لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۳۰
روزنامه کیهان به نقل از دادستان اصفهان از بازداشت ۲۰۰ نفر در مراسم روز عاشورا در این شهر خبر داده است.

محمد حبیبی، دادستان اصفهان، با گذشت بیش از سه هفته از روز عاشورا ضمن «آشوبگر» نامیدن مردم معترض بازداشت‌های گسترده در این شهر را تائید کرده و به این روزنامه گفته است که «در روز عاشورا حدود ۲۰۰ نفر از آشوبگران در اصفهان كه شعار انحرافي مي‌دادند دستگير شدند».

دادستان اصفهان همچنین گفته است که اغلب بازداشت‌شدگان پس از تحقیق و صدور قرار آزاد شده‌اند، اما تعدادی از مردم معترض «برای تکمیل تحقیقات همچنان در بازداشت به سر می‌برند».

در دیدار نمایندگان فراکسیون اصلاح‌طلبان با رئیس قوه قضائیه چه گذشت؟

روزنامه اعتماد جزييات بیشتری از ديدار روز چهارشنبه فراکسيون اصلاح‌طلبان مجلس شورای اسلامی با رئيس قوه قضائیه را منتشر کرده و نوشته است که «پيگيري وضعيت بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات و تعيين تکليف افراد دربند مهم‌ترين موضوع مطرح شده از سوي اعضاي فراکسيون خط امام در اين جلسه بود».

داریوش قنبری، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس، که در این جلسه حضور داشته همچنین گفته است که «در جلسه روز چهارشنبه بر چند بحث ويژه تاکيد شد که مهم‌ترين آنها پيگيري وضعيت شخصيت‌هاي سياسي دربند و بازداشت‌شده پس از انتخابات، بازداشت استادان و دانشجويان و روزنامه‌نگاران بود که بسياری از آنها بدون لزوم و رعايت قانون بازداشت شده‌اند».

آقای قنبری همچنین گفته است که اعضای فراکسیون اصلاح‌طلبان مجلس با تاکيد بر حفظ استقلال قوه قضائيه از رئيس قوه قضائيه خواسته‌اند تا «بر عملکرد هيات نظارت بر مطبوعات که بدون رعايت قانون و به بهانه‌هاي مختلف سايت‌ها و روزنامه‌هاي اصلاح‌طلب را توقيف مي‌کنند نظارت شود و دست آنها براي اين گونه رفتارها باز نباشد».

روزنامه اعتماد از قول داریوش قنبری نوشته است که اعضای فراکسیون اقلیت در دیدار خود با صادق لاریجانی همچنين به توهين‌هايي اشاره کرده‌اند که توسط يک جريان خاص حامي دولت عليه شخصيت‌هاي سياسي و مذهبي صورت مي‌گيرد و خواهان رسيدگي و برخورد قوه قضائيه با اين توهين‌کنندگان شدند.

به گفته این نماینده مجلس، «رئيس قوه قضائيه نیز ضمن استقبال از موارد مطرح شده در اين جلسه بر پيگيري نظرات نمايندگان تاکيد کرده است».

خاتمی: دست پلید ترور علی‌محمدی خواستار بسط بحران است

روزنامه جمهوری اسلامی خبر داده است که تشییع جناره مسعود علی‌محمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران، که در جریان انفجار بمب روز سه‌شنبه در مقابل منزلش در قیطریه تهران کشته شد امروز پنج‌شنبه برگزار می‌شود.

روزنامه جمهوری اسلامی همچنین به نقل از دادستان تهران خبر داده است که «از آنجا كه رسيدگي به پرونده‌های بمب‌گذاری در صلاحيت دادگاه انقلاب است اين پرونده به جهت انجام تحقيقات به دادسرای انقلاب ارجاع شده است».

عباس جعفری دولت‌آبادی تاکید کرده است که «تحقيقات درباره انگيزه و علت انفجار ادامه دارد».

روزنامه جمهوری اسلامی پیام تسلیت اکبر هاشمی رفسنجانی در این خصوص را منتشر کرده و به نقل از وی نوشته است که «ترور ناجوانمردانه اين دانشمند ارزشمند فيزيك كشور نشان از آغاز خط تازه توطئه عليه نظام اسلامی است».

