لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۱۸

محمود احمدی نژاد: دولت در انتخابات آینده کاره ای نیست


محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران
محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت گفت که «دولت نه در انتخابات مجلس و نه در چند انتخابات آینده کاره ای نیست و برنامه ای ندارد.»
به گزارش خبرگزاری های ایران، آقای احمدی نژاد گفت: «دولت به معنای دولت نه در انتخابات مجلس و نه در ديگر انتخابات انجام شده و نه در انتخابات آينده به دنبال اين نبوده که در انتخاب مردم تاثير گذار باشد و دولت به اين امور کاری نداشته است.»

وی می گويد که برگزاری «يک انتخابات پرشکوه و با حضور حداکثری» در «ته ذهن دولت» قرار دارد و «اگر در انتخابات قبلی حضور ۴۰ ميليون بود در انتخابات بعدی اين حضور به ۴۶ يا ۴۷ ميليون برسد.»

رییس جمهوری ایران افزده است: «ما در دولت در مورد اينکه چه کسی کانديدا می شود يا بشود و چه کسی رای می آورد يا بياورد حتی يک دقيقه هم فکر نمی کنيم چرا که در حيطه کاری ما نيست.»

اظهارات رییس جمهوری اسلامی ایران در حالی مطرح می شود که در ماه های اخير گزارش های متعددی درباره نامزدی يکی از نزديکان وی در انتخابات بعدی ریاست جمهوری منتشر شده است.

بيشتر گزارش ها به اسفنديار رحيم مشایی، ریيس دفتر سابق رياست جمهوری و ریيس فعلی دبیرخانه جنبش غير متعهدها اشاره کرده و او را کانديدای اصلی جناح احمدی نژاد در انتخابات پيش رو معرفی کرده اند.

اسفنديار رحيم مشايی تا کنون شرکت در انتخابات رياست جمهوری خرداد ماه را تایيد نکرده است. اما در چند روز اخير جابجايی چند تن از وزرا و معاونين احمدی نژاد از جمله رحيم مشايی به شايعات و گمانه زنی ها درباره شرکت او در انتخابات دامن زده است.

محمود احمدی نژاد روز ۱۲ آذر طی حکمی اسفنديار رحيم مشايی را به سمت مشاور ریيس جمهوری و رياست دبيرخانه جنبش عدم تعهد منصوب کرد. چند روز پيش از آن آقای مشايی از سمت رياست دفتر احمدی نژاد کناره گيری کرده بود.

اما محمود احمدی نژاد در اظهارات روز چهارشنبه اش اين جابجايی و تغييرات را در راستای بهتر اداره شدن امور خواند و گفت: «با توجه به اينکه ايران رياست جنبش غير متعهدها را بر عهده گرفته بايد از اين فرصت تاريخی استفاده کرد و اين امر مستلزم تمرکز و پيگيری کارها در اين زمينه بود.»

وی در بخش ديگری از گفت و گو با خبرنگاران رسانه های داخلی بار ديگر بر مخالفت خود با اصلاح قانون انتخابات تاکيد کرد.

او گفت: «نظارت مجلس بر امر انتخابات وجود ندارد و نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان و رياست جمهوری بر عهده شورای نگهبان است.»

طرح اصلاح قانون انتخابات رياست جمهوری به رغم مخالفت دولت در دستور کار مجلس قرار گرفته و تاکنون چند بند آن تصويب شده است.

ریيس جمهوری ایران در سخنان روز چهارشنبه خود به ارائه لايحه بودجه سال آينده نيز اشاره کرد و گفت: «بودجه به وقت خود به مجلس ارسال می شود.»

او گفت: «ما تاخير نداريم، اينکه بودجه چه زمانی ارائه شود امری ميان دو قوه است.»

اين در حالی است که طبق قانون، دولت بايد لايحه بودجه را تا پانزدهم آذر ماه هر سال به مجلس ارسال کند.

محمود احمدی نژاد که تنها چند ماه ديگر از دوره رياست جمهوری اش باقيمانده است در سخنان روز چهارشنبه اش به برنامه هسته ای ايران نيز اشاره کرد.

او با تاکيد بر اينکه ايران هسته ای شده و اين موضوع تمام شده است، گفت: «سياست ما همکاری با آژانس است.»

احمدی نژاد در عين حال گفت که «در ايران هم برخی نمی خواهند مساله حل شود و فکر می کنند که اين گونه بهتر است. ما می گوييم که هسته ای شده ايم و بايد با هم همکاری کنيم و دعوايی نيست.»

وی به هویت افرادی که با حل مساله هسته ای ایران در داخل کشور مخالفت می کنند، اشاره ای نکرده است.

اين سخنان ریيس جمهوری اسلامی يک روز پيش از سفر نمايندگان آژانس بين المللی انرژی اتمی به تهران برای ادامه مذاکرات بيان می شود.

آژانس بارها از ايران خواسته است که به بازرسان اين نهاد سازمان ملل اجازه دهد که برای بازرسی به مجتمع نظامی پارچين بروند. کشورهای غربی و چندين سازمان بين المللی مربوط به فعاليت های هسته ای می گويند ايران آزمايش های مربوط به توليد بمب اتم در پارچين انجام داده و اين مکان را پاکسازی کرده است.

يوکيا آمانو، مديرکل آژانس هم در جديدترين گزارش خود به شورای حکام تاکيد کرد که ابهامات مربوط به ابعاد احتمالا نظامی برنامه هسته ای ايران هنوز بر طرف نشده و در اين زمينه پيشرفتی حاصل نشده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG