لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۰۶

حضور چهره های قدرتمند جهان در جلسه انجمن «بيلدربرگ»


معترضان به نشست بیلدربرگ
شصت و يکمين جلسه انجمن سری موسوم به «بيلدربرگ» در بريتانيا برگزار می شود، نشستی با حضور رهبران و چهره های قدرتمند جهانی که گفته می شود «نه برنامه خاصی را دنبال می کند و نه قطعنامه ای، نه رأيی و نه سياستی» را تصويب خواهد کرد.
خبرگزاری اسوشيتد پرس، در همين ارتباط طی گزارشی با اشاره به قانون نا نوشته اين انجمن ۵۹ ساله می نويسد «آنچه در بيلدربرگ روی می دهد درون بيلدربرگ می ماند.»
ساليانه ۱۵۰ نفر از قدرتمندان جهان، شخصيت هايی در سطح هنری کيسينجر، ديويد پترائوس و کريستين لگارد، پشت درهای بسته و در خفای کامل دور هم گرد می آيند. امسال هم قرار گذاشته اند در «هتل گِروو» گرانقيمت در نزديکی لندن همديگر را ملاقات کنند و - طبيعتاً - خيل معترضان را هم به آن مکان جلب کرده اند.
اما در ميان تظاهرکنندگان هم نام هايی آشنا به چشم می خورد، «الکس جونز»، مجری راديو آمريکايی و پژوهشگر «حقيقت ياب» درباره ۱۱ سپتامبر يکی از اين افراد است. اين معترضان معتقدند شرکت کنندگان در جلسات بيلدربرگ در واقع همان «اربابان واقعی جهان» هستند و گروهی از خواص را تشکيل می دهند که با تبانی و توطئه برای دنيا برنامه ريزی می کنند.
از سوی ديگر «زندر هينن»، سخنگوی بيلدربرگ، در گفت و گو با خبرگزاری اسوشيتد پرس می گويد هيچ گونه طرح و برنامه اهريمنی در بيلدربرگ دنبال نمی شود: «ما تاريخ، مکان، نام شرکت کنندگان و موضوعات کليدی مورد بحث در کنفرانس را اعلام می کنيم. بسياری از گروه هايی که با يکديگر ملاقات می کنند، [برخلاف ما] اساساً هيچ اطلاعاتی را درباره برنامه خود اعلام نمی کنند و نه می گويند چه کسانی در برنامه شان شرکت دارند و نه اعلام می کنند که موضوع های کليدی نشست شان چه مسائلی را در بر می گيرد.»
اما بيلدربرگ چيست و چه کسانی به جلسات آن دعوت می شوند؟
بر اساس سايت بيلدربرگ، اين نهاد «کنفرانسی ساليانه برای بسط و ترويج گفت و گو ميان اروپا و آمريکای شمالی» توصيف شده که در آن «بين ۱۲۰ تا ۱۵۰ نفر از رهبران سياسی و کارشناسان صنعتی، اقتصادی، دانشگاهی و رسانه ها برای شرکت در کنفرانس دعوت به عمل می آيد. اين سلسله نشست ها فرصتی مناسب برای افراد جهت بحث و تبادل نظر خصوصی و غيررسمی درباره رويه ها و مسائل کلی پيش روی جهان است.»
نام «بيلدربرگ» برگرفته از نام هتلی در هلند است که اين کنفرانس نخستين بار در ماه مه سال ۱۹۵۴ در آنجا برگزار شد.
در ميان شرکت کنندگان امسال، از جمله، نام اين افراد به چشم می خورد: جف بزوس، مؤسس و مدير کل اجرايی شرکت آمازون، تيموتی گايتنر، وزير سابق خزانه داری آمريکا، شاهدخت بئاتريس از هلند، ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا و اريک اشميت، رئيس شرکت گوگل.
از جمله موضوع های طرح شده برای کنفرانس کنونی «جنگ های سايبری و افزايش تهديدات نامتقارن» و «تحولات منطقه خاورميانه» اعلام شده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG