لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۴۱

اعلام آمادگی ایران برای مشارکت در ساخت کانال نیکاراگوئه


نمایی از طرح احتمالی برای ساخت کانال نیکاراگوئه که دو اقیانوس آرام و اطلس را به هم وصل می‌کند.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران روز سه‌شنبه دوم شهریور گفت که شرکت‌های ایران علاقه دارند در ساختمان آبراه بزرگی که قرار است از سوی یک شرکت چینی در نیکاراگوئه ساخته شود، مشارکت کنند.

خبرگزاری فرانسه از آقای ظریف نقل قول کرده که گفته است، نمایندگان شرکت‌های ساختمانی خصوصی ایرانی که همراه او به ماناگوئه پایتخت نیکاراگوئه سفر کرده‌اند در مورد مشارکت در این طرح ساختمانی ۵۰ میلیارد دلاری مذاکراتی انجام داده‌اند.

در این طرح بزرگ و بلندپروازانه قرار است با احداث آبراهی در خاک نیکاراگوئه اقیانوس‌های اطلس و آرام به یکدیگر متصل شوند. اين آبراه در صورت احداث به رقیبی برای کانال پاناما بدل خواهد شد که حدود یک قرن از ساختمان آن می‌گذرد و در سال‌های اخیر برای عبور کشتی‌های بزرگ‌تر توسعه پیدا کرده است.

اما ساختمان آبراه نیکاراگوئه که قرار بود دو سال پیش شروع شود هنوز آغاز نشده است.

شرکت ساختمانی چینی «اچ‌کی‌ان‌دی» که مجری این طرح بزرگ است می‌گوید از اواخر سال جاری میلادی کار خود را آغاز خواهد کرد.

ایران با نیکاراگوئه که یکی از فقیرترین کشورهای قاره آمریکاست روابط خوبی دارد، به خصوص در دوران دانیل اورته‌گا رییس‌جمهوری چپگرا که از رهبران اصلی گروه‌های چریکی سابق این کشور بود و از سال ۲۰۰۷ بار دیگر به مقام ریاست جمهوری رسیده است.

دو کشور ایران و نیکاراگوئه از مخالفان حکومت آمریکا هستند.

نیکاراگوئه دومین مقصد وزیر خارجه ایران در سفر منطقه‌ای او به کشورهای آمریکای لاتین است. سفر آقای ظریف روز دوشنبه با دیدار از کوبا شروع شد و در روزهای آینده از ونزوئلا، بولیوی و شیلی دیدار خواهد کرد.

روساریو مورییو، سخنگوی دولت و بانوی اول نیکاراگوئه، گفته است که مقامات نیکاراگوئه با هیات ایرانی در مورد فرصت‌های سرمایه گذاری در آبراه و زمینه‌های دیگر گفت‌وگو کرده‌اند.

دانیل اورته‌گا قرار است بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر امسال شرکت کند و اعلام کرده که در صورت پیروزی، همسرش معاون رییس جمهوری خواهد شد.

به نظر می رسد او در این انتخابات به پیروزی برسد چون در ماه‌های اخیر به حکم دستگاه قضایی نیکاراگوئه تعدادی از اعضای پارلمان و رهبر یکی از احزاب سیاسی، برکنار شده و به جای آنها افرادی انتخاب شده‌اند که به مواضع آقای اورته‌گا نزدیک هستند.

XS
SM
MD
LG