لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۳۵

دستیابی یک کاربر اینترنتی ایرانی به اطلاعات هلیکوپتر اوباما


هلیکوپتر رئیس جمهوری آمریکا در واشینگتن
نيروی دريايی ايالات متحده آمریکا چگونگی دسترسی غيرمجاز يک کاربر اينترنتی در ايران، به اطلاعات يکی از هليکوپترهای رياست جمهوری آمريکا را بررسی می کند.

به گزارش آسوشيتدپرس، کارمندان شرکت نظارتی «تيورسا» ( Tiversa) هفته گذشته کشف کردند که اطلاعات بالقوه حساسی درباره هليکوپتر يادشده، به وسيله منبعی در ايران که با نام «بدخواه» از او یاد شده، مشاهده شده است.

شرکت تيورسا، اواخر سال گذشته ميلادی به يک شرکت پيمانکار وزارت دفاع در مريلند، درباره وجود «دریچه ای باز» در شبکه‌اش که اطلاعات مربوط به هليکوپتر را به خارج از سیستم بروز می دهد، هشدار داده بود.

اسکات هارر، سخنگوی اين شرکت، اعلام کرد که شرکت آمريکايی لاک هيد مارتين -سازنده هليکوپترهای جديد رئيس جمهوری آمريکا- منبع فاش شدن اطلاعات نبوده است.

شرکت لاک هيد طرف قرارداد چند ميليارد دلاری با ارتش آمريکا، برای جايگزين کردن هليکوپترهای فعلی رياست جمهوری است که پيش از ۳۰ سال قدمت دارند.

اسکات هارر نام منبع و مشتری شرکت تيورسا را، که موجب فاش اسرار هليکوپتر باراک اوباما شد، فاش نکرد.

در همين حال کلايتون داس يکی از سخنگويان نيروی دريايی آمريکا گفت: « ما از اين موضوع اطلاع داشتيم و در حال بررسی آن هستيم.»

به گزارش آسوشيتدپرس به نظر می رسد که نيروی دريايی آمريکا چند ماه پيش از آنکه شرکت تيورسا به آنها در این مورد اطلاع دهد، از اين موضوع آگاهی داشته اند.

کلايتون داس افزود که «با اينکه اطلاعات در مورد هليکوپتر اوباما قديمی بوده و چندان اهميتی نداشته، ولی نبايد به هيچوجه در اينترنت منتشر می شد.»

شرکت سيکورسکی که سازنده ۱۹ هليکوپتری است که در اختيار رئيس جمهوری آمريکا قرار دارد، در حال تحقيق در مورد منبع فاش شدن اين اطلاعات است. اين هليکوپترها به نام «مرين وان» معروف هستند.

هليکوپترهای جديد رياست جمهوری دارای سيستم دفاع ضد موشکی بوده و به امکانات ارتباطی پيشرفته تری مجهز هستند.
XS
SM
MD
LG