لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۴۴

بازگشت طوطی‌های شبگرد «افسانه‌ای» به بيشه‌های استراليا


طوطی شبگرد
يک ساکن بيشه های استراليا که خود را کارآگاه حيات وحش می خواند مدعی است که عکس و فيلم ويدئوئی طوطی های شبگرد «افسانه ای» را ضبط کرده است. اين پرندگان کم نظير بيش از يک قرن است که در استراليا ديده نشده اند.

به نوشته روزنامه « گاردين» روز چهارشنبه اين مرد استراليايی که « جان يانگ» نام دارد بخشی از عکس ها و نوار ويدئويی خود از اين پرندگان را در نشستی که در موزه « کوئينزلند » برگزار شد به نمايش گذاشت.

اين پرنده که نام علمی آن « پزوپوروس اکسيد نتاليس» است از حدود يک قرن بيش در استراليا ديده نشده است هيچگاه کسی نتوانسته بود از آنها عکس بگيرد و تنها شواهد مربوط به ادامه حيات آنها جنازه دو پرنده مرده بود که در فاصله سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۶ پيدا شده اند.

کارشناسان حيات وحش و پرنده شناسان ضمن اظهار خوشحالی می گويند که شواهد جمع آوری شده توسط «جان يانگ» بسيار قانع کننده هستند.

جمعيت اين نوع از پرندگان در طول سالهای قرن نوزدهم به خاطر شکار آنها توسط گربه ها و روباه هايی که مردم با خود به استراليا آورده بودند رو به انقراض گذاشت. هيچ شواهد علمی در مورد ادامه حيات اين پرندگان وجود نداشت به غير از جسد يک طوطی مرده که در سال ۱۹۹۰ در کنار يک جاده پيدا شد.

از آن زمان به بعد تعداد زيادی از علاقمندان به محيط زيست برای جستجوی ردپايی از اين نوع پرنده مناطق خشک و صحرايی استراليا را جستجو کردند و در اين بيست سال طوطی شبگرد يک جايگاه افسانه ای پيدا کرده است.

روزنامه « گاردين » می افزايد که جستجوهای « جان يانگ» برای پيدا کردن اين پرندگان از پانزده سال پيش آغاز شد. در اين سالهای وی بيش از هفده هزار ساعت را در صحراها و بيشه های مناطق مرکزی استراليا سپری کرده و در نقاطی زندگی کرده است که کمتر کسی به آنجا پای می گذارد.

در سال ۲۰۰۷ « جان يانگ» ادعا کرد که يک نوع پرنده جديد از خانواده طوطيان را کشف کرده است. جامعه علمی وکارشناسان حياط وحش با ديده شک به ادعای وی نگريسته و او را متهم کردند که با دستکاری در شواهد خود از جمله عکس ها سعی دارد اين پرنده را ناشناخته جلوه دهد.

ولی در مورد اخير و طوطيان شبگرد « جان يانگ» می گويد که صدها مورد عکس و حدود هفده ثانيه فيلم از آنها گرفته است. وی اذعان می کند که در مورد ادعای قبلی خود اشتباه کرده بود ولی به کشف اخير خود کاملا اطمينان دارد.

وی برای امن باقی ماندن منطقه زيست اين پرندگان حاضر نشده که محل کشف آنها را برملا کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG