لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۰۲

آمریکا «آماده است» سلاح‌های سنگین در شرق اروپا مستقر کند


یک کاروان نیروهای ارتش آمریکا در راه بازگشت از کشورهای بالتیک، در پراگ، جمهوری چک، مارس ۲۰۱۵. این کاروان بخشی از عملیات «گردش سواره‌نظام» در نشان دادن حمایت آمریکا از کشورهای شرق اروپا بود.

بنا بر گزارشی تازه، وزارت دفاع آمریکا آماده است تا دست به استقرار جنگ‌افزارهای سنگین در شرق اروپا و کشورهای پیرامون بالتیک، جایی که هزاران نیروی آن کشور حضور دارند، برای مقابله با آنچه احتمال بروز «خشونت روسیه» توصیف شده، بزند.

روزنامه نیویورک‌تایمز این گزارش را به نقل از مقام‌های رسمی، ۲۳ خرداد ماه منتشر کرده است.

این روزنامه چنین چیزی را «یک حرکت چشم‌گیر» برای «مقابله با خشونت احتمالی روسیه در اروپا» توصیف کرده است.

اگر چنین پیشنهادی تائید شود، نخستین بار از زمان پایان جنگ سرد است، که ایالات متحده سلاح‌های سنگین -از جمله تانک‌های رزمی- در کشورهای جدیدتر عضو «ناتو» مستقر می‌کند؛ کشورهایی که خود زمانی تحت نفوذ اتحاد جماهیر شوروی بودند.

این اقدام در عین حال به طور مشخصی نشان‌دهنده ادامه افزایش نگرانی‌ها در مورد عملکرد مسکو است.

روسیه تحت ریاست‌جمهوری ولادیمیر پوتین، شبه‌جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود الحاق کرده و از سوی غرب بارها متهم به حمایت عملی از جدایی‌طلبان شرق اوکراین شده است.

مسکو همواره اتهام حمایت از جدایی‌طلبان را رد کرده و در عین حال دولت کی‌یف را به نادیده گرفتن حقوق اقلیت روس در اوکراین متهم کرده است.

بنا بر گزارش‌ نیویورک تایمز هرچند مقدار این جنگ‌افزارها چشم‌گیر نیست، اما چنانچه پیشنهاد ارائه‌شده تائید کاخ سفید و وزیر دفاع، را بگیرد، پیامی روشن برای آقای پوتین است، که واشینگتن آماده دفاع از متحدان خود در پیمان آتلانتیک شمالی‌ست.

به گزارش این روزنامه تجهیزات پیشنهادشده برای پایگاه‌های این کشورها، برای مسلح کردن تیپی ۳ تا ۵ هزار نفره از سربازان کفایت می‌کند.

در عین حال این اقدام شبیه آنچه آمریکا در کویت، بیش از یک دهه پس از حمله ارتش عراق تحت حکومت صدام حسین، انجام داد، توصیف می‌شود.

وزارت دفاع هنوز تصمیم نهایی را در مورد پیشنهاد ارائه‌شده نگرفته است.

XS
SM
MD
LG