لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۳:۳۹
غلامعلی رجایی، مشاور فرهنگی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران، در وب‌سایت خود نوشته است که پادشاه عربستان سعودی، از هاشمی رفسنجانی برای شرکت در مراسم حج امسال دعوت کرده است.

بنا بر این نوشته که در خبرگزاری رسمی ایران نیز بازتاب پیدا کرده است، آقای رجایی می‌گوید سه‌شنبه شنیده است که ملک عبدالله بن عبدالعزیز برای حج امسال از اکبر هاشمی رفسنجانی دعوت كرده است.

به گفته یکی از اعضای دفتر رئیس‌مجمع تشخیص مصلحت نظام به غلامعلی رجایی، این «سومین بار» در چند سال گذشته است که پادشاه عربستان از هاشمی رفسنجانی برای شرکت در حج دعوت می‌کند.

مشاور فرهنگی این مجمع نوشته هنوز معلوم نیست به این دعوت چه پاسخی داده خواهد شد ولی «همه چیز محتمل است».

او در عین حال می‌گوید این نامه با واژگان «اخوک عبدالله» (برادر تو عبدالله) به پایان رسیده است.

محمدهاشمی، رئیس دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی نیز این خبر را تایید کرده و در این مورد به روزنامه شرق گفته است: «هنوز درباره حضور آقای هاشمی در مراسم حج امسال تصمیمی گرفته نشده است».

اکبر هاشمی‌رفسنجانی آخرین بار خردادماه سال ۱۳۸۷ برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی گفت‌وگوی مذاهب اسلامی به عربستان سعودی رفت.

هشتم مهرماه نیز خبرگزاری یونایتد پرس از قول یک دیپلمات سعودی خبر از دعوت پادشاه عربستان از حسن روحانی برای شرکت در مراسم حج امسال داده بود.

اين منبع سعودی که نامش فاش نشده است، زمان انجام اين سفر را دو هفته پس از آن تاریخ اعلام کرده و گفته بود: «ديدار مهمی ميان رهبران سعودی و ايران» در مکه صورت خواهد گرفت.

اما نهم مهر ماه حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفريقای وزير خارجه ايران، گفت که رييس جمهوری اسلامی «با توجه به برنامه‌های فشرده»، «برنامه‌ای برای حضور در مراسم حج امسال ندارد».

مناسبات ميان ايران و عربستان در دوران رياست جمهوری محمود احمدی‌نژاد به تيرگی گراييد.

روابط دو کشور دو سال پیش و پس از آنکه مقام‌های آمريکايی از دستگيری «يک ايرانی مرتبط با نيروی قدس سپاه پاسداران» خبر دادند که به گفته آنها قصد داشت سفير عربستان در آمريکا را ترور کند، با تنشی بیشتر روبه‌رو شد. ایران این موضوع را همان زمان رد کرد.

پس از یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران و پیروزی حسن روحانی، دو کشور نامه‌هایی را رد و بدل کرده‌اند.

ملک عبدالله، پیروزی حسن روحانی در انتخابات را تبریک گفته است.
XS
SM
MD
LG