لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۷:۴۱

«روش جدید فیلترینگ دسترسی به ارتباطات کاربران را آسان می‌کند»


کمپین بین‌المللی برای حقوق بشر در ایران، می‌گوید روش جدید فیلترینگ در این کشور، «کاربران را در معرض خطر قرار داده» و سبب می‌شود تا «هکران به راحتی به ارتباطات مجازی آنها دسترسی پیدا کنند».

به گفته این گروه مدافع حقوق بشر در ایران، روش‌های جدید نه تنها محدودیت‌های جدیدی را اعمال می‌کند، بلکه برای هکرها این امکان را فراهم می‌کند تا به ارتباطات مجازی کاربران دسترسی پیدا کنند.

در عین حال چنین چیزی می‌تواند اطلاعات کاربران در اختیار سازوکارهای دولتی قرار دهد.

این کپمین حقوق بشری گزارش خود را پس از گفته‌های تازه سرهنگ محمد مهدی کاکوان، رئیس پلیس فضای مجازی منتشر می‌کند.

سرهنگ کاکوان در پایان دی‌ماه گفته بود «پلیس فتا به هیچ عنوان وارد حریم خصوصی افراد نمی‌شود و به عبارتی نامه الکترونیک، چت‌های دو نفره و صفحات خاص، حریم خصوصی است و آنها را رصد نمی‌کند».

با این همه کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران می‌گوید سیستم جدید فیلترینگ، عملا چنین چیزی را ممکن می‌سازد.

اشاره این کمپین در مورد سیستم جدید فیلترینگ به خبرهایی باز می‌گردد که بخشی از آن در خبرگزاری فارس بازتاب پیدا کرده است.

این خبرگزاری در ۱۷ دی ماه گفته بود سازوکار جدید فیلترینگ باعث می‌شود تا امکان دسترسی به سایت‌های «مجاز» که از پروتکل اس‌اس‌ال استفاده می‌کنند، فراهم شود.

به گزارش فارس «در حال حاضر شرکت ارتباطات زیرساخت در مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که مسئولیت فنی فیلترینگ را بر عهده دارد، از نظر فنی اقدامی را فراهم کرده که در مواقع خاص که نیاز به مسدود کردن پروتکل اس‌اس‌ال (SSL) است، سایت‌های مجاز که از این پروتکل استفاده می‌کنند باز خواهند بود و سایت‌های فیلتر شده که از پروتکل اس‌اس‌ال استفاده می‌کنند همچنان مسدود خواهند شد».

همین نیز نگرانی کمپین حقوق بشر را سبب شده است.

به گفته این کمپین این «روش فنی» در واقع امکان رصد اطلاعات و ارتباطات را بهبود می‌بخشد.

اگر وب‌سایت‌های «مجاز» در ایران از اس‌اس‌ال استفاده نکنند، عملا مسائلی مانند نام و رمز عبود کاربران به‌راحتی می‌تواند در دسترس کسانی مانند هکرها قرار ‌گیرد. چرا که پروتکل اس‌اس‌ال، امکانات امنیتی بیشتری را برای کاربران و اطلاعات شخصی آنها فراهم می‌کند. چت‌روم‌ها و فروم‌ها نیز با این پروتکل برای ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی قابل رصد کردن نیستند. در نتیجه این پروتکل برای پنهان نگه داشتن اطلاعات شخصی از اهمیت زیادی برخوردار است.
XS
SM
MD
LG