسد.»
عباس عراقچی گفته که «کار تيم کارشناسان فنی ما هنوز تمام نشده و در تمام طول شش ماه آينده مدام جلساتی از اين دست خواهد داشت تا به ساز و کاری مطلوب برای اجرايی شدن توافق ژنو دست يابد» و افزوده که «نخستين ماحصل جلسات تيم کارشناسی تا ماه ژانويه ۲۰۱۴ به‌دست خواهد آمد و پس از ژانويه ۲۰۱۴ مجدداً جلساتی در سطح خود وزيران امور خارجه و همان سطح اصلی برگزار خواهد شد.»
به گفته عضو ارشد تيم مذاکره‌کننده هسته‌ای ايران، «همه تيم‌های وزارت امور خارجه تا يک‌ سال آينده درگير مسئله هسته‌ای هستند تا بتوانند برای دفاع از حق مسلم ايران تمام کوشش خود را انجام دهند.»
آقای عراقچی تاکيد کرده که «شعار ايران همچنان همان شعار معروف است که "انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست".»
ايسنا هم گزارش داده مذاکرات کارشناسان ايران و ۱+۵ با حضور هيات کارشناسی آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در حالی برگزار می‌شود که قرار است روز چهارشنبه، ۲۰ آذر، در مذاکراتی جداگانه، هيات‌های کارشناسی ايران و آژانس در چارچوب توافق تهران با يکديگر در رابطه با ادامه همکاری‌ها و بحث درباره اجرای سند تهران از جمله چگونگی و زمان بازرسی از معدن گچين بندرعباس مذاکره کنند.
بازرسان آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در چارچوب سند تهران ۱۷ آذرماه از تاسيسات توليد آب سنگين اراک بازرسی کردند.
مرضيه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه پيشتر درباره برگزاری مذاکرات کارشناسی و حضور نمايندگان آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در آنها گفته بود که مديران و کارشناسان آژانس از آن جهت که وظيفه نظارت بر اجرای تفاهم‌های هسته‌ای را برعهده دارند، به عنوان ناظر در اين مذاکرات شرکت می‌کنند و يکی از اهداف مهم حضور آژانس به عنوان ناظر اين است که فهم دقيق و کاملا درستی از تفاهم‌نامه پيدا کنند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG