لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۳۷

بازداشت ۸۸ نفر در عربستان به اتهام تلاش برای انجام اقدامات تروریستی


یک مقام بلندپایه امنیتی عربستان سعودی روز سه شنبه گفت که پلیس این کشور ۸۸ فرد مظنون به ارتباط با تشکیلات القاعده که برای انجام حملات تروریستی در داخل و خارج از این کشور برنامه ریزی می‌کردند را بازداشت کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، منصور الترکی سخنگوی وزارت کشور عربستان توضیحی در مورد جزئیات برنامه‌های تروریستی مورد ادعا ارائه نکرد، اما گفت که ۵۹ نفر از افراد دستگیر شده پیش از این نیز با اتهاماتی مشابه زندانی شده بودند.

ترکی گفت که نیروهای امنیتی عربستان ماه‌ها این گروه را تحت نظارت داشتند و در مورد برنامه‌هایشان اطلاعات گردآوری کرده‌اند.

او گفت که این دستگیری‌ها طی چند روز گذشته صورت گرفته است و عربستان «در تعقیب کسانی که به گروه‌های تروریستی می‌پیوندند جدی است».

ترکی به خبرنگاران گفت: «مایه تاسف است که برخی از کسانی که دوران محکومیت خود را سپری کرده و با دستور دادگاه آزاد شده‌اند دوباره فعالیت‌های مجرمانه پیشین خود را از سر گرفته‌اند».

به گفته پلیس، سه تن از افراد بازداشت شده اتباع یمن هستند، هویت یکی هنوز در حال شناسایی است و بقیه شهروندان عربستان سعودی هستند.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که بیش از نیمی از بازداشت شدگان شهروندان سعودی هستند.

در بیانیه وزارت کشور عربستان که توسط خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شده است بازداشت شدگان متهم به نشر افکار افراطی و جلب شهروندان این کشور به «مناطق درگیر منازعه» شده‌اند.

خبر بازداشت افراد منسوب به القاعده در حالی منتشر می‌شود که پیشروی‌های گروه افراطی خلافت اسلامی (داعش سابق) در عراق و سوریه، عربستان را وادار به اتخاذ تدابیر شدید‌تر علیه هواداران این گروه کرده است.

دولت عربستان از این بیم دارد که فعالیت‌های ستیزه جویان گروه خلافت اسلامی ثبات و امنیت این کشور را مورد تهدید قرار دهد.

حکومت عربستان در سال جاری پیوستن شهروندان خود به گروه‌های شبه نظامی خارج از کشور را غیر قانونی اعلام کرد.

ملک عبدالله، پادشاه عربستان روز شنبه در سخنانی نسبت به حملات افراط گرایان به اروپا و ایالات متحده در صورت عدم اتخاذ تدابیر قاطع از سوی جامعه بین‌المللی در برابر تروریسم هشدار داد.

به باور ناظران اظهارات وی اشاره‌ای به حملات گروه خلافت اسلامی است.

مبارزه مقامات امنیتی عربستان سعودی با شبه نظامیان القاعده یک دهه پیش، و از زمانی آغاز شد که افراط گرایان دست به یک سلسله حملات در این کشور با هدف سرنگونی نظام سلطنتی زدند.

مقامات سعودی به سرکوب این گروه‌ها پرداختند که منجر به فرارهای گسترده اعضای القاعده به کشور همسایه، یمن شد.

از آن زمان تا کنون هیچ گونه حمله گسترده‌ای از سوی گروه‌های تندرو در عربستان دیده نشده است، هر چند که بازداشت و محکومیت ستیزه جویان به زندان و مرگ ادامه داشته است.

وزیران خارجه شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس روز شنبه در بیانیه‌ای در جده عربستان، ضمن محکوم کردن تروریسم حمایت خود را از تلاش‌های بین‌المللی برای قطع منابع مالی گروه خلافت اسلامی در عراق و سوریه اعلام کردند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG