لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۲۶

نگاهی به بزرگترین جزیره خلیج فارس

جزیره قشم با مساحت هزار ۴۹۱ کیلومتری ، دو برابر کشور بحرین وسعت دارد. این جزیره دارای مکان های طبیعی و زیستگاه‌های فراوانی مانند جنگل آبی حرا است که صنعتی شدن این جزیره می تواند به این زیستگاه‌ها ضربه بزند.

منطقه حفاظت‌شده حرا یکی از مهم‌ترین مکان ها طبیعی در جزیره قشم است. این منطقه شامل مجموعه جنگل‌های درختان سرسبز ساحلی مانگرو یا حرا است که با آبراهه‌های، پرندگان زیبا و طبیعت بکر وحشی‌اش از منابع توریستی و دیدنی استان هرمزگان به شمار می رود . جنگل حرا از معدود جنگل‌های انبوه دنیاست که درختانش با خاصیت تصفیه کنندگی که در پوستشان دارند، از آب شیرین به‌دست آمده از تسویه آب و املاح تغذیه می‌کنند و نمک دریا را به آب پس می‌دهند.

گیاه حرا که گاه به عنوان علوفه خشک برای خوراک چهارپایان استفاده می‌شود، فواید زیادی دارویی و صنعتی دارد.

یکی دیگر از جاذبه‌های جزیره کیش "دره‌ی ستاره‌ها" است . دره‌ای از جنس ماسه سنگ با سیمان آهکی سست و پوسته‌های فسیلی که اشکال عجیبی را که حاصل فرسایش زمین است در خود جای داده است . اشکال عجیبی که وقتی شب‌ها باد از لابلایشان می‌گذرد صداهایی از آنها به گوش می‌رسد. صداهایی که به اعتقاد برخی از اهالى به خاطر آمد و شد اجنه و ارواح است و برای همین در شب از آمدن به آنجا خوددارى مى‌کنند.

گنبد نمک، غارهای نمک، چشمه‌های آب معدنی، تنگه چاهکو، تنگ عالی، بام قشم، دره تندیس‌ها، کلات کشتاران و ده‌ها تخته سنگ و صخره با شکل‌های عجیب و غریب از دیگر جاذبه‌های طبیعی قشم است.

این جزیره بیشترین سواحل و کرانه‌ها را در بین جزایر خلیج فارس به خود اختصاص می‌دهد. سواحل زیتون، سیمین، جزایر ناز، سوزا، مسن، شیب‌دراز، سلخ و دوستکو از دیدنی‌ترین سواحل جزیره قشم محسوب می‌شوند. از ویژگی‌های این جزیره ، تنوع سواحل صخره‌ای، ماسه‌ای و گلی آن است که چنین خصوصیتی به‌طور یک جا در کمتر جزیره‌ای یافت می‌شود.

به غیر از جاذبه‌های طبیعی ، قشم از نظر تاریخی و مردم شناسی هم دیدنی‌های فراوانی دارد.

برخی معتقدند روستای "لافت" با برج‌های تاریخی به لحاظ معماری یکی از ۱۰ روستای برتر ایران است. بندری تاریخی که مجموعه‌ای از بادگیرها و بزرگترین آب انبار جنوب ایران را در خود دارد . چاه هایی حفر شده در مکانی گود که آبشان از باران و سرریز صخره و تل بالادست تأمین می‌شود . "خربس" ، روستایی بزرگ دیگری در قشم است که حداقل تا ۱۴۰۰ سال قبل مکانى برای تردد سياحان بوده است =.

البته جاذبه های اقتصادی شاید در آینده سبب نادیده گرفته شدن جاذبه‌های طبیعی و تاریخی قشم شوند. قشم منطقه مناسب براي ذخيره سازي کالا، ترانزيت و حمل و نقل مجدد به آسياي ميانه و قفقاز است . از طرفی به علت داشتن کرانه هاي عميق مناسب براي تاسیسات سوختگيری و ارائه خدمات به کشتی هاي اقيانوس پيما است. این جزیره

جزيره قشم، واقع در تنگه هرمز، از وضعيت خاص بين خليج فارس و اقيانوس هند بهره مي برد. مرز آبراهي تمامي كشورهاي حاشيه ( ايران، عراق، كويت، عربستان سعودي، بحرين، قطر، امارات متحده عربي و عمان) تقريبا از سواحل جنوبي آن عبور مي كند و تمام ترافيک هوائي شرق و غرب از فراز آسمان قشم مي گذرد.


XS
SM
MD
LG