لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۳

بریتانیا: حمله چهارشنبه با ساطور احتمالا تروریستی‌ است


مهاجمان که در جریان قتل فریاد «الله اکبر» سر داده بودند، با ساطور و چاقوی قصابی به مقتول حمله کردند
یک شهروند بریتانیایی که گفته می‌شود سرباز آن کشور بود در حمله‌ای در روز چهارشنبه، اول خرداد، در یکی از خیابان‌های لندن کشته شده و دولت بریتانیا می‌گوید نشانه‌های جدی وجود دارند که این، یک حمله تروریستی‌ است.

مهاجمان که در جریان حمله به این «سرباز» فریاد «الله اکبر» سر داده بودند، دو نفرند که بنا بر گزارش‌ها نخست با خودرو به شخص کشته شده زده، سپس با قمه و چاقوی قصابی به او حمله کرده و در نهایت تلاش کردند سر او را ببرند.

فیلم‌ها و عکس‌هایی از این دو مهاجم منتشر شده است که ساطور و چاقو به دست در حالیکه دستانشان به خون آغشته است، به کسانی که در اطرافند می‌گویند «می‌خواهند امشب جنگی را در لندن آغاز کنند».

در این فیلم‌ها هر دو مهاجم جوان‌اند، شلوار جین و ژاکت‌های پشمی به تن دارند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که آنها به تماشاچیان گفته‌اند «تنها دلیلی که این کار را انجام دادیم این است که مسلمانان هر روز در گوشه و کنار جهان کشته می‌شوند».

یکی از مهاجمان گفته است «سرباز بریتانیایی، چشم در برابر چشم، دندان در برابر دندان است».

نام شخصی که در این حمله کشته شده اعلام نشده، اما خبرگزاری‌ها به نقل از منابع مختلف گفته‌اند او یک سرباز بود.

پلیس هر دو مهاجم را زمانی که تلاش می‌کرد آنها را بازداشت کند مجروح کرده است.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، پس از اعلام این خبر سفر خود را به فرانسه نیمه‌کاره گذاشت تا به بریتانیا بازگردد و دیدار یک جلسه اضطراری امنیتی را ترتیب دهد.

گزارش‌ها حاکی‌ست که تا زمان فرا رسیدن پلیس به محل حمله، مهاجمان در مقابل دوربین‌هایی که از آنها عکس می‌گرفتند ایستاده‌ و با مردم حرف می‌زدند.

عکس‌ها و فیلم‌هایی نیز منتشر شده که جمعی از مردم را در حالی که دور آنها حلقه زده نشان می‌دهد.

پس از این حمله خشونت‌هایی دیگری نیز گزارش شده است.

پلیس بریتانیا با گروهی از معترضان که پس از این حمله در «وولویچ» (محل حمله) در لندن جمع شده بودند نیز درگیر شده است. در میان تجمع‌کنندگان در «وولویچ» اعضای گروه «لیگ دفاعی انگلیس» که از جمله گروه‌های افراطی دست ‌راستی‌ست، با ماسک‌هایی بر صورت حضور داشتند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از شهروندان مسلمان بریتانیایی که برای احترام به قربانی در صحنه قتل، دسته گلی گذاشته بود نوشته است «این حمله قلب او را شکسته است». به گفته این شهروند بریتانیایی این حمله «ربطی به اسلام و خدا ندارد».

وزیر کشور بریتانیا نیز پس از این قتل گفت که آن «حمله‌ای به همه شهروندان بریتانیا بود و تمام جوامع آن کشور آن را محکوم می‌کنند».

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG