لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۵۴

در آخرين شماره کتاب رکوردهای جهانی «گينس» سرگذشت گربه ای ۱۲ ساله با نام های فرانک و لويی آمده است که دارای دو دهان، دو بينی و سه چشم است که به طور معجزه آسايی به زندگی خود ادامه داده است.

اين جانور دو چهره که با نام های فرانک و لويی خوانده می شود.

سالمندترين نمونه گربه يانوس است. نام يانوس از خدای رومی با دو چهره گرفته شده است. استيونس، صاحب اين گربه (يا گربه ها!) او را از مرگ نجات داد و آن هنگامی بود که صاحب قبلی آن می خواست اين جانور را هنگامی که تنها يک روزه بود نابود کند. اما گربه «هفت جانه» سرانجام از کتاب رکوردهای جهانی گينس سر در آورد.

به گزارش روزنامه بريتانيايی گاردين،خانم استيونس می گويد عمر طبيعی اين گونه جانور حداکثر چهار روز است اما هر روز زندگی آن موهبتی است که توانسته است ۱۲ سال زندگی کند. من هر روز خدا را سپاس می گويم که گربه من هنوز زنده است و با من است.

زمانی که صاحب پيشين فرانک و لويی، که يک پرورش دهنده گربه است، به کالج دامپزشکی کامينگز در دانشگاه تافتز ماساچوست رفت تا آنها اين گربه را نابود کنند، استيونس در آنجا کار می کرد. خانم استيونس اعلام آمادگی کرد که گربه را به خانه خودش ببرد. کارشناسان به او هشدار دادند که زنده ماندن اين گربه نامحتمل است.

گربه های يانوس از نوعی کمبود مادرزادی رنج می برند که سبب می شود نتوانند به آسانی غذا بخورند که پيامد آن غالبا تلف شدن در اثر گرسنگی و يا ابتلا به قبض ذات الريه است. اين امر نتيجه يک کمبود مادرزادی است که سبب توليد زياده از حد گونه ای پروتئين می شود.

از سه چشم فرانک و لويی فقط دو چشم کار می کند ولی هر دو دماغ آن کار می کنند. يکی از دو دهان فاقد فاقد آرواره پايين است و به اثنی عشر وصل نيست و به همين دليل نمی تواند از آن برای خوردن استفاه کند.
اما اين جانور با کمال شگفتی همه احتمالات را به هم زده است و توانسته است با وجود شرايط پيچيده جسمی اش زندگی درازی داشته باشد.

خانم استيونس می افزايد:«جالب است. مردم غالبا می آيند طرف او و به هوای اين که يک گربه پشمالوی سفيد را نوازش کنند. با لبخندی به روی لبان شان می روند که آن را ناز کنند و بگويند چه گربه ملوسی! آنگاه من متوجه نگاه شگفت زده آنها همراه با ترس و وحشت در چهره شان می شوم، زمانی که صورت آن را از نزديک می بينند.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG