لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۹

کره شمالی بار دیگر مرز دریایی با کره جنوبی را به توپ‌ بست


وزارت دفاع کره جنوبی روز سه‌شنبه اعلام کرد که کره شمالی مرز دریایی میان دو کشور را به توپ بسته است. پیونگ‌یانگ پیشتر سئول را مطلع کرده بود که مرز دریایی میان دو همسایه را گلوله باران خواهد کرد. کره شمالی یک ماه پیش نیز اقدامی مشابه انجام داده بود.

کره شمالی این مرز دریایی را به رسمیت نمیشناسد و پیشتر نیز اقداماتی مشابه انجام داده بود. در سال ۲۰۱۰، در پی موشک‌باران‌ شمالی، چهار نفر در یکی از جزایر کره جنوبی کشته شدند.

ماه پیش، در یازدهم فروردین ماه، نیز پس از انجام اقدامی مشابه و اصابت توپ به جنوب این مرز در دریای زرد، کره جنوبی واکنش نشان داد و جنگنده‌های خود را به منطقه اعزام کرد.

سخنگوی وزارت دفاع کره شمالی پیشتر به خبرگزاری فرانسه گفته بود که نیروهای آن کشور در آمادگی کامل به سر می‌برند.

وزارت دفاع کره جنوبی در عین حال تهدید کرده است در صورتی که گلوله‌ای از مرز آبی رد شود، پاسخ کره جنوبی را درپی خواهد داشت.

کره جنوبی از ماهی‌گیران خود خواسته بود که از دریا به ساحل بازگردند.

به گزارش شبکه خبری وای‌تی‌ان کره جنوبی، از ساکنان جزایر پراکنده در نزدیکی این مرز آبی در دریای زرد نیز خواسته‌ شده است به پناهگاه بروند.

پنج جزیره نسبتاً دور افتاده در اطراف این مرز آبی وجود دارند که دورترین آنها، به پیونگ‌یانگ پایتخت کره شمالی نزدیک تر است تا به سئول پایتخت کره جنوبی.

اعلام ماه گذشته کره شمالی که منطقه ای را برای آتشباری مشخص کرد، بی سابقه بود و نگرانی سئول را در برداشت.

از سال ۲۰۱۰ میلادی و در پی حمله مرگبار موشکی کره شمالی به جزیره یان‌بیانگ، کره جنوبی حضور نظامی خود را در این جزایر افزایش داده است.

تازه‌ترین تنش‌ها در حالی شکل می‌گیرد که گزارش‌هایی از احتمال انجام چهارمین آزمایش نظامی هسته‌ای از سوی کره شمالی منتشر شده است.

ششم اردیبهشت ماه، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز در سئول خطاب به پیونگ‌یانگ گفت ایالات متحده برای دفاع از هم‌پیمانانش درصورت نیاز از «امکانات نظامی» هم استفاده خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG