لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۱۴

انتخاب دو حقوقدان شورای نگهبان توسط مجلس


شورای نگهبان قانون اساسی ایران دارای دوازده عضو است که شش نفر حقوقدان و شش نفر فقیه است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز يکشنبه دو حقوقدان شورای نگهبان را انتخاب کردند ولی درباره حقوقدان سوم به نتيجه ای نرسيدند.


بر اساس گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، نمايندگان مجلس هفتم در رای گيری برای انتخاب سه حقوقدان معرفی شده از سوی رییس قوه قضاييه، محسن اسماعيلی و حسنعلی اميری را هر کدام با ۱۵۹ و ۱۵۰ رای به عنوان حقوقدانان شورای نگهبان انتخاب کردند.


ابراهيم عزيزی ، عباسعلی کدخدايی و محسن اسماعيلی سه حقوقدان شورای نگهبان هستند که مدت عضويت شش ساله آنان در اين شورا به اتمام رسيده است.


محمود هاشمی شاهرودی، رييس قوه قضاييه علاوه بر سه عضو ياد شده که مهلت عضويت آنها پايان يافته بود، علی رازينی، رييس ديوان عدالت اداری، سيد محمد موسوی از مدرسين مدرسه عالی مطهری و حسينعلی اميری، معاون رييس قوه قضاييه و رييس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را به مجلس شورای اسلامی معرفی کرده بود.


حقوقدانان شورای نگهبان تنها وظيفه دارند که درباره مغايرت مصوبات مجلس با قانون اساسی اعلام نظر کنند اين در حالی است که فقهای شورای نگهبان از هر دو زاويه شرع و قانون اساسی، مصوبات را مورد بررسی قرار می دهند.

محسن اسماعيلی، از حقوقدانان محافظه کار، پيش از اين نيز در شورای نگهبان عضويت داشت ولی حسينعلی اميری، که رياست سازمان ثبت اسناد و املاک را بر عهده دارد برای نخستين بار است که به عضويت اين شورا در می آید.


حقوقدانان شورای نگهبان تنها وظيفه دارند که درباره مغايرت مصوبات مجلس با قانون اساسی اعلام نظر کنند اين در حالی است که فقهای شورای نگهبان از هر دو زاويه شرع و قانون اساسی، مصوبات را مورد بررسی قرار می دهند.


بر طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی، رييس قوه قضاييه بايد در پايان دوره فعاليت شش ساله حقوقدانان شورای نگهبان، شش نفر را به مجلس شورای اسلامی معرفی کند تا نمايندگان از ميان آنها سه نفر را انتخاب کنند.


در رای گيری روز یکشنبه برای انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان که ملاک آن اکثريت آراء مطلق نمايندگان حاضر در مجلس بود تنها دو نفر انتخاب شدند و برای انتخاب نفر سوم، رييس قوه قضاييه بايد افرادی را به مجلس معرفی کند.


غلامحسين الهام، عباس کعبی و محمدرضا عليزاده، سه حقوقدان ديگر عضو شورای نگهبان هستند که سه سال ديگر دوره عضويت شش ساله آنها به پايان خواهد رسيد.


XS
SM
MD
LG