لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۳
شبکه اجتماعی توئيتر به تازگی و در روزهای پايانی ماه ژانويه اعلام کرده که ازاين پس می تواند به صورت موردی و برای برخی کشورهای خاص مطالب ارسالی کاربران را سانسور کند. گرچه هنوز مشخص نيست که چنين اقدامی با هدف ورود به قلمرو سايبری کشور چين صورت گرفته باشد، با اين همه يک روزنامه دولتی طرفدار سانسور اينترنتی در چين از هم اکنون در استقبال از سياست جديد تويتر پيشقدم شده است.
به گزارش روزنامه «وال استريت ژورنال»، سرمقاله منتشر شده بر روی سايت انگليسی زبان روزنامه «گلوبال تايمز» چين روز سی ام ماه ژانويه، با اشاره به خبر پذيرش سانسور توسط تويتر نوشت: «آزادی بی حد و حصر محال است، حتی در عرصه اينترنت و نيز حتی در خود کشورهايی که آزادی را مايه اصلی برتری خود می دانند.» اين روزنامه دولتی چينی می افزايد: «اعلام موضع اخير تويتر شايد نشانگر آن باشد که اين فوق حقيقت را درک کرده و از بين ماهيت ابزار سياسی آرمان گرا –آنگونه که بسياری آرزويش را دارند– و پيروی از راه و رسم عملگرايی تجاری، به عنوان يک شرکت، دست به انتخاب زده است.»
اما در اين ميان، در حرکتی که شايد لزوماً با تحول اخير چندان ارتباطی هم نداشته باشد، «هو ژيجين»، سردبير گلوبال تايمز و طرفدار سفت و سخت سانسور، روز يک شنبه ۲۹ ژانويه برای خود يک حساب کاربری بر روی سايت تويتر ايجاد کرد و با ارسال اين پيام قدم به دنيای «توئيتر بازها» گذاشت: «سلام، من هو ژيجين، سردبير گلوبال تايمز هستم. از اينکه به کاربران تويتر پيوستم خوشحالم.»
آشکار سازی قابليت جديد توئيتر در سانسور گزينشی مطالب اين گمانه را تقويت کرده که اين جامعه مجازی در صدد است تا زمينه را برای ورود خود به چين آماده سازد، جايی که هم اکنون دسترسی به سايت تويتر ميسر نيست. در همين حال، اعلام تصميم تويتر مبنی بر سانسور «تويت های» کاربران چينی نارضايتی بسياری از اعضای سايت فوق را در بر داشته تا بدان جايی که شماری از اين کاربران در اعتراض به احتمال سانسور پيام هايشان، تهديد کرده اند که تويتر را تحريم خواهند کرد. مردم چين در حال حاضر برای دسترسی به تويتر نياز به نرم افزارهای فيلترشکن، مانند «پراکسی سرويس» ها، دارند.
از آن سو و در دفاع از عملکرد توئيتر، وکيل اين شرکت اعلام کرده که تصميم تويتر برای سانسور مطالب کاربران، به شيوه گزينشی برای کشورهايی خاص، با هدف جلوگيری از حذف کامل و جهانی اين مطالب صورت می گيرد. وی تصريح می کند که: «ما نمی خواهيم به بهای مصالحه بر سر آرمان هايمان وارد کشوری شويم.»
اما در همين زمان در کشور چين، همانگونه که انتظار می رفت، حضور آقای هو ژيجين – که خودش طرفدار پر و پا قرص سانسور دولتی اينترنت است– برای بسياری مايه تعجب بوده است. برای همين هم بلافاصله گروهی از کاربران چينی زير اولين پيغام توئيتری آقای سردبير نوشتند: «آقای هو ژيجين، به تويتر خوش آمديد. ممکن است بفرماييد از کدام فيلترشکن استفاده کرديد؟»
XS
SM
MD
LG