لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۲

اوباما خواستار بازگشت اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها به مذاکرات شد


عکس مربوط به سال ۲۰۰۹ در نیویورک، آمریکا
باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در دیدار با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، در واشینگتن بار دیگر از اسرائیل و فلسطینی‌ها خواست که هرچه زودتر به پای میز مذاکره بازگردند.

آقای اوباما روز سه‌شنبه در کاخ سفید تاکید کرد که با توجه به رخدادهای جاری خاورمیانه و تحولات منطقه، بیش از گذشته اهمیت دارد که اسرائیل و فلسطینی‌ها راه بازگشت به مذاکرات صلح را بیابند.

باراک اوباما در دیدار با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن هاشمی، که به آمریکا رفته بود، سخن می‌گفت.

ملک عبدالله دوم در این دیدار نزاع اسرائیلی- فلسطینی را «قلب معضلات خاورمیانه» نامید و خواهان تلاش جدی‌تر طرفین و نیز جامعه جهانی برای حل این نزاع ده‌ها ساله شد.

پادشاه اردن که کشورش نیز در ماه‌های اخیر دستخوش تظاهراتی اعتراضی پیرو سایر کشورهای عربی و اسلامی بوده است، گفت در حالی که خیزش مردم در خاورمیانه در جریان است، حل نزاع اسرائیلی- فلسطینی به ثبات اوضاع کمک خواهد کرد.

باراک اوباما در پاسخ به ملک عبدالله دوم گفت که «ما نیز شریک این نظر هستیم که علی‌رغم تغییرات خاورمیانه، و یا اتفاقا در نتیجه همین تغییرات، پیشبرد روند صلح خاورمیانه بیش از هر زمان دیگر مهم است، و اردن نیز همانند آمریکا منفعت کلانی در پیشبرد صلح دارد».

دیدار اوباما با ملک عبدالله دوم سرآغاز یک سلسله اقدامات جدید کاخ سفید در قبال خاورمیانه است که در روزهای آینده صورت خواهد گرفت.

در همین زمینه قرار است باراک اوباما روز پنج‌شنبه در یک سخنرانی در وزارت خارجه آمریکا درباره امور خاورمیانه، از جمله مذاکرات راکد مانده صلح اسرائیلی- فلسطینی، و همین طور سیاست‌های آمریکا در این عرصه اظهار نظر کند.

آقای اوباما همچنین روز جمعه در کاخ سفید با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، که قرار است به آمریکا سفر کند ملاقات خواهد داشت.

رئیس جمهور آمریکا روز یک‌شنبه نیز در همایش سالانه «ایپک»، کمیته روابط عمومی اسرائیل و آمریکا، با حضور نخست وزیر اسرائیل درباره مسائل مرتبط با اسرائیل و فلسطینی‌ها سخنرانی خواهد کرد.

در این میان، کاخ سفید گزارش برخی رسانه‌های اسرائیلی را مبنی بر این که پیش‌نویس نطق‌های روزهای آینده اوباما پیشاپیش به آگاهی اسرائیل رسیده است رد کرد.

رسانه‌های اسرائیلی روز سه‌شنبه نوشته بودند که براساس پیش‌نویس این نطق، اوباما از یک سو از اسرائیل خواهد خواست که به پشت مرزهای سال ۱۹۶۷ عقب‌نشینی کند، و از سوی دیگر، با اعلام استقلال یک‌جانبه کشور مستقل فلسطین مخالفت خواهد کرد.

جی کرنی، سخنگوی کاخ سفید، شامگاه سه‌شنبه در این باره گفت: «این گزارش‌ها کاملا اشتباه است. ما پیش‌نویس هیچ یک از سخنرانی‌های رئیس جمهوری را به دولت دیگری نداده‌ایم و کسی جز مقامات ذی‌ربط در دولت واشینگتن از آن آگاه نیست.»

با وجود این، رسانه‌های اسرائیلی، از جمله روزنامه‌های هاآرتص و معاریو، در شماره چهارشنبه خود نیز تکرار کردند که باراک اوباما در نطق‌های روزهای آینده خود، با تاکید بر پیشبرد طرح صلح عربی و لزوم از سرگیری مذاکرات صلح اسرائیلی- فلسطینی، با استقلال یک‌جانبه کشور فلسطین مخالفت خواهد کرد.

تاکید آقای اوباما بر لزوم بازگشت اسرائیل و فلسطینی‌ها به میز مذاکرات در حالی است که جرج میچل، میانجی‌گر آمریکایی، پس از دو سال و نیم ماموریت و در حالی که مذاکرات اسرائیلی- فلسطینی راکد مانده و تماس‌های میان سران آنها به حداقل رسیده در روزهای گذشته از این مقام کناره‌گیری کرد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG