لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۰۷

خودروهای شخصی در زمستان ۲۰ لیتر کمتر بنزین می‌گیرند


یک پمپ بنزین در تهران
وزیر نفت جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه از کاهش ۲۰ لیتری در سهمیه بنزین زمستان برای خودروهای شخصی و به این ترتیب کاهش ۱۳ میلیون لیتری در مصرف روزانه بنزین در کشور خبر داد.

مسعود میرکاظمی با اشاره به اینکه متوسط مصرف روزانه بنزین در ایران حدود ۶۳ میلیون لیتر است گفت که با کاهش سهمیه بنزین خودروهای شخصی این میزان متوسط به ۵۸ میلیون لیتر در روز خواهد رسید.

ایران در سال‌های گذشته به دلیل نگرانی از احتمال تحریم‌های بین‌المللی با انجام اقداماتی نظیر سهمیه‌بندی بنزین و دوگانه‌سوز کردن خودروها از میزان مصرف این فرآورده تاحدودی کاسته است.

با احتساب این که میزان تولید پالایشگاه‌های داخلی ایران ۴۴ تا ۴۵ میلیون لیتر اعلام شده است، ایران باید روزانه بیش از ۲۰ میلیون لیتر بنزین وارد کند تا بتواند جواب‌گوی نیاز مردم باشد.

با احتساب این میزان واردات بنزین، و با فرض فعال‌بودن تمام ظرفیت پالایشگاه‌های داخلی، آن چه از آن با عنوان «ذخایر استراتژیک بنزین» نام برده می‌شود تنها برای ۷۰ روز کفایت می‌کند.

به گفته وزیر نفت دولت محمود احمدی‌نژاد، در صورت کاهش سهمیه بنزین زمستانی مردم ذخیره بنزین کشور می‌تواند بدون واردات تا ۱۰۰ روز جواب‌گوی نیازها در کشور باشد.

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اوایل آبن‌ماه طرحی را به تصویب رساند که در صورت تایید نهایی، صادرات بنزین و برخی دیگر از فرآورده‌های نفتی به ایران را هدف تحریم‌های ایالات متحده قرار می‌دهد.

اگر طرح کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان به تصویب نهایی برسد، دولت آمریکا خواهد توانست به طور موثر شرکت‌هایی را که به ایران فرآورده‌های نفتی و از جمله بنزین صادر می‌کنند مشمول مجازات‌های آمریکا کند.

«تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی به صلاح نیست»

مسعود میرکاظمی ضمن اشاره به آغاز طرح تولید بنزین در پتروشیمی بندر امام در نشست خبری خود گفت که «ادامه تولید بنزین در این واحدها [پتروشیمی] به صلاح نبوده و در صورت هر گونه محدودیت، اجرایی خواهد شد».

به گفته آقای میرکاظمی، هزینه تولید هر تن بنزین در واحدهای پتروشیمی ایران در مقایسه با بنزین وارداتی ۳۰ تا ۶۰ دلار بالاتر است و بنابراین این کار توجیه اقتصادی ندارد.

اما وزیر نفت با وجود آن که می‌گوید تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی از نظر اقتصادی موجه و منطقی نیست، در همین نشست خبری اشاره کرده است که این طرح تحریم از سوی کشورهای غربی را «منتفی» کرده است.

مسعود میرکاظمی گفت: «برخی از کشورهای غربی سعی داشتند از منع واردات بنزین به عنوان اهرم فشار استفاده کنند که با تولید بنزین در پتروشیمی این موضوع منتفی شده است.»

در حالی که ایران چهارمین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان و دومین تولیدکننده در میان کشورهای عضو سازمان اوپک است، برای ۴۰ درصد مصرف داخلی بنزین خود وابسته به واردات است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG