لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۱۱

بازگشت علی عبدالله صالح به یمن


علی عبدالله صالح در عربستان سعودی، اوت ۲۰۱۱

به گزارش تلويزيون دولتی يمن، علی عبدالله صالح به يمن بازگشته است. رئيس جمهور يمن حدود سه ماه پيش ، درپی حمله به مقر رياست جمهوری زخمی شده و برای درمان به عربستان سعودی سفر کرده‌بود.


يک خبرنگار آزاد در صنعا به الجزيره گفت بازگشت علی عبدالله صالح به صنعا، معترضان بيشتری را به شرکت در تظاهرات روز جمعه تشويق می کند.


يکی از معترضان نيز به خبرگزاری رويترز گفت بازگشت وی به کشور موجب تشديد اعتراضات خواهد شد و مخالفان حکومت روز جمعه دست به تظاهرات خواهند زد.

آقای صالح اواخر مردادماه در پیامی تلویزیونی خطاب به مردم یمن گفت که به‌زودی به کشورش باز خواهد گشت و مخالفان نیز در واکنش به این خبر گفتند که «اجازه بازگشت به کشور را به او نخواهیم داد».

درگیری های سه شنبه در یمن


درگيری های شديد در پایتخت یمن
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:42 0:00


از روز يکشنبه حدود ۱۰۰ نفر در صنعا و شهرهای ديگر يمن در درگيری بين نيروهای هوادار رئيس جمهور يمن و مخالفان وی کشته شدند.


از زمان آغاز اعتراض ها در يمن در ژانويه گذشته، بيش از ۴۰۰ نفر کشته شده اند و قدرت های بين المللی نگران وقوع جنگ داخلی در اين کشور هستند.


تئودور کراسيک، تحليلگر موسسه «اينگما» در دوبی می گويد که «يمن چهار سال پيش فاقد دولت بود و اکنون نيز دچار اين مشکل شده است.»

وی افزود که «اين بدترين سناريو در بدترين زمان برای امنيت جنوب شبه جزيره عربستان است.»


معترضان يمنی خواستار پايان رياست جمهوری ۳۳ ساله علی عبدالله صالح بر اين کشور هستند.


آقای صالح در هفت ماهی که از اعتراض‌ها در این کشور می‌گذرد چند بار وعده واگذاری قدرت داده، اما به آن عمل نکرده است.

نيروهای وفادار به صالح برای مقابله با تظاهرات مخالفان از سلاح های سنگين استفاده می کنند و تک تيراندازها نيز از روی پشت بام معترضان فعال را مورد هدف قرار می دهند.


نيروهای وفادار به ژنرال علی محسن که به صف معترضان پيوسته اند، روز دوشنبه با نيروهای دولتی درگير شدند.

ژنرال محسن و نيروهای وفادار به او در ماه مارس و زمانی که در جريان يکی از سرکوب های معترضان ۵۲ نفر کشته شدند به صف مخالفان علی عبدالله صالح پيوستند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG