لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۴۲

بازداشت سه تبعه هلندی به اتهام جذب نیرو برای «خلافت اسلامی»


عکس تزئینی است.

پلیس هلند روز پنجشنبه ششم شهریور اعلام کرد که در نتیجه عملیات مشترک هلند و آلمان سه تبعه هلندی به اتهام جذب افراد، ایجاد تنفر و توطئه‌چینی برای انجام حملات در سوریه و عراق بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه پلیس هلند گزارش داده است که به دنبال بازداشت یک مرد ۲۴ ساله در لاهه در روز چهارشنبه، ‌یک مرد ۳۲ ساله و یک زن ۲۴ ساله نیز روز پنجشنبه در آلمان بازداشت شدند.

این بازداشت‌ها در پی هشدارهای سازمان‌های اطلاعاتی هلند صورت گرفته که به گفته آنها، تشکل‌های اسلامگرای افراطی در هلند مانند لانه‌های زنبور شده‌اند که به زودی توجه خود را از مناقشه در سوریه به قسمت وسیعتری از خاورمیانه گسترش خواهند داد.

این نخستین مورد از بازداشت افراد مظنون به همکاری با ستیزه‌جویان گروه خلافت اسلامی در عراق و سوریه است. هنوز هیچ اطلاعاتی در دست نیست که نشان دهد در نتیجه اقدامات افراد بازداشت شده، چند نفر از اتباع اروپایی برای جنگ به این مناطق رفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سه نفر بازداشتی متهم هستند که از طریق انتشار مطلب در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های خبری قصد تحریک دیگران برای اقدام به حمله داشته‌اند.

مقامات هلندی تخمین می‌زنند که ۱۲۰ تبعه این کشور در جنگ داخلی سوریه شرکت کرده‌اند و ۱۴ نفر از آنها نیز در درگیری‌ها کشته‌ شده‌اند.

پلیس هلند روز پنجشنبه گفته که در عملیات خود به چهار خانه هجوم برده است.

تاکنون ۹ نفر در جریان تحقیقاتی که از آوریل پارسال آغاز شده است دستگیر شده‌اند که پنج نفر از آنها همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

پلیس احتمال داده که دستگیری‌های بیشتری صورت گیرد.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد، تعداد رو به ازدیاد اتباع غربی‌ که به گروه خلافت اسلامی و گروه‌های افراطی دیگر ملحق می‌شوند، این بیم و نگرانی را تشدید کرده که آن‌ها ممکن است به کشور خود برگردند و حملاتی صورت دهند.

این خبرگزاری به نقل از اداره ضد تروریسم هلند گزارش داده که اتباع هلندی حداقل یک حمله انتحاری در سوریه و یک حمله دیگر در عراق صورت داده‌اند.

بنا بر این گزارش، تعدادی که گفته می‌شود عازم جنگ بودند دستگیر شده‌اند و پاسپورت عده‌ای دیگر جهت جلوگیری از سفرشان ضبط شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG