لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۲۹
روزنامه کيهان اظهارات شديدالحن معاون سياسی سپاه پاسداران عليه مير حسين موسوی ، محمد خاتمی و مهدی کروبی را منتشر کرده و به نقل از وی نوشته علت اصلی « سپاه هراسی » ضربات کاری و موثر اين نهاد نظامی به اعتراضات اخير است.

سرتيپ پاسدار يداله جوانی در همايش سراسری روحانيون و مديران نمايندگی ولی فقيه در سپاه درباره ميرحسين موسوی گفته « آن فردی که عده ای آشوب گر بی دين را مردان خداجو می نامد در جايی می گويد به اعتقاد من کليد قفل بسته شده سياست ايران تنها و تنها فشارهای اجتماعی است و اين همان نشانه های برنامه ريزی قبلی برای اين حوادث است.»

کيهان همچنين از قول معاون سياسی سپاه پاسداران از محمد خاتمی رييس جمهور سابق به عنوان « فردی که خود لباس روحانی بر تن دارد » نامبرده و ادعا کرده که خاتمی گفته است « دموکراسی با حکومت روحانيون به دست نمی آيد.»

«تلاش حاميان دولت برای برکناری هاشمی»

روزنامه اعتماد گزارشی از « تلاش حاميان دولت برای برکناری آيت الله هاشمی رفسنجانی » از رياست مجلس خبرگان رهبری منتشر کرده و نوشته « اجلاسيه هفتم اعضای خبرگان که قرار است چهارم و پنجم اسفندماه برگزار شود به اجلاسی سرنوشت ساز تبديل شده است.»

اين روزنامه با اشاره به اينکه « فشارهای واردشده به رئيس مجلس خبرگان گسترش بيشتری پيدا کرده » نوشته بسياری از اعضای مجلس خبرگان برای هاشمی رفسنجانی تعيين تکليف کرده اند که بايد موضع روشن و شفافی را در برابر سران معترض اصلاحات اتخاذ کند.

حجت الاسلام کعبی يکی از حاميان دولت در مجلس خبرگان ، ضمن نامبرده از کانديدهای معترض به عنوان « سران فتنه » گفته است « در اجلاس آينده خبرگان، ما از آقای هاشمی می خواهيم که مرزهای خود را با سران فتنه به روشنی بيان کند و در مقابل آنها با شفافيت موضع بگيرد و مرزهای جدی در خصوص اين آقايان ايجاد کند.»


اعتماد در عين حال از قول هاشم زاده هريسی که عضويت در مجلس خبرگان را در کارنامه خود دارد نوشته « تمام جوسازی های صورت گرفته عليه هاشمی را برگرفته از کينه های قديمی » است.

اين روزنامه ضمن تاکيد براينکه « بسياری از حاميان دولت در برابر هاشمی صف آرايی کرده اند و با رايزنی های گسترده درصدد هستند وی را از رياست مجلس خبرگان برکنار کنند » نوشته «اجلاسيه خبرگان در حالی برگزار می شود که هنوز مشخص نيست زمان آبستن چه حوادثی است و قرار است چه مباحثی در آن مطرح شود و آيا پيش بينی ها به وقوع خواهد پيوست و رياست مجلس خبرگان به فردی جز هاشمی واگذار خواهد شد يا اينکه هاشمی همچنان رئيس باقی خواهد ماند و گوی سبقت را از رقيبان ديرينه خود خواهد ربود.»

«۷۰ درصد کارگران بدون مسکن »

روزنامه جام جم به نقل از نايب رئيس کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور خبر داده که « در حال حاضر حداقل ۷۰ درصد از کارگران کشور فاقد مسکن هستند و در واحدهای استيجاری زندگی می کنند. »

به نوشته اين روزنامه « اولياء علی بيگی » ضمن تاکيد براينکه « در حال حاضر حداقل دستمزد ۲۶۳ هزار تومانی نمی تواند نياز يک خانوار کارگری ۴ نفره را برطرف کند » گفته که چنين حقوقی برای کارگران «حتی نيازهای اوليه آموزش، بهداشت، مسکن و معاش آن ها را نيز تامين نمی کند. »

جام جم همچنين نوشته « بحران های تاثير گذار » بر کارخانه ها سبب شده تا کارفرمايان به دليل مشکلات نقدينگی و توليد با ظرفيت پايين قادر به پرداخت دستمزد به کارگران نباشند.

استفاده دولت از بودجه توسعه صنعت نفت برای مصارف ديگر


روزنامه تهران امروز خبر داده که رئيس مجلس شورای اسلامی خواستار الزام دولت به واريز تمام درآمدهای نفتی به خزانه شده است.

اين روزنامه با اشاره به اينکه دولت مجاز است ۶ درصد از کل درآمد های نفتی کشور را صرف امور هزينه‌ای و توسعه طرح‌های نفتی کند نوشته « در چند سال اخير دولت از اين ۶ درصد استفاده های ديگری کرده است از جمله تخصيص آن برای واردات بنزين استفاده کرده است. »

به نوشته اين روزنامه علی لاريجانی، رئيس مجلس پيشنهاد کرده به منظور کنترل هر نوع بی‌انضباطی در چگونگی هزينه کردن درآمدهای نفتی، دولت و وزارت نفت ملزم شوند تمام درآمدهای نفتی را به خزانه واريز کنند.

روزنامه تهران امروز همچنين نطق اخير تلويزيونی محمود احمد احمدی نژاد را « پرحاشيه » خوانده و به نقل از نمايندگان مجلس برخی آمارهای ارائه شده از سوی رييس دولت را تکذيب کرده است.

اين روزنامه نوشته محمود احمدی‌نژاد روز دوشنبه در نشست خبری خود بار ديگر آمارهايی از نرخ رشد اقتصادی، صادرات غيرنفتی و چند شاخص اقتصادی ديگر را بيان کرد اما اين آمارها روز چهارشنبه با عکس‌العمل کارشناسان اقتصادی و برخی نمايندگان مجلس مواجه و « احمدی‌نژاد اين‌بار نيز به ارائه آمارهای غيرواقعی متهم شد. »

انفجار در ساختمان بانک مرکزی يک کشته برجا گذاشت

روزنامه جمهوری اسلامی از کشته شدن يک نفر و مجروح شدن تعدادی ديگر بر اثر وقوع انفجار در ساختمان بانک مرکزی ايران خبر داده و نوشته روز چهارشنبه «نشت يک کپسول آتش نشانی در ساختمان خزانه بانک مرکزی يک کشته و چند مصدوم برجای گذاشت. »

اين روزنامه نوشته که اين انفجار در ساختمان خزانه داری بانک مرکزی در چهار راه اسلامبول و به دليل « سهل انگاری در بررسی وضعيت کپسول آتش نشانی و انتشار گاز » رخ داده و منجر به کشته شدن يکی از کارکنان بانک مرکزی و مصدوم شدن چند نفر شده است.
XS
SM
MD
LG