لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۲۸

چند مرجع تقليد شيعه ايران روز دوشنبه را «عيد فطر» اعلام كردند


پيشتر، بسيارى از مراجع تقليد برخلاف دستور دفتر آيت الله على خامنه اى، رهبر جمهورى اسلامى ايران، اعلام كردند كه رويت هلال ماه شوال براى آنها به اثبات نرسيده است و به همین دليل، روز يكشنبه عيد فطر نيست.
در حالى كه رهبر ايران روز يكشنبه نماز عيد فطر را برگزار كرد، چند مرجع تقليد شيعه از جمله آيت الله حسينعلى منتظرى، يوسف صانعى، موسوى اردبيلى و بيات زنجانى روز دوشنبه را عيد فطر اعلام كردند.

اين مراجع تقليد در پايگاه هاى رسمى اينترنتى خود، روز دوشنبه، ۳۰ شهريورماه، را اول ماه شوال و عيد فطر اعلام كردند.

سايت آيت الله منتظرى در اين زمينه خبر داده است كه اين مرجع تقليد امسال نماز عيد فطر را برگزار نخواهد كرد.

دفتر اين روحانى بلندپايه ناراضى علت عدم برگزارى نماز را «محدود بودن مكان، پلمب بودن حسينيه و شرايط سنى وى» عنوان كرده است.

دفاتر مراجع تقليد ديگر در باره برگزارى احتمالى نماز عيد فطر در روز دوشنبه خبرى منتشر نكرده اند.

آيت الله يوسف صانعى نيز اعلام كرده است: «چنانچه شخصى روز سى ام ماه مبارك رمضان را عيد فطر دانست و روزه خود را افطار نمود، پس از اطلاع از موضوع واجب است تا غروب از خوردن و آشاميدن و آنچه مبطل روزه است پرهيز نموده و بعد از ماه رمضان قضاى آن را به جا آورد ولى كفاره ندارد چون از روى عمد و علم نبوده است.»

پيشتر، بسيارى از مراجع تقليد برخلاف دستور دفتر آيت الله على خامنه اى، رهبر جمهورى اسلامى ايران، اعلام كردند كه رويت هلال ماه شوال براى آنها به اثبات نرسيده است و به همین دليل، روز يكشنبه عيد فطر نيست.

اين در حالى است كه دفتر رهبر ايران روز شنبه اعلام كرد: رويت هلال ماه شوال براى رهبر انقلاب اسلامى محرز گرديده و «معظم له حكم به عيد فطر بودن فردا يكشنبه ۲۹شهريور فرمودند.»

اختلاف بين مراجع مذهبى بر سر روز قطعى عيد فطر در سال هاى گذشته نيز سابقه داشته است ولى به نظر مى رسد با توجه به اختلاف تعداد بيشترى از مراجع تقليد با رهبر جمهورى اسلامى ايران بر سر حوادث پس از انتخابات رياست جمهورى ايران، عيد فطر امسال رنگ و بوى سياسى ترى به خود گرفته است.

مراجع تقليد نزديك به طيف اصلاح طلب در سه ماه گذشته بيانيه هاى تندى عليه اقدام هاى دولت و نيروهاى امنيتى در سركوب تظاهرات معترضان به نتيجه انتخابات صادر كرده و آن را محكوم كرده اند.

اين مخالفت ها در حالى صورت گرفت كه رهبر جمهورى اسلامى ايران با دفاع از عملكرد دولت محمود احمدى نژاد، بارها معترضان و رهبران آنها را به برخورد شديدتر تهديد كرد.

اما آيت الله خامنه اى، روز يكشنبه در مراسم نماز عيد فطر، بر خلاف دو خطبه قبلى خود در سه ماه گذشته، لحن نرم ترى در مقابل معترضان اتخاذ كرد و گفت كه اعتراف هاى متهمان در باره ديگران اعتبارى ندارد.

وى اظهار داشت: «اعتراف و اقرار هر متهم در دادگاه و در مقابل دوربين ها و بينندگان ميليونى، شرعا، عرفا و عقلاً حجت، مسموع و نافذ است اما سخنان متهمان درباره اشخاص ديگر، حجيت شرعى ندارد و مسموع نيست و از اين طريق نيز نبايد فضا را به تهمت و سوءظن آلوده كرد.»

اين اظهارات در حالى بيان مى شود كه به گفته مخالفان دولت و برخى از مراجع تقليد و روحانيون بلندپايه ايران، اعتراف هاى متهمان در دادگاه ها و مقابل دوربين هاى تلويزيونى با شكنجه و فشار اخذ شده و اعتبارى ندارد.

در نا آرامى هاى پس از انتخابات ۲۲ خرداد ماه در ايران بيش از چهار هزار نفر بازداشت و بر اساس آمار رسمى، ۳۶ نفر از معترضان كشته شدند.

مخالفان دولت، شمار كشته شدگان را ۷۲ نفر اعلام كرده اند كه برخى از آنها در بازداشتگاه ها جان خود را از دست داده اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG