لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۱۹

بررسى روزنامه هاى صبح دوشنبه ايران


روزنامه آفتاب يزد در تنها گزارش و خبرى كه از ناآرامى هاى روز عاشورا در كشور منتشر كرده است ، اين موضوع را با استناد بر اخبار رسانه هاى رسمى و حامى دولت منعكس كرده است.

آفتاب يزد كه همه نقل قول هاى منتشر شده در گزارش اش را با تاكيد بر منابع دولتى آن منتشر كرده است ، به نقل از احمدرضا رادان درباره حوادث روز عاشورا نوشته «در اين حادثه فتنه‌گران تعدادى از خودروهاى عمومى، شخصى و موتور سيكلت‌ها را دچار خسارت، زيان و آتش ‌سوزى كردند و همچنين به تعدادى از اماكن عمومى و بانك‌ها هم خسارت وارد شد و پليس به ناچار و بدون استفاده از سلاح و ‌با استفاده از وسايل ضد شورش به مقابله با اين افراد پرداخت.»

به گزارش آفتاب يزد احمدرضا رادان با اشاره به اين كه « در اين حادثه دهها نفر از نيروهاى پليس مجروح و به بيمارستان منتقل شدند و چند نفر هم كشته شدند» گفته « يكى از كشته شدگان از پل سقوط كرد، دو نفر توسط يك خودرو در يک سانحه كشته شدند كه با اطلاعات واصله از ‌سوى مردم، پليس در پى يافتن راننده و خودرو است. بنابر اخبار رسيده يك نفر نيز با گلوله كشته شد كه با توجه به عدم ‌استفاده سلاح از سوى پليس، اين حادثه كاملا مشكوك و در دست بررسى است.»

به نوشته اين روزنامه جانشين فرمانده نيروى انتظامى همچنين از دستگيرى «حدود ۳۰۰ نفر» در ناآرامى هاى روز عاشورا خبرداده است.

اين مسير انحرافى را ببنديد

روزنامه جمهورى اسلامى در سرمقاله امروز خود با اشاره به حوادث چندماه اخيرو افزايش اعتراضات نوشته «سرعت حوادث اين روزها از سرعت تدابير بيشتر است . چنين وضعيتى نشانه خوبى براى يك جامعه نيست . جامعه اى كه نبض آن طبيعى بزند بايد سرعت تدابيرش بيش از سرعت حوادثش باشد.»

اين روزنامه در سرمقاله خود با اين توضيح كه «شعارهائى كه در مراسم تشييع آيت الله منتظرى در قم داده شد و در روزهاى گذشته نيز تكرار شد يك انحراف آشكار از چارچوب ها و هنجارهاى اجتماعى و اخلاقى و قانونى بود» اتفاقات اخير را حاصل افراط و تفريط ها در ميان طرف هاى درگير ماجرا دانسته است .

جمهورى اسلامى در ادامه با اشاره به اين كه «مشاجرات موجود نبايد بيش از اين ادامه پيدا كند» نوشته « آنچه باقى می ماند اتخاذ تدابيرى توسط طرفين براى مهار كردن افراطيون و تكيه بر اصول مورد وفاق است . هيچكس نمى تواند با توسل به بهانه هائى از قبيل غيرقابل كنترل بودن افراطيون به توجيه وضعيت موجود بپردازد و خواهان ادامه آن باشد. اين وضعيت به زيان ملت كشور و آرمانها و اصول مورد نظر انقلاب و نظام است.»

حرمت شكنى در ظهر عاشورا

روزنامه تهران امروز حوادث روز عاشورا را مورد توجه قرار داده و در تحليلى كه با عنوان اصلى در صفحه نخست اين روزنامه منتشر شده ،نوشته« حرمت شكنى عاشورا در شرايطى رخ داد كه از چندى پيش بسيارى از دلسوزان و علاقه‌مندان واقعى به نظام جمهورى اسلامى و ايران هشدار مى‌دادند كه تشديد درگيرى‌ها و فرسايشى كردن وقايع پس از انتخابات به نفع هيچ كس نخواهد بود.»

اين روزنامه در ادامه با بيان اين كه « تعدادى اغتشاشگر با تجمع در مناطق مركزى پايتخت به اغتشاش دست زدند» نوشته« هرگز نمى‌توان از اهانتى كه به يكى از مقدسات شيعه يعنى حرمت و مظلوميت امام حسين(ع) روا شد، به اين راحتى‌ها عبور كرد به خصوص اينكه اگر بر اين داستان‌هاى تلخ كه يكى پس از ديگرى رخ مى‌دهد، پايانى نباشد معلوم نيست آخر و عاقبت آنها به كجاها خواهد كشيد و در مراحل بعدى قرار است كدام مقدسات دينى يا انقلابى مردم شكسته شود؟»

هر دو دستت قطع باد

روزنامه جام جم در مقاله اى با تحليل وقايع روز عاشوراى تهران نوشته « شنيده بوديم كه همه زمين‌ها كربلا و هر روز عاشوراست ولى نمايان شدن اين‌گونه آن را نديده بوديم.»

سرمقاله نويس اين روزنامه در ادامه با دسته بندى معترضان و حكومت جمهورى اسلامى به يزيديان و ياران امام حسين نوشته «آنانى كه تا ديروز به بهانه قدس عليه قدس و به بهانه ۱۳ آبان و ۱۶ آذر به نفع استكبار به ميدان آمده بودند، اين بار به بهانه عاشورا به دفاع از يزيديان و عليه حسينيان به خيابان آمدند. كسانى كه نسبتشان با عزاداران حسينى فقط لباس سياهشان بود، اما رفتارشان در سنگ‌پرانى هلهله، آتش‌زدن و بى‌ادبى به سپاه عمر سعد مى‌ماند.»

مهدى فضايلى در پايان اين مقاله تاكيد كرده: از سويى خطاب به اين فريب‌خوردگان مى‌گوييم تا زمان باقى است شما نيز با عباس‌ابن‌على همصدا شويد و به دشمنان مردم و انقلاب بگوييد «هر دو دستت قطع باد» و از سويى ديگر از مسوولان مى‌پرسيم، راستى مردم اين جريان اندك، گستاخ و همنوا با يزيديان را تا كى بايد تحمل كنند؟

دستگيرى منافقين

روزنامه كيهان در خبرى به نقل از يك منبع آگاه در وزارت اطلاعات خبرداده كه «تعدادى از عناصر گروهك منافقين در اغتشاشات روز عاشور دستگير شدند.»

اين روزنامه كه نامى از اين منبع آگاه خود نبرده وهمچنين توضيحى درباره نحوه شناسايى و دستگيرى اين افراد نداده است، نوشته « اين منبع آگاه در وزارت اطلاعات غروب ديروز اعلام كرد كه در جريان اغتشاشات ديروز در مركز تهران كه طى آن فتنه گران به دسته هاى عزادارى حضرت سيدالشهدا(ع) حمله كرده و همچنين تعدادى از خودروهاى عمومى و شخصى و برخى اماكن عمومى را به آتش كشيدند، تعدادى از عناصر گروهك تروريستى منافقين دستگير شدند. »
XS
SM
MD
LG