لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۵۸

مرور روزنامه‌های صبح پنج‌شنبه ایران، ۶ اسفند ۱۳۸۸


روزنامه رسالت در سرمقاله روز پنج‌شنبه خود با تیتر «رکن چهارم یا ستون پنجم؟» به صراحت مطبوعات و روزنامه‌نگاران ایرانی را متهم کرده است که «ستون پنجم دشمن» هستند.

این روزنامه ادعا کرده است که از زمان مشروطه تاکنون مطبوعات ایران «تحت سلطه سوسياليست‌ها و ديگر ليبرال‌ها بوده» و نوشته است که نظام باید «با کساني که نقش ستون پنجم دشمن در رسانه را بازي مي‌کنند و مي‌خواهند به رکن چهارم دموکراسي آسيب بزنند برخورد نمايد.»

نویسنده سرمقاله رسالت، محمدکاظم انبارلویی، که همزمان با سردبیری این روزنامه، رئیس دفتر سیاسی حزب موتلفه اسلامی نیز هست در حمله شدیداللحن خود به روزنامه‌نگاران ایرانی آنها را به «دروغ و تهمت» ، «توهین به مقدسات»، «فريب افکار عمومي به نفع سلطه خارجي» و تلاش برای «بازگشت استبداد» متهم و ادعا کرده است که «حق آزادی بيان نبايد ملعبه عده‌ای برای بازگشت ديکتاتوری و سلطه بيگانگان باشد».

رئیس دفتر سیاسی حزب موتلفه اسلامی همچنین روزنامه‌نگاران و مطبوعات ایران را متهم کرده است که در حوادث پس از انتخابات با انتشار اخبار و گزارش‌های خود نیروهای «بسیج را قربانی کرده‌اند».

سرمقاله‌نویس روزنامه رسالت خطاب به مقام‌های حکومتی نوشته است که ما با «صدا» طرف هستيم، نه «بلندگو»؛ «صدا» بايد مجازات شود، نه «بلندگو».

وی با تاکید بر این که «صداي دروغ، فريب و موهن نبايد در عرصه رسانه‌اي کشور جايي داشته باشد» روزنامه‌نگاران را تهدید کرده و نوشته است که «اگر قضا و قانون نتواند اين صدا را تنبيه کند مردم بايد به فکر چاره‌ای براي تنبيه آن باشند».

تهدید روزنامه‌نگاران ایرانی در حالی صورت می‌گیرد که ده‌ها روزنامه‌نگار و خبرنگار ایرانی در ماه‌های گذشته بازداشت شده و اغلب‌شان همچنان زندانی هستند.

نقض استقلال کانون وکلا با رد صلاحیت گسترده

روزنامه اعتماد خبر داده است که قوه قضائیه صلاحیت ده‌ها نفر از وکلای سرشناس از جمله رئیس فعلی کانون وکلا در انتخابات هیات مدیره کانون وکلای دادگستری را رد کرده است.

این روزنامه اقدام دادستانی انتظامی قضات در رد صلاحیت ۳۶ نفر از وکلای باسابقه را «نقض گسترده استقلال کانون وکلا» توصیف کرده و نوشته است که «انتخابات بيست و ششمين دوره هيات مديره کانون وکلاي دادگستري مرکز در شرايطي در ۲۰ اسفندماه برگزار خواهد شد که دادگاه انتظامي قضات صلاحيت ۳۶ نفر از وکلا از جمله رئيس فعلی و رئيس سابق هيات مديره کانون وکلاي دادگستري را رد کرده است».

