لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۲۱
روزنامه بهار در شماره روز سه شنبه خود گزارشى از سفر محمود احمدى نژاد به قم در آخريبن روزهاى اسفند سال ۸۸ را منتشر كرده و نوشته سفر وى به قم « پس از مدت ها صورت گرفت كه البته با حاشيه هايى همراه شد و از جمله ديدار تيم دولت با آيت الله صافى گلپايگانى صورت نگرفت و البته اين اتفاق براى ديدار تيم دولت با آيات عظام وحيدى و شبيرى هم تكرار شد. »

آيت الله غروى با تائيد اينكه برخى از مراجع تقليد حضر به پذيرش محمود احمدى نژاد نشده اند به روزنامه بهار گفته كه « برخى مراجع اجازه ندادند و مبناى آنها هم تجارب گذشته و همچنين عدم توجه حضرات دولت به نصايح و توصيه هاى مراجع بود، اما برخى هم آنها را به حضور پذيرفتند و زمينه را براى گوشزد كردن گلايه هايشان از دولت مفيد دانستند. »

آقاى غروى همچنين از تلاش مقام هاى دولتى براى كسب اجازه ديدار محمود احمدى نژاد با مراجع تقليد خبر داده و گفته همزمان با سفر رئيس دولت به قم « برخى شخصيت ها و گروه ها براى راضى كردن مراجعى كه تمايلى به ديدار تيم دولت نداشتند واسطه شدند اما در نهايت توفيقى نداشتند. »

آيت الله غروى كه خود از اعضاى جامعه مدرسين حوزه علميه قم نيز هست با تاكيد براينكه در ديدار احمدى نژاد با برخى اعضاى اين جامعه حضور نداشته گفته « دل من از مناظره هاى انتخاباتى و مصاحبه احمدى نژاد در همان ايام و همچنين تخريب چهره هاى نظام چركين است و متاسفانه هنوز اقدامى براى جبران اين امور صورت نگرفته است. »

اين عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم همچنين از بر خوردهاى خشونت آميز و بازداشت هاى گسترده پس از انتخابات انتقاد كرده و به روزنامه بهار گفته «اين درد دل خيلى ها است. بايد پذيرفت كه در اين مساله افراط و تفريط هايى صورت گرفته كه شايسته نبود. بهتر بود از سوى دستگاه هاى مختلف، مديريت بهترى در اين راستا صورت مى گرفت و به نحوى رفتار مى شد كه اعتماد مردم جلب شود. كاش دادگاه كهريزك علنى بود تا مشخص شود متخلفان چه كسانى هستند. و اى كاش با متخلفان حمله به كوى دانشگاه برخورد سنگين ترى صورت مى گرفت و هر دو دادگاه علنى برگزار مى شد. »

«باركج به منزل نمى رسد»

روزنامه همشهرى در يادداشتى با عنوان « بار كج به منزل نمى‌رسد » به بررسى اختلافات دولت و مجلس درباره طرح حذف يارانه ها پرداخته و نوشته « دولت اعتقادى به مصوبه مجلس مبنى بر اجراى تدريجى هدفمندى يارانه‌ها در مدت ۵ سال و كسب و توزيع ۲۰ هزارميليارد تومان درآمد در سال اول ندارد. »

اين روزنامه با اشاره به اينكه « انتظار مى‌رفت اقتصاد ايران در سال ۸۹ با محوريت قانون اصلاح نظام يارانه‌ها، سالى پرتحرك، پرخبر و پرهيجان را آغاز كرده و طلسم ركود و واماندگى سال گذشته و ساليان گذشته را جبران نمايد اما نه تنها اين اتفاق نيفتاده بلكه سايه سرگردانى، انفعال و ركود بيش از گذشته به‌دليل بالاگرفتن ترديدها و اختلافات بر سر اجراى قانون يارانه‌ها، اقتصاد كشور را دربرگرفته‌است. »

همشهرى با يادآورى اينكه بيش از ۲سال از طرح موضوع حذف يارانه ها از سوى محمود احمدى نژاد گذشته، تاكيد كرده كه « هنوز جوانب اين طرح از سوى مجلس، كارشناسان اقتصادى و دانشگاهيان و حتى بسيارى از دست‌اندركاران اجرايى كار مشخص نيست و به همين دليل مجلس براى سپردن تمام امور اجرايى اين طرح به دولت اعتماد ندارد».

