لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۰۰

دست‌کم ۱۱ نفر در سه انفجار در موگادیشو کشته شدند


سومالی طی دهه‌های گذشته صحنه‌ ناآرامی‌های گوناگونی بوده است
به گزارش خبرگزاری رویترز سه انفجار در نخستین روز ماه ژانویه، بیرون هتلی در موگادیشو، پایتخت سومالی، دست‌کم یازده کشته برجای گذاشته است.

این هتل در محله‌ای قرار دارد که تدابیر امنیتی شدیدی در آن رعایت می‌شود و از جمله مکان‌های دیدارهای مقام‌های دولتی و خارجی‌ها به شمار می‌رود.

به گزارش رویترز این انفجار چالشی برای دولت حسن شیخ محمود محسوب می‌شود، کسی که انتخابش در سال گذشته امیدهایی را برای پایان یافتن دو دهه بحران در سومالی سبب شد.

رویترز می‌گوید دو انفجار نخست یکی پس از دیگری انجام شده است. پس از آن نیروهای امنیتی به شلیک گلوله دست زده‌اند. یک ساعت بعد بمب دیگری از خودرویی که پلیس در حال بازرسی آن بوده به بیرون افتاده و انفجار سوم رخ داده است.

ژنرال سعید، رئیس‌پلیس سومالی، به یک رادیوی محلی گفته است «دو نفر که قصد انجام عملیات انتحاری داشته‌اند» زمانی‌که در تلاش بودند خود را به هتل برسانند، با شلیک گلوله کشته شده‌اند.

به گفته رئیس پلیس این دو نفر پس از انفجار خودرویشان بوده که می‌خواستند به هتل جزیره وارد شوند.

دست‌کم بخشی از تیراندازی‌های نیروهای امنیتی نیز در همین زمان انجام شده است.

پلیس سومالی در عین حال گفته است دست یکی از انفجارها انتحاری بوده است.

این انفجارها یک روز پس از آن انجام می‌شود که شورشیان مرتبط با القاعده در آن کشور، دولت را تهدید کرده بودند.

بنا بر گزارش‌ها یک مقام ارشد شورشیان الشباب در پیامی رادیویی از شهروندان سومالی خواسته بود خود را از مکان‌ها و ساختمان‌های دولتی یا آن‌ها که در کنترل خارجی‌هاست، دور نگه دارند.

با این همه بالافاصله پس از انفجارها کسی مسئولیت آن‌ها را برعهده نگرفت؛ هرچند همچنان اتهام اصلی متوجه شورشیان الشباب است که معمولا در انجام عملیاتی شبیه در گذشته نیز دست داشته‌اند.

شورشیان الشباب در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی به یک مرکز خرید در نایروبی، پایتخت کنیا، همسایه سومالی، نیز حمله کرده بودند. حمله‌ای که ۶۷ کشته برجای گذاشت.

کنیا برای مبارزه با اسلام‌گرایان افراطی دست به حملاتی علیه آن‌ها در خاک سومالی زده است.

سومالی از آغاز دهه نود میلادی سده گذشته عملا دولت مرکزی قدرتمندی نداشته است و از همان زمان نیز چندین قبیله و گروه در بخش‌های مختلف آن کشور دست به تشکیل مناطقی خودگردان زدند. هر چند سابقه جنگ‌های داخلی در آن کشور طولانی‌ست اما طی این زمان نیز نبردهای گوناگونی رخ داده است. در سال ۲۰۰۶ نیز درگیری‌های دیگری رخ داد که با حمله نیروهای اتیوپی به اسلام‌گرایان آغاز شد.

انتخاب رئیس‌جمهوری جدید، امیدهایی را برای ایجاد یک دولت مرکزی قوی و پایان بحران درازمدت داخلی سبب شده است. با این همه وضعیت امنیتی همچنان شکننده باقی مانده است.
XS
SM
MD
LG