اعتماد با اشاره به اعتراض شدید وکلا به قوه قضائیه نوشته است که «در ميان ردصلاحيت‌شدگان افرادي از جمله سيدمحمد جندقي، رئيس فعلي هيات مديره کانون، گودرز افتخارجهرمي، رئيس سابق کانون وکلاي دادگستري، محمدعلي دادخواه، نعمت احمدي، رمضان حاجي‌مشهدي، ناصر زرافشان، عبدالفتاح سلطاني، فريده غيرت، عبدالصمد خرمشاهي، علي نجفي توانا، رضا نوربها، محمدحسين آقاسي، جهانگير مستوفي و اکبر سرداری‌زاده مشاهده مي‌شود که همگي آنان از چهره‌هاي شناخته شده حقوقي هستند که از اعتبار بين‌المللي و داخلي زيادي برخوردارند و اکثريت آنها وکالت پرونده‌های مهم سياسي و مطبوعاتي را بر عهده داشته و دارند».

به نوشته این روزنامه، وکلای معترض با تاکید بر این که استقلال کانون وکلا از قوه قضائیه باید حفظ شود گفته‌اند که قوه قضائیه تنها در صورتی حق رد صلاحیت وکیلی را در انتخابات کانون وکلا دارد که وی «داراي محکوميت انتظامي» باشد، اما هیچ یک از این ۳۶ وکیل رسمی رد صلاحیت شده از سوی قوه قضائیه دارای سابقه محکومیتی نیستند.

تصویب نفت ۶۵ دلاری و دلار ۹۸۵ تومانی برای بودجه سال آینده

روزنامه همشهری از تصويب نفت ۶۵ دلاري و ارز ۹۸۵ توماني براي بودجه سال ۱۳۸۹ خبر داده و نوشته است که «كميسيون تلفيق ۵ اسفند پس از سه ساعت بحث و بررسي گزينه‌هاي مختلف در نهايت با قيمت پايه نفت ۶۵ دلاري كه پيشنهاد دولت در لايحه بودجه سال ۸۹ كل كشور بود‌ موافقت كرد».

به گفته علي‌اصغر يوسف‌نژاد، عضو كميسيون تلفيق مجلس، «در حالي ‌كه در بودجه سال جاری قيمت پايه نفت ۳۷ و نیم دلار در نظر گرفته شده بود، دولت در لايحه بودجه سال آينده افزايش اين رقم به ۶۵ دلار را خواستار شده بود كه به معنای افزايش وابستگي به نفت است».

یوسف‌نژاد گفته است که «كميسيون تلفيق همچنين پيشنهاد ۹۸۵ توماني دولت براي نرخ ارز را در بودجه ۸۹ تصويب كرد».

گرانی اقلام معیشتی در آستانه نوروز

روزنامه خراسان در یادداشتی با عنوان «اتهام گرانی؛ دولت قاضي و مردم شاکي» نوشته است که «حتما دولتمردان محترم خبر دارند که قيمت اقلام معيشتي مردم در همين دو سه روز اخير افزايش يافته است، از جمله قيمت گوشت قرمز و گوشت مرغ که با روند کنوني هيچ بعيد نيست که قيمت هر کيلو مرغ و گوشت قرمز به بالاترين حد خود در روزهای پايانی سال برسد».

این روزنامه با اشاره به وعده مقام‌های دولتی و از جمله وزارت بازرگانی در مورد «کنترل بازار و مبارزه با افزايش قيمت‌ها» اشاره کرده و نوشته است که «وقتي شوراي اصناف اعلام کرد که اطمينان مي‌دهيم که با تمام توان خود به منظور جلوگيري از افزايش قيمت کالا و خدمات به‌ويژه در ايام عيد مشارکت جدي کنيم» معلوم بود که «گراني در راه است».

روزنامه خراسان با ارائه آمارهایی از افزایش ۹ گروه از کالاهای معیشتی از جمله لبنيات، تخم‌مرغ، برنج، حبوبات، ميوه‌هاي تازه، سبزی‌های تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ و روغن نباتي در دو هفته اخیر نوشته است که «در اين شرايط که مردم شاکي‌اند و دولت قاضی، اميد دارم که اتهام گراني‌ها به رسانه‌ها ارتباط داده نشود».
XS
SM
MD
LG