لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۳۹

فیلم «جهان به روایت بوش» را در گوگل نبینید!


شرکت فرانسوی «فلش فيلم» با صدور بيانيه ای اعلام کرد که حکم محکوميت شرکت آمريکايی گوگل و بازوی فرانسوی اش (گوگل فرانسه)، به دليل زيرپا گذاشتن قانون کپی رايت صادر شده است.
شکايت تهيه کنندگان فيلم «جهان به روايت بوش» از شرکت اينترنتی گوگل، آنها را به جمع بزرگ کسانی پيوسته است که به دنبال جبران خساراتی هستند که اينترنت به تجارتشان وارد آورده است.

شرکت فرانسوی «فلش فيلم» با صدور بيانيه ای اعلام کرد که حکم محکوميت شرکت آمريکايی گوگل و بازوی فرانسوی اش (گوگل فرانسه)، به دليل زيرپا گذاشتن قانون کپی رايت صادر شده است.

در اين بيانيه، شرکت سينمايی «فلش فيلم» هشدار داده است که بازار ويدئوی اينترنتی، اگر به قوانين موجود احترام نگذارد، نمی تواند بيش از اين توسعه پيدا کند.

هنوز هيچ يک از مقامهای شرکت گوگل به اين موضوع واکنشی نشان نداده اند.

به دنبال نیم میلیون یورو


همزمان با استقبال گسترده مردم از سرويس های اشتراک فايل ها مانند «يوتيوب YouTube» و «مای اسپيس MySpace» ، شرکتهای توليدکننده محصولات فرهنگی، با سرسختی بسيار در تلاش هستند تا خسارات ناشی از انتشار غيرقانونی محصولاتی چون فيلم های سينمايی و ترانه های موسيقی را جبران کنند.

به گفته شرکت «فلش فيلم»، اثر توليد شده توسط اين شرکت در بخش ويدئوی سايت گوگل، در اختيار عموم قرار گرفت و همه می توانستند با يک کليک ساده آن را تماشا يا دانلود کنند. در بيانيه اين شرکت آمده است که در يک بازه زمانی بسيار کوتاه، چنان که در خود سايت گوگل آمده، ۴۳ هزار نفر اين فيلم را به رايگان در اينترنت ديده اند.

ژان فرانسيس لپه تيت، تهيه کننده اين فيلم به رويتر گفت که گوگل بعد از اقدام قانونی شرکت «فلش فيلم»، ويدئوی اين فيلم را از وب سايت خود برداشت.

وی در اين مصاحبه گفت: «ما زيان ناشی از اين اقدام گوگل را محاسبه کرديم. اين کار گوگل، نزديک به نيم ميليون يورو به ما ضرر زده است. اين فيلم نزديک به ۵۰ هزار بار دانلود شده و قطعا بعد از دانلود هم به همين تعداد نسخه غيرقانونی از روی آن تهيه شده است.»

شاکیانی که از راه می رسند

نزديک به چهارهفته پيش، شرکت گوگل، پربيننده ترين و محبوب ترين سايت پخش ويدئو در اينترنت يعنی سايت «يوتيوب» را به قيمت يک ميليارد و ۶۵ ميليون دلار خريد.

در همان زمان، برخی رسانه ها گزارش دادند که گوگل برای خريد يوتيوب ناچار شد تا ۵۰۰ ميليون دلار نيز برای رفع و رجوع شکايات عليه اين وب سايت بپردازد. اين خبر روز هفتم نوامبر توسط مدير عامل گوگل تکذيب شد.

شکايت اخير عليه گوگل در حالی مطرح شده که يک هفته پيش، برزگترين شرکت توليد کننده آلبوم موسيقی در جهان يعنی شرکت «يونيورسال»، شکايتی مشابه را عليه وب سايت «مای اسپيس» طرح کرده و مدعی شده که اين وب سايت نيز قانون کپی رايت را رعايت نکرده و ترانه های بسياری را بی اجازه در دسترس عموم گذاشته است.

در اين شکايت آمده که که سايت «مای اسپيس»، به کاربران خود اجازه می دهد هر ويدئويی که بخواهند را در اينترنت قرار دهند و برای هر که می خواهند آن را بفرستند. اين سايت نيز اعلام کرده که در حال پالايش وب سايت از محصولاتی است که مشمول قوانين کپی رايت می شوند.
XS
SM
MD
LG