لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۲۸

مفقود شدن کدهای حمله اتمی در زمان ریاست جمهوری کلینتون


بیل کلینتون
رئیس اسبق ستاد مشترک ارتش آمریکا در کتابی که به‌تازگی منتشر شده می‌گوید که در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون کدهای حمله اتمی که فقط در اختیار رئیس جمهور آمریکاست «ماه‌ها» گم شده است.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، آنچه مفقود شده بود، کارتی است که روی آن تمام کدهایی نوشته شده که وجود آنها برای آغاز حمله اتمی به دستور رئیس جمهور ایالات متحده الزامی است. این کارت همیشه در اختیار یکی از مشاوران نزدیک رئیس جمهور است.

این کدها در واقع رمز کیف دستی‌ای است حاوی تمام دستورات و مراحل لازم برای انجام حمله اتمی.

هیو شلتون، ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا، در کتاب خاطرات جدید خود شرح می‌دهد که حدوداً در سال ۲۰۰۰ وقتی که مقامات وزارت دفاع آمریکا برای چک کردن ماهانه این کدها به کاخ سفید می‌روند، دستیار پرزیدنت بیل کلینتون به آنها اطلاع می‌دهد که نه او و نه رئیس جمهور خبر ندارند که کدها کجاست.

آن طور که سی‌ان‌ان‌ می‌گوید، مقامات وزارت دفاع آمریکا وظیفه دارند که ماهانه این کدها را چک کرده و از درستی کدهایی که در اختیار رئیس جمهور است مطمئن شوند.

به گفته ژنرال بازنشسته آمریکایی در کتاب او با عنوان «بی‌درنگ» ظاهراً بیل کلینتون از مفقود شدن کدهای حمله اتمی بی‌اطلاع بوده است.

یکی از مشاوران سابق جرج بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا، که هم‌اکنون با شبکه‌ سی‌ان‌ان همکاری می‌کند این اتفاق را «یکی از جدی‌ترین» مسائلی می‌داند که ممکن است در کاخ سفید پیش بیاید.

با این حال این همکار شبکه خبری سی‌ان‌ان اضافه می‌کند که بعید است کسی تنها با در اختیار داشتن این کدها بتواند سیستم پیچیده حمله اتمی به کشورهای متخاصم آمریکا را به راه بیندازد.

به گفته هیو شلتون، ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا، پس از آنکه مشخص شده کدهای حمله اتمی مفقود شده است،‌ وزارت دفاع آمریکا کدهای جدیدی را در اختیار رئیس جمهور گذاشته است.

این ژنرال بازنشسته همچنین می‌افزاید که پس از این اتفاق رویه چک کردن ماهانه کدها نیز عوض شده و از آن پس مقامات وزارت دفاع موظف شده‌اند که در بازرسی‌های ماهانه خود در کاخ سفید حتماً به چشم خود ببینند که رئیس جمهور یا دستیار او کدها را در اختیار دارند.
XS
SM
MD
LG