لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۲۶

تولوکنیکووا: حمایت مردمی معجزه بود


یکی از اعضای «پوسی رایت» خواستار تحریم المپیک زمستانی در روسیه شد
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:38 0:00
نادژدا تولوکنیکووا، عضو گروه «پوسی رایوت» که به تازگی با فرمان عفو از زندان آزاد شده، در گفت وگو با بخش روسیه رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی از برنامه های آینده و روزهای زندان و نقش حمایت مردم می گوید:

بخش روسیه رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی: پیش از آزادی و در حالی آماده خروج از زندان بودید، به چه فکر می کردید؟

نادژدا تولوکنیکووا: حالا که امکانات و انتخاب های زیادی برای اجرا دارم، واقعا دلم می خواهد خیلی کارها انجام دهم. امیدوارم کاری انجام دهم که سودمند باشد، به ویژه برای نظام زندان.

آیا «پوسی رایوت» به همان شکل یا اشکال دیگر به فعالیت خود ادامه خواهد داد؟

من صاحب گروه پوسی رایوت نیستم. ما از یک مقطع استفاده کرده و گروهی پایه گذاری با نوع پوشش خاص خودش، برای دخترها با نقاب روی صورت که در هرشهر روسیه بتوانند بیرون بیایند. با این حال همه این حرکت در دست من نیست و از آن جایی که من صاحب گروه نیستم، سوال به جایی از من نیست. برای آن عده ای که علاقمند هستند، راهی برای ادامه آن هم هست.

زمانی که در زندان بودید، راهی بود که از حمایت هایی که از شما در خارج از زندان می شود مطلع شوید؟ پیامتان به کسی که در این مدت سعی کردند به انتقال پیام شما و «ماریا آلیوخینا» کمک کنند، چیست؟

طبق قوانین کیفری، هیچ راهی برای بستن رسیدن اطلاعات به زندانیان نباید باشد. اما خوب زندانبانان تلاش خود را می کنند که زندانیان را نه فقط به لحاظ فیزیکی، که به لحاظ اطلاع رسانی هم ایزوله کنند. اخباری که به من می رسید، اثر جادویی روی من داشت. هر حمایتی از من (در زمان حضور در زندان) به مثابه معجزه بود. مردمی که اجازه نمی دهند وجدان آن ها خریده شود را شاید بشود ارزشمندترین چیز در این دنیا دانست.

تلاش برای احقاق حقوق زندانیان به ویژه در مستعمره موردویا – برای مثال تشبیه کردن شرایط زنان در کار اجباری به شرایط برده داری - واکنش زیادی داشت. به نظرشما جدی ترین مشکل امروز نظام زندان های روسیه چیست؟

مسئله نوع رفتار با زندانیان است که گویی آن ها یا گله احشام یا برده هستند یا کسانی که مستحق این هستند که بدترین رفتار با آن ها شود. این نوع رفتار در برخی نواحی که من شانس دیدار از چندتای آن ها را داشتم، رفع شده است. من البته در جایگاهی نیستم که درباره تمامی زندان های مستعمره کراسنویارسک صحبت کنم اما زندانی که من در آن بودم از خیلی زندان های دیگر بهتر بود. البته مشخص است که باید زمان و تلاش و حمایت زیادی صرف کارکنان زندان شود. من دوست دارم فرصت های بهتری برای خلاقیت زندانیان فراهم شود.

آیا فکر می کنید مقامات دولت روسیه و ولادیمیر پوتین به طور خاص توانسته اند در آستانه مسابقات المپیک زمستانی سوچی با عفو میخائیل خودورکوفسکی تصویر بهتری از خود ارائه دهند؟ شماری از کارشناسان می گویند تنها دلیل اعلام عفو همین بوده است.

من در زمانی که در بیمارستان زندان بودم از رادیو شنیدم که برخی از رهبران جهان از حضور در مراسم افتتاحیه المپیک پوتین (مسابقات المپیک زمستانی سوچی) امتناع کرده اند. این قدر خوشحال شدم که شروع به رقصیدن کردم. این نشان می دهد این اداهای معیوب (ولادیمیر پوتین) باعث نشده چشم کسانی که هنوز ذره ای صداقت در آن ها هست، به رغم این هم نفت و گازی که روسیه می تواند می تواند بدهد، کور شود.
XS
SM
MD
LG