لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۵۳

پایان نشست «کريدور جنوب- جاده ابريشم جديد» در پراگ


جوزه مانوئل باروسو (چپ) در کنار روسای جمهوری ترکیه و آذربایجان
نشست «کريدور جنوب- جاده ابريشم جديد» روز جمعه در پراگ به کار خود پايان داد.

در پايان اين نشست، تفاهم نامه همکاری ميان رهبران ۲۷ کشور اروپايی و آذربايجان، مصر ،ترکيه و گرجستان امضا شد. کشورهای امضا کننده اين تفاهم نامه، توافق کردند که از طرح احداث خط لوله انتقال انرژی دريای خزر و خاورميانه به اروپا حمايت سياسی و اقتصادی کنند.

هدف از اجرای طرح کريدور جنوب- جاده ابريشم جديد، تلاش برای کاهش وابستگی اتحاديه اروپا به منابع انرژی روسيه است.

پيئر مورل نماينده ويژه اتحاديه اروپا در امور آسيای ميانه و قفقاز به راديو اروپای آزاد- راديو آزادی چنين می گويد: « از آغاز طرح خط لوله ای که از کف دريا عبور می کند تا بهره برداری کامل از آن تقريبا به ده سال زمان نياز خواهيم داشت، همچنين بايد حداقل ۱۰ تا ۱۲ شرکت پژهشی و حفاری به اين طرح جلب شوند.»

آقای مورل معتقد است که طرح کريدور جنوب برنامه ای عليه روسيه به شمار نمی رود: «روسيه همچنان مهمترين تامين کننده قاره ای، انرژی اتحاديه اروپا در دهه های آينده خواهد بود. اين طرح عليه روسيه نيست. تنها هدف ما ايجاد توازن عاقلانه است.»

در نشست پراگ ، دولت ترکيه نيز اطمينان داده است که تا ماه آينده ميلادی، تفاهم نامه برای احداث خط لوله انتقال گاز ميان ترکيه و اتريش را امضا کند. در مقابل، آنکارا انتظار دارد که در زمينه مذاکرات پيوستن اين کشور به اتحاديه اروپا نيز پيشرفت هايی حاصل شود. مساله ای که هم اکنون شماری از اعضای اتحاديه اروپا از جمله فرانسه با آن به شدت مخالفند.

يکی از نقاط قابل توجه کنفرانس پراگ اين بود که ايران و قطر با داشتن غنی ترين ذخاير نفت و گاز جهان به کنفرانس پراگ دعوت نشده بودند.

يکی از مقامات رسمی اتحاديه اروپا که خواست نامش فاش نشود ، در گفتگو با راديو اروپای آزاد- راديو آزادی گفت که اگر به گفته او «شرايط لازم اجازه می داد ايران نيز برای شرکت در کنفرانس دعوت می شد.»

در اين ميان، ترکمنستان، قزاقستان و اوزبکستان اما تفاهم نامه پايانی نشست پراگ را امضا نکرده اند.

جوزه مانوئل باروسو، رئيس کميسيون اتحاديه اروپا نیز در کنفرانس مطبوعاتی پايانی اين نشست، اهميت طرح کريدور جنوب را چنين ارزيابی کرد:« طرح کريدور جنوب ، ابتکاری است که اتحاديه اروپا به آن اولويت زيادی قائل است. هدف ما جلب حمايت سياسی لازم برای اجرای اين طرح استراتژيک بوده است وما در اين نشست به اين هدف بسيار مهم دست يافتيم.»
XS
SM
MD
LG