لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۱۶

بررسی روزنامه های صبح دوشنبه ایران


به دنبال دستگيری روز گذشته ده ها تن از فعالان حقوق زنان در تهران، روزنامه کيهان، که در هفته های اخير بارها با چاپ اسامی فعالان حقوق زنان آنان را عامل امريکا و هلند معرفی کرده بود، از اين دستگيری ها ابراز خوشحالی کرد.

به دنبال دستگيری روز گذشته ده ها تن از فعالان حقوق زنان در تهران، روزنامه کيهان، که در هفته های اخير بارها با چاپ اسامی فعالان حقوق زنان آنان را عامل امريکا و هلند معرفی کرده بود، از اين دستگيری ها ابراز خوشحالی کرد.


اين روزنامه در ستون اخبار ويژه خود بار ديگر فعالان کمپين يک ميليون امضاء به منظور درخواست قوانين برابر برای زنان را متهم به دست داشتن در براندازی نرم کرده است.


اين روزنامه درادامه با نام بردن از سيمين بهبهانی، شيرين عبادی، شهلا شرکت، منيرو روانی پور، فرهاد آئيش، جعفر پناهی، فريده غيرت، فاطمه راکعی، زهرا اشراقی نوه آيت الله خمينی، زهره آغاجری، زهرا نوری، فخرالسادات محتشمی پور و آذر منصوری آنان را به عنوان حاميان ديگر حقوق زنان معرفی کرده،و ادعا کرد که فعالان حقوق زنان ايران با تروريست ها و کمونيست ها در ارتباط بودند.


کيهان، جنبش زنان را بزرگترين ائتلاف ميان سکولارها، ليبرال ها،و لائيک ها برای براندازی جمهوری اسلامی معرفی کرد.


افشای تخلفات مالی معاون احمدی نژاد


روزنامه کارگزاران، عنوان اصلی خود را به افشای تخلفات مالی معاون ریيس جمهوری اسلامی توسط کميسيون فرهنگی مجلس اختصاص داد.روزنامه کارگزاران، عنوان اصلی خود را به افشای تخلفات مالی معاون ریيس جمهوری اسلامی توسط کميسيون فرهنگی مجلس اختصاص داد.

به نوشته اين روزنامه، کميسيون فرهنگی مجلس سوم بهمن امسال نامه ای را درباره عملکرد اسفنديار رحيم مشايی، رییس سازمان ميراث فرهنگی به ریيس جمهوری ارسال کردند اما به دنبال بی پاسخ ماندن اين نامه از سوی آقای احمدی نژاد با گذشت بيش از يک ماه، متن آن را در اختيار رسانه ها قرار داده اند.


کارگزاران نوشت که در اين نامه،«صرف هزينه های کلان و بی حساب در يک سال گذشته»،«غير شفاف بودن صورتحساب های دريافت و پرداخت و حساب نهايی سازمان ميراث فرهنگی» و هزينه کرد ارقامی ميلياردی همچون دستور غير قانونی پرداخت ۷ ميليارد تومان به صندوق احيای آثار تاريخی و هزينه فاقد سند اين مبلغ از جمله تخلفات معاون احمدی نژاد ذکر شده است.


سوخت هسته ای از روسیه


روزنامه رسالت، به نقل از يکی از اعضای مجلس به حکومت ايران پيشنهاد کرده تا با پيگيری بيشتر تلاش کنند سوخت هسته ای خريداری شده از روسيه را وارد کشور کنند.


به نوشته اين روزنامه، کاظم جلالی با اشاره به اخباری درباره تاخير روسيه در تحويل سوخت هسته ای به ايران گفته که معتقدم است تاخير ارسال سوخت هسته ای از روسيه دليلی جز بهانه جويی ندارد.


نماینده تبریز به دادسرا احضار شد


روزنامه سرمايه، خبر داد که اکبر اعلمی نماينده تبريز در مجلس به اتهام نشر اکاذيب و توهين و افترا به دادسرای دولت احضار شده است.


روزنامه سرمايه، خبر داد که اکبر اعلمی نماينده تبريز در مجلس به اتهام نشر اکاذيب و توهين و افترا به دادسرای دولت احضار شده است.

به نوشته اين روزنامه، دليل احضار آقای اعلمی طرح دو سئوال از وزير دفاع در مورد دخالت سرداران سپاه و فرماندهان بسيج در امور سياسی در استان ها است که شکايت رييس بازرسی فرماندهی نيروی مقاومت بسيج سپاه و نيز ستاد فرماندهی اين نيرو را به دنبال داشته است.اعلمی يک روز قبل از احضار به دادگاه متن طرح سئوال از رييس جمهوری اسلامی و فراخواندن وی به مجلس را منتشر کرده بود.


شهرام جزایری و قاضی حسین زاده


روزنامه جمهوری اسلامی، در ستون جهت اطلاع خود بخشی از گزارش هيات سه نفره رييس قوه قضائيه در مورد فرار شهرام جزايری را منتشر کرده و نوشته قاضی حسين زاده که از طرف الياس محمودی ریيس مجتمع ويژه مبارزه با مفاسد اقتصادی به عنوان امين اموال شهرام جزايری منصوب شده بود از نزديکان الياس محمودی بوده و از طرف شهرام جزايری به سمت ریيس هيات مديره تعدادی از شرکت های وی منصوب شده بود.


اين روزنامه در بخش ديگری از خبر خود نوشته سه شنبه اول اسفند ماه پس از اينکه شهرام جزايری به بهانه دوش گرفتن در خانه شخصی اش از ماموران جدا می شود و باز نمی گردد مسئولان مرتبط با پرونده وی به تصور اينکه وی بازخواهد گشت از اعلام ماجرا خودداری می کنند و رئيس زندان اوين کارت ورود شهرام جزايری در روز سه شنبه را امضا می کند اما پس از گذشت ۳۰ ساعت از باز نگشتن وی ماجرای فرار افشا می شود.


اعتراض دانشجویان شیراز


اعضای انجمن اسلامی دانشگاه شيراز نسبت به «منع تحصيل دانشجويان، احضار دانشجويان، توقيف نشريات دانشجويی، تعليق فعاليت های تشکل ها و انجمن اسلامی، اعتراض کردند. اعتماد

روزنامه اعتماد، از اعتراض دانشجويان شيرازی نسبت به وضعيت سخت در دانشگاه ها خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه، اعضای انجمن اسلامی دانشگاه شيراز نسبت به «منع تحصيل دانشجويان، احضار دانشجويان، توقيف نشريات دانشجويی، تعليق فعاليت های تشکل ها و انجمن اسلامی، اعلام غيررسمی بودن برخی انجمن ها و عدم همکاری با آنان» اعتراض کرده و اعلام کرده اند که دولت مشغول تسويه حساب سياسی و انتخاباتی با دانشجويان است.


اعتراض کامیونداران


روزنامه همبستگی، از تجمع کاميونداران مقابل مجلس خبر داد. به نوشته اين روزنامه، جمعی از کاميونداران استان های آذربايجان شرقی و غربی در اعتراض به عدم ترخيص کاميونهايشان از گمرکات اين استان ها روز گذشته برای چندمين بار مقابل مجلس تجمع کردند.


XS
SM
MD
LG