لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۴۶
روزنامه رسالت در تيتر نخست شماره روز شنبه به نقل از جواد لاريجانى از احتمال آغاز موج جديد اعتراضات در كشور خبر داده و خواستار آمادگى براى برخورد با اعتراضات شده است.

اين روزنامه از قول جواد لاريجانى كه از معاون بين الملل بردارش صادق لاريجانى رييس فعلى قوه قضائيه را بر عهده دارد اعتراضات پس از انتخابات را را مشابه اعتراضات دانشجويان پس از حمله نيروهاى انتظامى و شبه نظامى به كوى دانشگاه توصيف كرده و هر دو آن ها را « فتنه » ناميده است.

جواد لاريجانى همچنين از « جنبش سبز » به عنوان « جريان نفاق سبز » نام برده و با اين ادعا كه « در حال تدوين و پى‌ريزى موج دوم فتنه هستند » به روزنامه رسالت گفته « ما بايد مراقب پاتك جديد جريان نفاق باشيم و بايد مراقب باشيم و ديگر غافلگير نشويم.‏»

جواد لاريجانى همچنين اختلاف خود و جناح حاكم با ميرحسين موسوى در جريان انتخابات و پس از آن را « اصولى » عنوان كرده و گفته « اصل انتقاد و موضع‌گيرى در برابر آقاى موسوى به دليل اختلافات اصولى با ايشان است. »

هشدار همشهرى نسبت به عواقب « اتهام زنى و درغ پردازى »

روزنامه همشهرى در يادداشتى از پديدار شدن يك كاسبى جديد در كشور با نام « كسب اتهام‌زنى » خبر داده و نوشته « با نگاهى به بازار سياست به‌خوبى مى‌بينيم كسب اتهام‌زنى و بدون تحقيق ديگران را متهم كردن داغ‌داغ است. »

اين روزنامه با تاكيد براينكه « عرصه برخى جرايد و پايگاه‌هاى خبرى ريز و درشت كه به مدد صاحبان سياست و قدرت به‌صورت مستقيم و غيرمستقيم از بيت‌المال ارتزاق مى‌كنند پر از اتهام‌زنى و انتساب كذب به افراد است و متأسفانه برخورد جدى با اين مروجان بداخلاقى انجام نمى‌گيرد. »

روزنامه همشهرى در ادامه از نقش برخى شخصيت ها و مسئولان در گرم كردن بازار اتهام زنى به ديگران و سكوت برخى ديگر از شخصيت ها در مقابل چنين روندى انتقاد كرده و نوشته « هرچه دليل اين بداخلاقى‌ها باشد نمى‌توان به يك واقعيت اشاره نكرد و آن، اينكه اگر قرار باشد حرمت‌ها از بين برود، ممكن است دامنه آن به عاملان و مسببان آن نيز برسد. »

اين روزنامه با اشاره به اينكه « همانطور كه خيانت و سرقت حرام است، دروغ و تهمت نيز حرام است و آداب مسلمانى عمل به همه احكام است، نه آنكه مطابق ميل گروه‌ها و اشخاص عمل كرد و هر زمان به گونه‌اى بود » نوشته « امروزه برخى‌ها ميداندار اين بداخلاقى‌ها شده‌اند و هر زمان كه كشور به سمت آرامش سير مى‌كند با ادعايى و حرفى مى‌كوشند تا آب را گل‌آلود كنند تا ماهى صيد خود را بگيرند و البته بر اهل خرد روشن است كه اين عده زيست خود را مديون آشوب و تنش و فضاهاى كدر مى‌دانند. »

روزنامه همشهرى نسبت به عواقب رواج « اتهام زنى » و «انتساب اخبار كذب » از سوى مسئولان رسمى و رسانه هاى كه از بيت المال بودجه مى گيرند، هشدار داده و البته تاكيد كرده كه « تاريخ پر است از چرخش‌هاى روزگار و قطعاً كسى كه باد بكارد توفان درو خواهد كرد. »