این روزنامه همچنین پیام محمد خاتمی خطاب به منصوره كرمی، همسر مسعود علی‌محمدی، را منتشر کرده است که در آن خاتمی از این استاد دانشگاه با عنوان «خدمتگزار ارزنده عرصه علم و ايمان و فرزند فرزانه ملت» نام برده و تاکید کرده است که «دست پليدی كه به اين جنايت اقدام كرد بدون ترديد دشمن ايران و ملت، و خواستار ايجاد و بسط بحرانی است كه برای همه زيان‌بار است».

کشف شباهت ترور علی‌محمدی با ترور خواهرزاده موسوی در کیهان

روزنامه کیهان نیز در شماره روز پنج‌شنبه خود در یادداشتی ادعا کرده است که ترور روز سه‌شنبه استاد فیزیک دانشگاه تهران با ترور علی حبیبی موسوی، خواهرزاده میرحسین موسوی، در روز عاشورا « از حيث روش اجرا و اهداف يكسان است».

کیهان همچنین با تاکید بر این که «در اين ترديدي نيست كه پروژه ترور دكتر علی‌محمدی ادامه پروژه‌هایی است كه پيش از اين ندا آقاسلطان و علی موسوی را هدف خود قرار داد» مدعی شده است که ترور مسعود علی‌محمدی از سوی آن چه این روزنامه «ذخيره تروريستی» سرویس‌های جاسوسی غربی و «ضدانقلاب» نامیده صورت گرفته است.

کیهان در عین حال ماجرای ترور مسعود علی‌محمدی را به اعتراضات پس از انتخابات مربوط کرده و مدعی شده است که «دگرگونی معادلات توصیف‌کننده امنیت در کشور» به دلیل «جرم بزرگ و گناه نابخشودنی» کاندیداهای معترض انتخابات ریاست جمهوری «در به خيابان كشيدن بخشی از مردم در هفته‌ها و ماه‌هاي پس از انتخابات به‌ويژه در تهران» است.

کیهان همزمان با انتساب عاملان ترور مسعود علی‌محمدی به «کانون بیرونی» تاکید کرده است که «اشراف اطلاعاتي نهادهای مسئول در نظام جمهوري اسلامی به تحركات سرويس‌های دشمن بسيار بالاست».

«آماده‌باش اقتصادی»

روزنامه تهران امروز از «آماده‌باش اقتصادي براي اجراي لایحه يارانه‌ها» خبر داده و نوشته است که «در شرايطي كه عباسعلي كدخدايي از تاييد لايحه يارانه‌ها در شوراي نگهبان خبر داده است، همزمان وزير بازرگاني هم از ذخيره‌سازي كالاهاي اساسي براي مقابله با جهش قيمتي ناشي از اجراي لايحه يارانه‌ها خبر داده است».

این روزنامه نوشته است که وزير بازرگاني روز چهارشنبه ‌در نشست خود با اصناف و بازاريان خوزستان كه در بازار آهن‌فروشان اهواز برپا شد، با اشاره به لايحه هدفمندسازي يارانه‌ها گفته است که «در سال آينده بخشي از يارانه كالاها به‌ويژه مواد خام همچون حامل‌هاي انرژي و كمک‌كننده‌هاي موثر در بخش توليد‌ حذف مي‌شود و يك پنجم يارانه‌هاي پرداختي دولت به حامل‌هاي انرژي حذف مي‌شود».

آقای غضنفری همچنین گفته است که «مبلغ يارانه‌هاي حذف شده به يك حساب واريز مي‌شود كه ۳۰ درصد از آن به بخش صنايع، كشاورزي و صادرات كالا و ۲۰ درصد از آن به هزينه و مخارج دولت داده مي‌شود، پنج درصد از آن هم به مردم اختصاص مي‌يابد».

وی تاکید کرده است که برای جلوگیری از تشدید گرانی «در حال حاضر ليست كالاهايي كه گران مي‌شود مشخص شده و ذخيره‌ آنها نيز انجام شده و هم اكنون چگونگي توزيع آن در حال بررسي است».
XS
SM
MD
LG