نويسنده يادداشت روزنامه همشهرى علت سرپيچى محمود احمدى نژاد از اجراى طرحى كه به پيشنهاد خودش در مجلس به تصويب رسيده را « توسل به راهكار خريد زمان » توصيف كرده و نوشته كه دولت قصد دارد با خريد زمان « يا مصوبه مجلس را مطابق نظر خود تغيير دهد يا اجراى قانون يارانه‌ها را به‌گونه‌اى به تعويق بيندازد كه اهداف خود را در مدت‌زمان محدود باقى‌‌مانده محقق سازد. »

اهانت به مقبره آيت الله خاتمى، پدر رئيس جمهورى سابق ايران

روزنامه جمهورى اسلامى خبر داده كه همسر آيت الله روح الله خاتمى در اعتراض به هتك حرمت مقبره وى در محل دفن آيت الله خاتمى تحصن كرده است.

اين روزنامه از قول مريم خاتمى فرزند آيت الله خاتمى و خواهر محمد خاتمى رئيس جمهور سابق نوشته « صبح دوشنبه اطلاع يافتيم به آرامگاه و تمثال آيت الله خاتمى بى احترامى شده است. »

وى با بيان اينكه اين موضوع را به اطلاع امام جمعه اردكان و برخى مسوولان رسانده ايم گفته است كه « به نظر مى رسد كشف دست هاى پيدا و پنهان اين گونه اقدامات براى مسوولين كارى نداشته باشد و كسانى كه مبادرت به اين اقدام ناشايست مى كنند تنها آبروى خود را مى برند. »

روزنامه جمهورى اسلامى همچنين نوشته « در پى اين اقدام وقيحانه همسر آيت الله خاتمى به نشانه اعتراض در محل دفن آيت الله خاتمى تحصن كرده و خواستار مشخص شدن عوامل چنين حركاتى شد و جمعى از خانواده هاى شهدا و ايثارگران نيز در حمايت از وى در مقبره پدر رئيس جمهور سابق ايران كه در زمان حياتش از دوستان نزديك آيت الله خمينى بود ، حضور يافته اند.»

قيمت آب و برق دستكم ۱۵ درصد گران مى شود

روزنامه خراسان اظهارات وزير نيرو درباره گران شدن تعرفه هاى آب و برق را مورد توجه قرار داده و به نقل از وى نوشته «اگر هدفمند كردن يارانه ها هم اجرا نشود تعرفه آب و برق تا ۱۵ درصد افزايش مى يابد. »

به نوشته اين روزنامه مجيد نامجو روز دوشنبه گفته كه ما هر سال افزايش قيمت آب و برق را داشتيم اما امسال به دليل قانون هدفمند شدن يارانه‌ها هنوز لايحه‌اى را تهيه نكرده‌ايم چرا كه انتظار داشتيم دولت در قانون هدفمند شدن يارانه بحث قيمت آب و برق را حل كند اما چنان چه قانون هدفمند شدن يارانه‌ها اجرا نشود قيمت آب و برق در سال جارى ۱۰ تا ۱۵ درصد افزايش خواهد يافت.

وزير نيرو اعلام نكرده كه در صورت اجراى طرح حذف يارانه ها آب و برق چند درصد گران خواهد شد اما گفته كه درصورت اجراى اين طرح در طى ۵ سال بايد قيمت آب و برق به كلى با قيمت آزاد آن برسد.

خانه مطبوعات خوزستان هم غيرقانونى اعلام شد

روزنامه كيهان از غيرقانونى اعلام شدن خانه مطبوعات خوزستان خبر داده و نوشته « لطف الله سپهرمديركل اداره ارشاد اسلامى خوزستان طى نامه اى خطاب به كليه رؤسا و مديران استان و همچنين مديران و نمايندگى هاى مطبوعات سراسرى و محلى خانه مطبوعات خوزستان را فاقد وجاهت قانونى » اعلام كرده است.

اين روزنامه ادعا كرده كه غير قانونى اعلام كردن خانه مطبوعات خوزستان به دليل « تخلف در انجام انتخابات ۲۲ مرداد سال ۸۷ » ، و نامه محرمانه وزارت ارشاد اسلامى و گزارش سازمان بازرسى صورت گرفته است.

مقام هاى دولتى و دادستانى تهران پيشتر از فعاليت برخى انجمن های صنفى، ملى و محلى خبرنگاران، روزنامه نگاران و اهالى مطبوعات در تهران و ساير استان ها جلوگيرى و آنان را غيرقانونى اعلام كرده اند. از جمله انجمن صنفى روزنامه نگاران ايران بزرگترين تشكل صنفى روزنامه نگاران ايران در سال هاى اخير در سال ۸۸ با حكم سعيد مرتضوى و حمايت وزارت ارشاد اسلامى پلمپ و ده ها تن از اعضاى آن از جمله بدرالسادات مفيدى دبير اين انجمن بازداشت شده اند.
XS
SM
MD
LG