« برخورد عملى با سكولاريسم در دانشگاه ها »

روزنامه كيهان با انتشار چند مطلب مختلف در شماره روز شنبه خواستار بر « ضرورت مقابله عملى با سكولاريسم در دانشگاه ها » تاكيد كرده و نوشته كه براى برخورد با سكولاريسم در دانشگاه ها « شايد بسيار دير باشد و برآورد هزينه ها و خسارت هاى معنوى اين ديرهنگام بودن در محاسبه نگنجد اما همين شروع اگر با ثبات و استحكام تداوم يابد ستودنى است. »

اين روزنامه همچنين خواهان اخراج استادان و دانشجويان منتقد از دانشگاه شده و از مقام هاى دولتى خواسته تا « دانشگاه ها را پالايش » كنند.

كيهان همچنين دانشگاه ها را عامل اصلى « حوادث پس از انتخابات ۲۲ خرداد » معرفى كرده و نوشته كه «جايگزينى اساتيد غربزده با جوانان دانشمند علاوه بر جلوگيرى از انحراف دانشگاه ها، سبب حيات مجدد دانشگاه ها مى شود. »

۶ سال زندان براى مسعود لواسانى

روزنامه آفتاب يزد خبر داده كه مسعود لواسانى روزنامه نگارى كه از روزهاى پس از انتخابات بازداشت شده به ۶ سال حبس قطعى محكوم شده است.

به نوشته اين روزنامه دادگاه تجديدنظر « مسعود لواسانى روزنامه‌ نگار و فعال عرصه مطبوعات را به ۶ سال ‌حبس تعزيرى و ۱۰ سال محروميت از فعاليت‌هاى مطبوعاتى محكوم كرد.ه است. »

مسعود لواسانى در دادگاه بدوى به ۸ سال و نيم زندان ‌محكوم شده بود و حكم تازه ۶ سال و نيم زندان وى صبح روز پنجشنبه گذشته به اين همكار رسانه اى ستاد انتخاباتى ميرحسين موسوى ابلاغ شده است.

نارضايتى مردم از افزايش كرايه حمل و نقل

روزنامه ابتكار گزارشى از انتقادات مردم از افزايش بى‌رويه نرخ كرايه‌ها حمل و نقل منتشر كرده و نوشته « يكى از بحث‌هايى مطرح شده در اين روزها، منطقى و غير منطقى بودن نرخ كرايه‌ها و افزايش آن و همچنين نرخ مسافربرهاى شخصى‌ » است.

اين روزنامه به نقل از مقام هاى دولتى افزايش قيمت كرايه هاى حمل و نقل را « خودسرانه » توصيف كرده و به نقل از عبدالله جلالى دبير شوراى عالى ترافيك نوشته « شوراى شهر تهران مصوبه‌اى درباره افزايش كرايه تاكسى‌ها داشت كه مورد تأييد فرماندارى قرار نگرفت و با اين افزايش موافقت نشد. »

اين روزنامه همزمان از تهديد هاى مختلف سازمان ها و مديران دولتى در مورد برخورد با تاكسى ها و مسافربرهاى شخصى خبر داده اما از قول حمزه شكيب رئيس كميسيون توسعه و عمران شوراى شهر تهران نوشته « نرخ كرايه‌ها در شوراى شهر متناسب با تورم تعيين مى‌شود و نبايد نظارت‌ها هميشه مبتنى بر تنبيه باشد بلكه بايد در كنار تنبيه از ابزارهاى تشويقى نيز استفاده كرد. »

وى همچنين گفته كه «افزايش خودسرانه كرايه توسط تاكسيران‌ها افزايش روانى نرخ در جامعه را به دنبال دارد كه با هدفمند كردن يارانه‌ها ۲ شك را به مردم وارد مى‌كند. »
XS
SM
MD
LG