لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۰۹

مرگ ناخدای لنج ایرانی در پی تیراندازی گارد ساحلی سومالی


ناخدای یک لنج ایرانی که روز ۱۴ مهرماه از کنارک در استان سیستان و بلوچستان به راه افتاده بود در اثر تیراندازی نیروهای گارد ساحلی سومالی جان باخت.

در این حادثه یک ملوان نیز زخمی شده و ۱۶ صیاد نیز بازداشت شده‌اند.

پیشتر خبرگزاری ایلنا در روز دوشنبه خبر داده بود که دزدان دریایی سومالیایی ضمن قتل ناخدای یک لنج ایرانی، ۱۶ صیاد را به گروگان گرفته‌اند و تعداد صیادان ایرانی به گروگان گرفته شده در این منطقه به ۲۴ نفر رسیده است.

اما به گفته مدیرکل شیلات استان سیستان و بلوچستان این ناخدا در اثر تیراندازی گارد ساحلی سومالی جان باخته است. او همچنین سفر این صیادان را «با مجوز» توصیف کرد.

ایلنا می‌افزاید ۱۶ صیاد دیگر ایرانی نیز به گروگان گرفته شده‌اند.

در همین حال علیم افشار، مدیرعامل تعاونی صیادان چابهار، اعلام کرد که پیش از این هشت صیاد ایرانی در اسارت دزدان دریایی سومالی بودند و اینک تعداد آنها به ۲۴ نفر رسیده است.

جمعی از خانواده‌های صیادان ایرانی اسیر در دست دزدان دریایی سومالیایی خردادماه در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس‌جمهوری، از وی و وزیر امور خارجه خواسته بودند برای نجات جان هشت صیاد زنده‌مانده کاری بکنند.

۲۱ صیاد ایرانی بهمن‌ماه ۹۳ از کنارک در استان سیستان و بلوچستان با یک لنج به آب‌های دریای عمان رفته و روز ششم فروردين‌ماه ٩٤ به دست دزدان دریایی سومالی ربوده شدند.

آن ‌طور که روزنامه اعتماد در آبان‌ماه سال ۹۵ نوشته بود، هشت نفر از اين صيادان به علت «شكنجه‌های جسمی» دزدان دريايی كشته شده، چهار نفر از آنها به كمک دولت سومالی موفق به فرار شدند و يک نفر نیز به تنهايی از دست دزدان دريايی فرار كرده است.

این روزنامه افزوده که دزدان دريايی برای آزادی ناخدای این لنج و نزدیکان او ۱۵۰ هزار دلار و برای آزادی چهار نفر دیگر ۳۰ هزار دلار خواسته‌اند.

علی شیره، شهردار شهر هابو در سومالی خبر داده بود دزدان دریایی سومالی روز دوم خرداد یک کشتی ماهیگیری ایرانی را برای انجام حمله به کشتی‌های بزرگتر ربودند.

این منطقه در سال‌های گذشته یکی از پایگاه‌های اصلی دزدان دریایی سومالی برای حمله به کشتی‌های تجاری و ماهیگیری بوده است.

در همین حال، شهردار شهر هابو گفته بود که کشتی‌های ایرانی مجوز ماهیگیری در منطقه را ندارند و ماهیگیران محلی از بازگشت کشتی‌های ماهیگیری فاقد مجوز به آب‌های سومالی عصبانی هستند.

با این حال مدیرعامل تعاونی صیادان چابهار گفت: «شناورهای ژاپنی و چینی همیشه در این آب‌ها صید می‌کنند و به دلیل اینکه دلالان منطقه با دزدان دریایی رابطه خوبی دارند، کاری به آنها ندارند».

به گفته آقای افشار، به دلیل کوچک بودن شناورهای ایرانی و اینکه صیادان ایرانی «رابطه‌ای با دزدان دریایی ندارند و پولی هم ندارند که به آنها بدهند»، این دزدان «برای تثبیت قدرت خود در منطقه و نشان دادن خشونت به سمت شناورهای ایرانی شلیک کرده و خدمه آنها را به گروگان می‌گیرند».

وی از وزارت خارجه خواست که به وضعیت این صیادان رسیدگی کند.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران، خردادماه درباره اقدامات این وزارتخانه برای رهایی صیادان ایرانی گرفتار، تاکید کرده بود که «کار آزادی این صیادان، کار دشواری است».

سومالی از جمله کشورهایی است که پس از حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران، روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد و سفیر خود را از تهران فراخواند.

بر همین اساس حسن قشقاوی معاون کنسولی وزارت خارجه، اعلام کرده که امکان حضور فیزیکی در سومالی برای پیگیری امور مربوط به صیادان ایرانی وجود ندارد.

به گفته آقای قشقاوی، ایران هیچ سفارتخانه، ‌سرکنسول و حتی حافظ منافعی در این کشور ندارد که از طریق آن موضوع صیادان گروگان گرفته شده را پیگیری کند.

دیدن نظرات (۴۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG