لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۰۰

مذاکرات دولت پاکستان و طالبان پیش از آغاز، رها شد


سامی‌الحق -در وسط تصویر- ابراهیم خان -سمت چپ- و عبدالعزیز سمت راست
در حالی‌که گروهی به نمایندگی از طالبان روز سه‌شنبه ۱۵ بهمن‌ماه، به محل برگزاری «گفت‌وگوهای صلح» با نمایندگان دولت پاکستان رفته بودند، گروه دولتی به دلیل آنکه طالبان از پاسخ دادن به برخی مسائل طفره رفته‌اند، به محل مذاکرات نرفت.

مشخص نشده منظور از مسائلی که طالبان از صحبت کردن در مورد آنها شانه خالی کرده‌اند، کدام موارد است، اما طالبان نیز گروه دولتی را متهم کرده که حتی «برای دو دقیقه هم که شده» باید به محل گفت‌وگوها می‌آمد.

طی زمانی که قرار شده است دولت و طالبان پاکستان با هم به گفت‌وگو بنشینند، چندین بار این موضوع با سردرگمی و تاخیر روبه‌رو بوده است. طرف‌ها نیز در موارد گوناگون انگشت اتهام را به‌سوی دیگری گرفته‌اند.

در هفته گذشته نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، هیئتی را مسئول مذاکره با طالبان کرده بود. در مقابل شورشیان اسلام‌گرا نیز پنج چهره مشهور از جمله عمران خان، سیاستمدار مخالف دولت را به نمایندگی از خود برگزیدند. اما عمران خان و دیگر اعضایی که طالبان نامشان را اعلام کرده بودند، حاضر نشدند که چنین کاری بکنند.

در نهایت روز دوشنبه گروهی سه‌نفره که «مولانا سامی‌الحق»، واعظ نزدیک به این جنبش، آنها را رهبری می‌کرد گفت به دیدار نمایندگان دولت می‌رود. دیداری که روز سه‌شنبه انجام نشد.

علاوه بر موارد اختلافی که جزئیات آنها مشخص نیست، عرفان صدیقی، نماینده دولت در این مذاکرات، روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت معلوم نیست که اصلا سامی‌الحق نماینده طالبان باشد یا نه.

واعظ پاکستانی خود گفته بود «بهتر بود اگر نمایندگان دولت ما را می‌دیدند. این یک فرصت خدادادی بود که ما به عنوان پلی بین آنها و طالبان عمل کنیم».

پس از همه اینها در عصر روز سه‌شنبه نمایندگان دولت گفتند به دیدار سامی‌الحق و گروه او می‌روند، اما گروهی که خود را «پل» می‌نامید، اسلام‌آباد، پایتخت، را ترک کرده بودند.

تلاش و پیشنهاد دولت برای انجام مذاکرات صلح با طالبات در حالی صورت می‌گیرد که سرلشگر راحیل شریف، فرمانده جدید ارتش آن کشور هوادار استفاده از زور علیه جنبش اسلام‌گراست.

در نتیجه رسانه‌های مختلف از قول گروهی از تحلیلگران می‌نویسند با شکست گفت‌وگوهای صلح، شریف احتمال چاره‌ای نخواهد داشت جز آنکه از عملیات نظامی پشتیبانی کند.
XS
SM
MD
LG