لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۳۳

واکنش ایتالیا به اظهارات ضداسرائیلی رهبر ایران


فرانکو فراتینی؛ وزیر امور خارجه ایتالیا
دولت ایتالیا روز پنج‌شنبه اعلام کرد وزیر خارجه این کشور در اعتراض به «اظهارات غیرقابل‌قبول» آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، سفر خود به ایران را به تاخیر انداخته است.

آیت‌الله خامنه‌ای روز چهارشنبه در مراسم افتتاح «کنفرانس حمایت از فلسطین» در تهران ضمن آن که اسرائیل را «غده سرطانی» خواند گفت که «تنها راه نجات فلسطین مقاومت است».

وزارت امور خارجه ایتالیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که دیدار فرانکو فراتینی، وزیر خارجه این کشور، به دلیل «اظهارات غیرقابل‌قبول مقامات بلندپایه ایرانی علیه دولت اسرائیل و آمریکا» فعلا انجام نمی‌شود.

وزارت خارجه ایتالیا پنج‌شنبه هفته گذشته اعلام کرد که آقای فراتینی از سوی همتای ایرانی خود،‌ منوچهر متکی، برای گفت‌وگو در مورد مسائل امنیتی منطقه، به‌ویژه افغانستان و پاکستان،‌ به تهران دعوت شده است.

با این حال رم به رغم به تعویق انداختن گفت‌وگوهای خود با تهران بار دیگر بر قصد خود به مشارکت دادن ایران در «تمامی برنامه‌های بین‌المللی مربوط به افغانستان» تاکید کرد.

ایتالیا که در چند ماه آینده ریاست دوره‌ای «گروه هشت» را بر عهده می‌گیرد قرار است در ماه ژوئن کنفرانسی از وزرای امور خارجه هشت کشور صنعتی را با هدف بازگرداندن ثبات به افغانستان و پاکستان برگزار کند که وزرای کشورهای غیرعضو هم به آن راه خواهند داشت.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، نیز روز پنج‌شنبه در بروکسل درباره کنفرانس بين‌المللی افغانستان گفت:«اگر طرح برگزاری چنین نشستی پیش برود، انتظار می‌رود ايران به عنوان همسايه افغانستان به اين کنفرانس دعوت شود.»

رم و تهران از گذشته دور با یکدیگر روابط حسنه‌ای داشته‌اند و ایتالیا از شرکای تجاری عمده ایران در اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

فرانکو فراتینی هفته گذشته در دیداری دوروزه از واشینگتن با هیلاری کلینتون و همین طور ریچارد هالبروک،‌ نماینده ویژه باراک اوباما به افغانستان و پاکستان،‌ دیدار کرد. ‌
XS
SM
MD
LG